Donald Trump wzywa do zmiany zasad zakupu broni

434
EPA-EFE/LARRY W. SMITH

Prezydent Stanów Zjednoczonych wezwał republikanów i demokratów do zaostrzenia kontroli broni, sugerując, że nowe prawo może być powiązane z jego projektem reformy imigracyjnej. W dwóch strzelaninach, do których doszło w miniony weekend w stanach Teksas i Ohio zginęło 29 osób, a ponad 50 zostało rannych.

Donald Trump napisał na Twitterze, że republikanie i demokraci muszą wypracować silniejsze kontrole w przyszłości i połączyć to prawo z “rozpaczliwie potrzebną reformą imigracyjną”.

21-letni sprawca masakry w El Paso winą za strzelaninę obarczył imigrantów zza południowej granicy

Wśród ofiar strzelaniny w El Paso jest między innymi Jordan Jamrowski- Anchondo. 25-latka była na zakupach w Walmart razem z mężem i dwumiesięcznym synkiem. Wiele wskazuje na to, że ochroniła dziecko własnym ciałem. „Mój siostrzeniec żyję dzięki bohaterskiej postawie mojej siostry. Z ran jakie odniosła, lekarze wnioskują, że walczyła o jego życie” – mówi siostra 25-latki, 19-letnia Leta Jamrowski. Od kul szaleńca zginął też mąż Jordan, 24-letni Andre Anchondo. Wcześniej para odwiozła swoją 6-letnią córkę na zajęcia taneczne. Następnie udali się do sklepu żeby kupić między innymi przybory szkolne oraz ozdoby na przyjęcie z okazji swojej pierwszej rocznicy ślubu.

Strzelanina w Ohio miała miejsce kilkanaście godzin po masakrze w Teksasie
EPA-EFE/DAYTON POLICE DEPARTMENT

Z kolei jedną z ofiar szaleńca w Ohio jest jego siostra – 22-letnia Megan Betts. Jak podała organizacja Gun Violence Archive, od początku roku w Stanach Zjednoczonych w strzelaninach zginęło ponad 8 tysięcy osób. Więcej o przemocy z użyciem broni, która już dawno wymknęła się spod kontroli w najbliższym wydaniu “Nowego Dziennika”