Donald Trump na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Polsce

482

Donald Trump przyjedzie 1 września do Polski. Prezydent USA ma wziąć udział w obchodach 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej – powiedział w programie w Wirtualnej Polsce wicepremier Jacek Sasin.

„Będzie na pewno prezydent Trump, to mamy już potwierdzone. Będą inni przywódcy, w tej chwili są potwierdzane te wizyty” – mówił w programie wicepremier. Pytany o obecność kanclerz Niemiec Angeli Merkel, wicepremier stwierdził: „Jesteśmy w tej sprawie optymistami”. Odnosząc się zaś do ewentualnej wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina, Sasin powiedział, że jest on „przywódcą kraju, który dokonuje zbrojnych agresji wobec swoich sąsiadów i myślę, że byłoby to jednak nie na miejscu, żeby czcić rocznicę zbrojnej agresji na Polskę z udziałem przywódcy, który dzisiaj tymi samymi metodami traktuje swoich sąsiadów”.   Pytany o wizytę Donalda Trumpa, rzecznik Prezydenta Błażej Spychalski powiedział , że z potwierdzeniem wizyty przywódcy USA, należy czekać do ogłoszenia jej przez Biały Dom.

Uroczystości związane z obchodami 80-lecia wybuchu wojny będą zarówno w Warszawie, jak i na Westerplatte, ale także w Wieluniu. Miasto to zostało wybrane nieprzypadkowo. Wskutek bombardowania celów wyłącznie o charakterze cywilnym, zostało zniszczonych ok. 75 proc. budynków (w tym oznakowany szpital i zabytkowa zabudowa). Nalot ten był uważany za pierwszą zbrodnię wojenną popełnioną przez Niemców w czasie II Wojny Światowej – wiązał się bowiem ze złamaniem Konwencji Haskiej.