Donald Trump i impeachment. Demokraci zaczynają procedurę

713
EPA-EFE/JUSTIN LANE

Spiker amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi ogłosiła wszczęcie formalnego śledztwa w sprawie impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa. Nancy Pelosi, która jest członkiem Partii Demokratycznej, powiedziała, że chodzi o podejrzenie wywierania nacisków przez Donalda Trumpa na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego w celu zaszkodzenia politycznemu rywali Joe Bidenowi.

Zaznaczyła, że Donald Trump w tym tygodniu przyznał, że poprosił prezydenta Ukrainy o podjęcie działań, które przyniosłyby mu korzyści polityczne. „Działania Donalda Trumpa ujawniły nieuczciwość jego prezydentury, zdradę jego przysięgi urzędowej, zdradę naszego bezpieczeństwa narodowego i sprzeniewierzenie się uczciwości naszych wyborów” – powiedziała Nancy Pelosi.

Donald Trump twierdzi, że te zarzuty nie mają podstaw. „Całkowite polowanie na czarownice!” – napisał na Twitterze.
Śledztwo ma ustalić, czy amerykański prezydent domagał się od władz Ukrainy pomocy w poszukiwaniu informacji, które mogłyby zaszkodzić Joe Bidenowi – jego potencjalnemu rywalowi w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Impeachment rusza wtedy, gdy Izba Reprezentantów przygotowuje akt oskarżenia przeciwko głowie państwa. Akt najpierw sporządzają kongresowe komisje, a potem głosuje nad nim cała izba niższa. Jeśli zostanie przyjęty, następnie trafia do Senatu USA. Tam odbywa się rozprawa przeciwko głowie państwa. Warto jednak zauważyć, że jeśli akt dojdzie do Senatu to ma małe szanse na uprawomocnienie, gdyż izba ta jest kontrolowana przez Republikanów.