Dwa tysiące osób obejrzało w USA premiery dokumentu o Polsce

206
Mateusz Morawiecki i Peter Greenberg podczas Q&A w Guggenheim Museum Foto: Aleksandra Słabisz

Około dwóch tysięcy osób obejrzało w Stanach Zjednoczonych premiery dokumentu o Polsce „Poland: The Royal Tour”. Dziennikarz, podróżnik i laureat nagrody Emmy Peter Greenberg pokazał w nim najciekawsze miejsca i najważniejsza wydarzenia historyczne naszego kraju. Jego przewodnikiem po Polsce – zgodnie z formułą serii „The Royal Tour” – był premier Mateusz Morawiecki.

W środę wieczorem, w muzeum Guggenheima w Nowym Jorku odbyła się ostatnia z trzech amerykańskich premier dokumentu. Wzięło w niej udział około trzystu osób – w tym dyplomaci, filmowcy, przedstawiciele Polonii i aktorzy. „To było dla mnie bardzo interesujące, ta cała sprawa z kopalnią soli, osobiście chciałbym to zobaczyć” – mówił Dean Cain, aktor znany między innymi z roli Supermana.

W dokumencie pokazano między innymi stare miasto w Krakowie, centrum Warszawy, kopalnię soli w Wieliczce, zamek w Malborku i obóz Auschwitz Birkenau. Dziennikarz Peter Greenberg przekonywał podczas nowojorskiej premiery, że chciał pokazać Polskę „kolorową”. „Przemierzaliśmy cały kraj, z północy na południe i ze wschodu na zachód. Widzieliśmy i doświadczyliśmy rzeczy, który równocześnie podnosiły na duchu ale też dawały do myślenia. Pokazaliśmy czy Polska była, czym jest i jaka będzie”- mówił.

W ciągu ostatnich osiemnastu lat Peter Greenberg z serią „Poland: The Royal Tour” odwiedził między innymi Meksyk, Jordanię, Jamajkę, Izrael i Rwandę. We wszystkich tych miejscach jego „przewodnikami” byli przywódcy państw. W Polsce w tę rolę wcielił się premier Mateusz Morawiecki. Podczas dzisiejszego pokazu w Nowym Jorku szef polskiego rządu mówił, że liczy na to, iż film ten pomoże w wypromowaniu Polski. „To jeden z tych kroków, które podejmujemy by zachęcać ludzi z całego świata, by przyjechali do Polski, niezależnie, czy mają polskie pochodzenie, czy nie. By inwestowali w Polsce, by tu studiowali, by zawiązali przyjaźnie z Polakami” – mówił premier.

W najbliższym czasie dokument będzie pokazywany w regionalnych stacjach amerykańskiej telewizji PBS. „Później obejrzy go również widownia polska” – mówi Filip Rdesiński z Polskiej Fundacji Narodowej, polskiego producenta dokumentu o Polsce. Jak dodał w rozmowie z Polskim Radiem, już w czerwcu film pojawi się w samolotach LOT-u.”Zgodnie z kontraktem, który podpisaliśmy z Peterem Greenbergiem, dokument będzie można udostępnić też wszystkim polskim telewizjom” – mówił.

Zdjęcia do dokumentu „Poland: The Royal Tour” trwały trzy miesiące, premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w nich przez dziewięć dni. Twórcy zaznaczają, że szef rządu nie miał możliwości wpływania na ostateczny kształt filmu.

W tworzenie dokumentu zaangażowała się ponad pięćdziesięcioosobowa, polsko-amerykańska ekipa. Podczas nagrań korzystali z dronów, samolotów, śmigłowców i statków. Pokazy premierowe filmu „Poland: The Royal Tour” odbyły się w tym tygodniu również w Los Angeles i Chicago.