Duda i Trump o przeniesieniu do Polski 1000 amerykańskich żołnierzy

160
Foto: EPA

Polska zapewni infrastrukturę dla około 1000 amerykańskich żołnierzy. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował o tym po rozmowach z prezydentem Andrzejem Dudą. Podczas spotkania w Białym Domu prezydenci podpisali deklarację o zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że zwrócenie przez USA uwagi na Europę i jej bezpieczeństwo ma kluczowe znaczenie dla światowego pokoju. Na wspólnej z prezydentem Donaldem Trumpem konferencji prasowej w Waszyngtonie Andrzej Duda nie krył zadowolenia z podpisanej deklaracji o zacieśnieniu współpracy obronnej. „Będzie więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce, będzie to wzmocniona współpraca, będzie to trwała obecność, która będzie się stopniowo – mam nadzieję – rozwijała pod względem i ilości żołnierzy, ale także i pod względem infrastrukturalnym” – powiedział prezydent Andrzej Duda. 

Prezydent Donald Trump zauważył, że w deklaracji zawarty został zapis, iż Stany Zjednoczone i Polska będą wzmacniać współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa. Dodał, że „Polska zapewni infrastrukturę dla obecności około tysiąca amerykańskich żołnierzy, a Polski rząd pokryje koszty tego projektu, bez dodatkowych kosztów dla Stanów Zjednoczonych”. Donald Trump zauważył przy tym, że Polska należy do nielicznych państw NATO, które przeznaczają zalecane przez Sojusz Północnoatlantycki 2 procent PKB na obronność. 

Podpisaniu deklaracji o współpracy obronnej towarzyszył przelot samolotów F-35 nad Białym Domem. Polska chce kupić te myśliwce od Stanów Zjednoczonych.