Donald Trump popiera zablokowanie Nord Stream 2

363
EPA-EFE/Yuri Gripas / POOL

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poparł wstrzymanie budowy gazociągu Nord Stream 2. Amerykański przywódca wyraził jednak wątpliwość, czy Niemcy mogą sobie obecnie pozwolić na zatrzymanie tego projektu, choćby dlatego, że likwidują kopalnie. 

Podczas konferencji prasowej w Białym Domu korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie wskazał na narastająca presję na kanclerz Angelę Merkel, by wstrzymała budowę Nord Stream 2 i zapytał prezydenta Trumpa, czy popiera zaniechanie projektu. „Odpowiedź brzmi – absolutnie, jeśli uważają, że coś się stało. Ale nie wiem, czy Niemcy mogą sobie obecnie na to pozwolić. Niemcy są w bardzo słabej pozycji w kwestii energetyki, ponieważ zamykają elektrownie jądrowe i kopalnie węgla” – mówił prezydent USA.

Donald Trump dodał, że zawsze popierał zablokowanie Nord Stream 2. „Jako pierwszy podniosłem tę kwestię. Przed Trumpem nie słyszeliście o Nord Stream 2. Gdy się pojawiłem, zwróciłem uwagę na to, że my chronimy Niemcy przed Rosją, a Niemcy płaca Rosji miliardy dolarów” – odpowiedział amerykański prezydent przypominając, że Niemcy nie wywiązują się ze swoich zobowiązań w ramach NATO.