Dymisja szefa MSZ

220

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podał się do dymisji. Informację taką potwierdziła rzecznik resortu. Monika Szatyńska-Luft poinformowała, że decyzję o rezygnacji z funkcji ministra Jacek Czaputowicz podjął już wcześniej. 

„Minister wcześniej stwierdził, że po wyborach prezydenckich jest dobry moment na zmianę na czele polskiej dyplomacji oraz wyraził przekonanie, że jego następca będzie kontynuował dotychczasową linię i sprzyjał dalszemu umocnieniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej” – powiedziała rzecznik MSZ.

Jacek Czaputowicz to zawodowy dyplomata, ekspert do spraw międzynarodowych i nauczyciel akademicki. Przez cztery lata był dyrektorem renomowanej Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, a w 2017 roku wrócił do MSZ. Ministrem spraw zagranicznych był od stycznia 2018 roku od momentu rekonstrukcji rządu, gdy premierem został Mateusz Morawiecki.

Informacja o dymisji szefa resortu dyplomacji zbiega się też z dymisją ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Poinformowano o niej przedwczoraj. W połowie lipca, zaraz po wygranych przez Andrzeja Dudę wyborach prezydenckich szef PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział rekonstrukcję rządu.