Dialog między Rosją i USA w interesie całego świata

115
EPA-EFE/PAVEL GOLOVKIN / POOL
W Soczi spotkali się szefowie dyplomacji Rosji i Stanów Zjednoczonych. Siergiej Ławrow i Mike Pompeo zapowiedzieli, że po wtorkowych rozmowach są gotowi kontynuować dialog we wszystkich spornych kwestiach.

Sekretarz stanu USA już na początku konferencji prasowej oświadczył, że Waszyngton nie uznaje rosyjskiej aneksji Krymu i wezwał Rosję do uwolnienia Ukraińców przetrzymywanych w rosyjskich aresztach i łagrach, w tym 24 marynarzy wziętych do niewoli w listopadzie ubiegłego roku, w Cieśninie Kerczeńskiej.
Siergiej Ławrow potwierdził, że Rosja jest zainteresowana zorganizowaniem spotkania prezydentów Władimira Putina i Donalda Trumpa, do którego mogłoby dojść w czerwcu na szczycie G20 w Osace.

Ministrowie poinformowali, że rozmawiali na temat kryzysu rządowego w Wenezueli. Ławrow i Pompeo wyrazili przekonanie, że żaden kraj nie będzie wtrącał się w wewnętrzne sprawy Wenezuelczyków, w tym także Rosja i Stany Zjednoczone. Obaj dyplomaci poruszyli również kwestie konfliktów w Syrii, Afganistanie i trudnej sytuacji wokół programów jądrowych Iranu oraz Korei Północnej.

Odnosząc się do stosunków dwustronnych, Siergiej Ławrow oświadczył, że wznowienie dialogu między Moskwą i Waszyngtonem jest w interesie całego świata. „Ponieważ chodzi o dwa jądrowe mocarstwa, to napięcia między Rosją i Stanami Zjednoczonymi negatywnie wpływają na ogólną sytuację na świecie, dlatego zgadzamy się z Mikem Pompeo, że trzeba podjąć praktyczne kroki dla rozwiązania tej sytuacji” – mówił rosyjski minister spraw zagranicznych.

Siergiej Ławrow i Mike Pompeo potwierdzili, że rozmawiali o różnicach zdań w sprawie przedłużenia układu o zakazie produkcji rakiet średniego i pośredniego zasięgu. Przedstawiciele obu krajów zgodzili się, że ten temat wymaga dialogu.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.