Donald Tusk: polityka nie powinna być walką na wzajemne wyniszczenie

100
EPA-EFE/RAFAL GUZ POLAND OUT
Donald Tusk powiedział, że Konstytucja 3 maja była symbolem polskiego, odwiecznego marzenia o wolności i niepodległości. Na Uniwersytecie Warszawskim szef Rady Europejskiej wygłosił wykład „Nadzieja i odpowiedzialność. O konstytucji, Europie i wolnych wyborach”. 

Odnosząc się do pomysłów zmiany obecnej ustawy zasadniczej Donald Tusk zaznaczył, że jego zdaniem nie jest idealna, ale słów preambuły na pewno by nie zmieniał. Wspominał byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego i jego pracę nad konstytucją. Zacytował wstęp do konstytucji. „Zmieniajmy naszą rzeczywistość, nie zmieniajmy nigdy tego zapisu, nie tylko ze względu na pamięć o jego autorze, ale on naprawdę służy nam Polakom, naprawdę może być wzorem, jak była wzorem Konstytucja 3 maja dla całej Europy”, powiedział.

Donald Tusk mówił również o konieczności znalezienia porozumienia ponad podziałami politycznymi. Jego zdaniem jest ono konieczne w obliczu wyzwań, które stoją przed Polską oraz całą Europą. Wśród nich wskazał między innymi walkę ze zmianami klimatu. „Jeśli nie odnajdziemy wspólnego politycznego mianownika, jeśli nie zrozumiemy wszyscy, tu w Polsce i w Europie, że największe problemy XXI wieku trzeba umieć rozwiązać wyłącznie wspólnie, bo nie mamy szans tym problemom sprostać, jeśli będziemy przy okazji walczyć ze sobą na śmierć i życie” – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej. 

Mówił również, że polityka jest starciem konkurencyjnych sił, ale nie powinna być walką na wzajemne wyniszczenie. „W polityce nie może chodzić o to, by ktoś kogoś pokonał i unicestwił. Ktoś może wygrać wybory, ktoś może pokonać przeciwnika – 26 maja, w październiku czy w listopadzie tego roku, ale będziemy razem żyli dalej w jednym kraju”, podkreślił. 
Szef Rady Europejskiej przytoczył słowa, że Konstytucja 3 maja była receptą dla pacjenta, który już wcześniej de facto zmarł. „Dzisiaj Polska jest w nieporównywalnie lepszej sytuacji. Polska nie jest chorym człowiekiem Europy i napisaliśmy sobie nasze polskie recepty i europejskie recepty. To są recepty na polską długowieczność i na polskie zdrowie polityczne. Taką receptą jest między innymi konstytucja. Jeśli tego nie zaakceptujemy (….), to okaże się, że te nasze nowe recepty na polską długowieczność, bezpieczeństwo, zdrowie, okażą się bez wartości”, dodał.

Szef Rady Europejskiej zaznaczył, że choć Konstytucja 3 maja do współczesnych czasów już nie pasuje, to wówczas dawała Polakom nadzieję na zmianę status quo. To status quo, jak dodał, to był podzielony kraj, chaos, społeczna depresja, poczucie niesprawiedliwości, brak armii i polityki zagranicznej. Wystąpienia w Auditorium Maximum wysłuchali między innymi liderzy Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Nowoczesnej.