Dzień Pułaskiego w USA

207

Donald Trump ogłosił 11 października Dniem Kazimierza Pułaskiego. W okolicznościowej proklamacji prezydent Stanów Zjednoczonych wskazał na zasługi polskiego generała w wojnie o niepodległość USA. Amerykański prezydent podkreślił przyjaźń i bliski sojusz pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską. 

„W Dniu Pamięci Generała Pułaskiego przypominamy postać generała brygady Kazimierza Pułaskiego, wielkiego polskiego bohatera, który brał udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych i oddał życie w szczytnej walce o wolność Ameryki” – napisał Donald Trump. Prezydent USA podkreślił ogromny wkład Kazimierza Pułaskiego w walkę o wolność i demokratyczne wartości. Przypomniał, że polski generał jest „ojcem amerykańskiej kawalerii” i że poprzez niezastąpioną rolę w amerykańskim dążeniu do niepodległości stał się częścią historii Stanów Zjednoczonych.

„Uznając w generale Pułaskim wielkiego bohatera naszego narodu pamiętamy też o więzach łączących Stany Zjednoczone i Polskę. Wielowiekowa trwała przyjaźń między naszymi narodami umacnia się i odnawia każdego dnia za sprawą liczącej 9 milionów społeczności obywateli Stanów Zjednoczonych polskiego pochodzenia” – stwierdził amerykański prezydent. Donald Trump dodał, że ogromnie ceni więzi z Polską w obszarze kultury, gospodarki i bezpieczeństwa. 

Dzień Pułaskiego został ustanowiony przez Kongres Stanów Zjednoczonych w 1929 roku. Od tego czasu wszyscy prezydenci wydają proklamacje, w których ogłaszają 11 października świętem polskiego generała. W 2009 roku amerykański parlament przyjął rezolucję nadającą Kazimierzowi Pułaskiemu honorowe obywatelstwo Stanów Zjednoczonych.