Deportacje za oszustwa wizowe

1858

250 studentów zostało aresztowanych pod zarzutem oszust wizowych. Wszyscy zapisali się na uniwersytet w Farmington Hills w stanie Michigan, który jak się okazało, nie był prawdziwy i założony tylko wirtualnie przez agentów ICE. Studenci mieli wiedzieć, że nie będą musieli uczęszczać na żadne zajęcia, bo takie nie będą prowadzone i świadomie decydować się na łamanie prawa.

Operacja prowadzona przez agentów ICE, która polegała na stworzeniu fikcyjnego University of Farmington, miała na celu, jak tłumaczą przedstawiciele agencji, zwalczanie oszustw wizowych. Imigranci, którzy przebywają na terenie USA na wizach F1, mają obowiązek uczęszczać na zajęcia. To warunek utrzymania dokumentu. W przeciwnym razie tracą status. Nie jest tajemnicą, na co zwracają agenci ICE, że część osób płaci łapówki za to, by nie musiały chodzić do szkoły. Powstanie fikcyjnego uniwersytetu krytykują niektórzy politycy. Twierdzą, że są to niedopuszczalne metody działań funkcjonariuszy ICE, którzy w ten sposób “mają polować na często zagubionych, w nowej rzeczywistości imigrantów”. „ICE ich oszukało zakładając fikcyjną uczelnie, a finałem jest proces deportacyjny setek młodych osób” – napisała na Twitterze senator Kamala Harris z Kalifornii.

Tymczasem Vance Callender, agent specjalny odpowiedzialny za ICE Homeland Security Investigations, powiedział w oświadczeniu dla Free Press, że „agenci specjalni, w ramach tej tajnej operacji, jasno wyjaśniali potencjalnym studentom University of Farmington, że szkoła nie oferuje żadnych programów akademickich ani zawodowych”. Twierdzi też, że imigranci, którzy zapisali się na uczelnię, zrobili to celowo, chcąc być zwolnionymi z obowiązku uczęszczania na zajęcia, a przy tym nie stracić statusu.

Wszyscy aresztowani przybyli do USA legalnie, przede wszystkim z Indii, na podstawie wiz studenckich F-1. Rejestracji na uniwersytet dokonali za pośrednictwem fikcyjnej strony internetowej uczelni. Do tej pory, jak twierdzą przedstawiciele ICE, 80 proc. z 250 zatrzymanych cudzoziemców otrzymało nakaz deportacji i są już poza granicami USA.