Dziesiąte urodziny Dzieci PRL-u

476
Według lidera Dzieci PRL-u, obecny skład zespołu jest najlepszym od początku jego działalności. Od lewej: Paweł Klassek, Paweł Bernasiuk, Dawid Czajka, Ania Pasternak, Mateusz Pocheć i Piotrek "Młody" Klassek / Foto: JOANNA CHROSTOWSKA

Od 2010 roku obecni są na polonijnej scenie muzycznej. Występowali przed koncertami największych polskich gwiazd rockowych w metropolii nowojorskiej. Chętnie biorą udział w imprezach charytatywnych, a nawet zagrali w Queens Borough Hall. Od czasu wybuchu pandemii dają cotygodniowe koncerty w internecie. Tam też zaprezentowali urodzinowy koncert związany z "cynowym jubileuszem", który zespół Dzieci PRL-u świętował  pod koniec ubiegłego roku.

Są bardzo lubiani i mają spore grono wiernych fanów, którzy nie tylko słuchają ich muzyki, ale również przychodzą na każdy koncert niezależnie od miejsca, w którym zespół występuje. W dodatku z dumą noszą koszulki i bluzy z nazwą ukochanej grupy – Dzieci PRL-u. Zdarzały się nawet przypadki, kiedy fani muzyki przychodzili na koncerty nie dlatego, że pojawiała się na nich gwiazda z Polski, ale właśnie z powodu występu polonijnego zespołu, który działa i swoje studio ma na Ridgewood, w najpopularniejszej obecnie wśród Polonii nowojorskiej dzielnicy.

Właśnie tam dwa razy w tygodniu muzycy spotykają się na próbach, a od maja ub.r. w czwartkowe wieczory – w związku z pandemią i zakazem występowania w klubach – organizują swoje koncerty, które transmitują w internecie. W ten sposób uczcili również jubileusz 10-lecia swojego istnienia. Urodzinowy koncert odbył się 10 grudnia ub.r., a prócz Dzieci PRL-u wzięli w nim udział zaprzyjaźnieni z nimi wykonawcy.

Logo zespołu Dzieci PRL-u / Foto: ARCHIWUM DZIECI PRL-U

CYNOWY JUBILEUSZ
„Do 10-lecia przygotowywaliśmy się od ponad roku, ale gdy pojawiła się pandemia nie wiedzieliśmy w jaki sposób uda nam się go ogarnąć. Z reguły zespoły przy takiej okazji robią duże koncerty i różne dodatkowe imprezy, a to w 2020 roku raczej nie było możliwe do zrealizowania” – wyjaśnia Dawid Czajka, lider, wokalista i basista Dzieci PRL-u. Dodaje, że wówczas doszli do wniosku, że jubileusz będą musieli zrobić w swoim studiu na Ridgewood, gdzie odbywają się ich cotygodniowe próby i koncerty transmitowane w internecie poprzez kanał www.Youtube.com/DzieciPRL-u oraz na facebookowym profilu „Dzieci PRL-u”. Występy te mają miejsce w czwartki o godz. 9 wieczorem.

Za każdym razem ogląda ich coraz więcej osób, czy to podczas transmisji na żywo czy też później, gdy koncert ten udostępniony jest do odtworzenia w dowolnej chwili.

„Dzięki temu, nawet podczas pandemii budujemy i powiększamy swoją publikę i grono fanów, również z Polski i innych krajów” – podkreśla gitarzysta Piotrek „Młody” Klassek. Dowodem tego jest fakt pojawienia się ich piosenek na antenie oraz na listach przebojów w polskich rozgłośniach radiowych.

Jubileuszowy koncert odbył się 10 grudnia. Zaproszeni na niego byli wszyscy muzycy, którzy w ciągu 10-letniej działalności zespołu przewinęli się lub współpracowali z Dziećmi PRL-u, a także zaprzyjaźnieni z tą grupą polonijni wykonawcy. Niestety z różnych powodów – również związanych z kwarantanną – niektórzy z gości nie mogli wziąć udziału w tym wyjątkowym, urodzinowym koncercie.

„Właśnie z tego powodu odpadł Przemek Koczela, nie mógł także pojawić się nasz były klawiszowiec Tomek Kasperek, który w tym czasie miał jakąś operację. Ostatecznie na naszym jubileuszu wystąpili: Johnny in Wonderland, Andrew Metalfier oraz zespół Kran z Filadelfii, z którym od tego momentu bardzo się zaprzyjaźniliśmy” – wspomina Dawid Czajka.

Koncert trwał ponad 4 godziny, a prócz prezentowanej na żywo muzyki przeprowadzane były wywiady z artystami, oraz prowadzona była korespondencja z fanami i widzami. Było to robione ze specjalnego jubileuszowego studia zorganizowanego w osobnym pomieszczeniu i prowadzonego przez Magdalenę Kozak, Mirosława Stelmacha i Krzysztofa Trzcińskiego. Z kolei za nagłośnienie i dźwięk odpowiedzialny był Krzysztof Bućko, a za kamery i światła Magdalena Czajka. Obecnie, podobnie jak cotygodniowe występy zespołu, urodzinowy koncert dostępny jest na kanale YouTube Dzieci PRL-u.

„Po raz pierwszy robiliśmy w naszym studiu imprezę muzyczną na tak dużą skalę, ale myślę, że wyszło to bardzo dobrze” – podkreśla Piotrek Klassek. Był to efekt doświadczenia zdobytego podczas wcześniejszych, czwartkowych koncertów, ale także bardzo żmudnych przygotowań technicznych.

„Połączenie transmisji koncertu z naszej sali prób z jubileuszowym studiem wiązało się z odpowiednią logistyką. Musieliśmy wykorzystać kilka kamer, świateł, i wiele kabli. Pracowało i pomagało nam przy tym kilka osób” – opowiada Dawid Czajka. Wokalista dodaje, że przed urodzinowym koncertem, przez ostatnie trzy a może nawet cztery tygodnie, przygotowania i testy sprzętu były robione prawie codziennie. Chodziło o zapewnienie jak najlepszej jakości podczas transmisji, która w pełni jest robiona na żywo.

„Nasze koncerty nie są nagrywane wcześniej, obrabiane i wrzucone później do sieci, tak jak to robi wielu wykonawców. U nas wszystko musi być na żywo dlatego też cały czas udoskonalamy nasz sprzęt do transmisji” – podkreśla lider Dzieci PRL-u.

Grudniowa impreza nie była jedynym elementem urodzin zespołu. W ramach jubileuszu powstaje również film dokumentujący 10 lat działalności Dzieci PRL-u.

Będą w nim zawarte fragmenty koncertów, imprez charytatywnych, w których zespół wziął udział oraz ciekawych archiwalnych materiałów. Ważną rolę w tym filmie będą odgrywały wypowiedzi ludzi, którzy przez minioną dekadę współpracowali z grupą na różnych płaszczyznach.

„Myślę, że to będzie bardzo ciekawy i fajny materiał. Chciałbym, żeby ten dokument pojawił się najpóźniej w okolicy wakacji” – podkreśla lider grupy. Dodaje, że prócz czwartkowych występów, zespół chce zagrać jeszcze przynajmniej jeden duży koncert podobny do tego urodzinowego. Oczywiście jeżeli tylko będzie możliwość to chętnie wystąpi w jakimś publicznym miejscu. Dlatego wszyscy z utęsknieniem czekają na zakończenie pandemii.

„Co tydzień gramy koncerty online, i jesteśmy z tego bardzo zadowoleni, ale powoli zaczyna nam brakować widoku ludzi. Oczywiście mamy świadomość, że są oni przed komputerami, ale jednak w dłuższej perspektywie to nie jest to, co kontakt z żywą publicznością” – zaznacza wokalista i basista.

Jednak mimo panującej pandemii i utrudnień związanych z organizacją 10-lecia działalności zespołu rok 2020 był dla Dzieci PRL-u bardzo aktywny i owocny.

„Jeżeli chodzi o kwestę muzyczne, to z ubiegłego roku jestem bardzo zadowolony” – zapewnia Dawid Czajka. Przy okazji składa podziękowania wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób współpracowały lub przyczyniły się do istnienia Dzieci PRL-u.

Od maja ub.r. w czwarkowe wieczory Dzieci PRL-u dają koncerty transmitowane na żywo w internecie. Od lewej: Paweł Klassek, Dawid Czajka, Ania Pasternak, Paweł Bernasiuk, Mateusz Pocheć i Piotrek „Młody” Klassek / Foto: JOANNA CHROSTOWSKA

BIEŻĄCA DZIAŁALNOŚĆ
Prócz typowo urodzinowych przedsięwzięć zespół z Ridgewood cały czas aktywnie działa, ćwiczy, komponuje i szlifuje swój muzyczny warsztat.

W okresie świątecznym wziął również udział w nagraniu kolęd wykonanych przez polonijnych artystów oraz konsula generalnego Adriana Kubickiego i konsula Mateusza Gmurę. Użyczył również sprzętu do odpowiedniego nagłośnienia i rejestracji tego wydarzenia mającego miejsce w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie.

„Inicjatywa konsula generalnego była super i mam nadzieję, że tego typu projektów będzie więcej” – podkreśla Dawid Czajka, który bardzo miło wspomina to wydarzenie i liczy na dalszą współpracę. Dobrym zwiastunem takiej kooperacji był późniejszy udział konsula generalnego Adriana Kubickiego w koncercie kolęd, który odbył się w studiu Dzieci PRL-u. Wzięli w nim udział także inni artyści, m.in.: Krzysztof Medyna, Krzysztof Bućko, Magdalena Bałdych, Katarzyna Siedlik oraz Ania Pasternak, która ostatecznie zasiliła szeregi zespołu. Oczywiście cały czas odbywają się czwartkowe koncerty transmitowane w internecie.

Poza tym w ciągu najbliższych tygodni grupa zamierza nakręcić teledysk do piosenki „Manipulacja”, która jest najnowszą propozycją Dzieci PRL-u, a nawet zdobywa szczyty list przebojów w Polsce.

„Pojawienie się w propozycjach do Polish Chart w Radiu WNET zawdzięczamy Sławkowi Orwatowi, który przez prawie rok interesował się naszą działalnością i był z nami w kontakcie” – wyjaśnia Dawid Czajka i zachęca do głosowania na „Manipulację.

„Link do aktualnego głosowania zawsze można znaleźć na naszej stornie internetowej. A listy przebojów można posłuchać w każdą niedzielę pomiędzy 9 rano a 12 w południe czasu nowojorskiego” – dodaje lider Dzieci PRL-u.

Obecnie już wiele innych lokalnych oraz internetowych rozgłośni w Polsce gra muzykę polonijnej grupy z Ridgewood, co jednocześnie powiększa grono ich fanów.

„To że jesteśmy obecni w polskich rozgłośniach poszerzyło spektrum naszych odbiorców, co widać w statystykach oglądalności czwartkowych koncertów. Około 2/3 widzów jest z terenu Polski” – zaznacza wokalista grupy. Dodaje, że jednak nie jest łatwo dotrzeć do naszych rodaków mieszkających w kraju.

„Trudno jest zaistnieć w Polsce nie mając tam osoby lub firmy, która promuje twoją muzykę. Ale my robimy co możemy. Jesteśmy obecni na liście przebojów w Radiu WNET. Pod koniec ub.r. z ‚Pankową rymowanką’ dwukrotnie znaleźliśmy się tam na miejscu pierwszym. Natomiast od początku tego roku nasza nowa piosenka – ‚Manipulacja’, już pięciokrotnie zdobyła miejsce pierwsze” – mówi z dumą Dawid Czajka.

Mimo rosnącej popularności tego przeboju zespół nie poprzestaje na laurach. Robi nowe aranżacje do niektórych dotychczasowych utworów, a także tworzy nowe.

„Pod koniec maja lub na początku czerwca zamierzamy wypuścić kolejnego singla. Będzie nim nasza najnowsza piosenka, którą mamy już nagraną, ale jeszcze nie mamy dla niej tytułu” – zdradza lider Dzieci PRL-u. Dodaje, że grupa obecnie postanowiła wydawać i promować single, a na plan dalszy przesunęła wydane nowego albumu. Zrobi to jak będzie miała wylansowane przynajmniej 4 nowe przeboje, które publiczność będzie doskonale rozpoznawała.

„Być może pod koniec roku taka płyta się pojawi, ponieważ planowaliśmy ją już dwa lata temu, gdy jeszcze grał z nami Adam Romanowski. W sumie od dawna mamy już gotowy materiał, ale w związku z tym, że obecnie zmienił się nieco skład zespołu, to musimy go odświeżyć, a nawet nieco przearanżować ponieważ doszły nam skrzypce, na których gra Ania i jest nowy perkusista” – wyjaśnia Dawid Czajka. Dodaje również, że w grupie cały czas dyskutowane są różne koncepcje związane z tym, w jakim kierunku powinna iść muzyka, którą tworzą.

W zespole Dzieci PRL-u panuje przyjacielska atmosfera. Od lewej: Mateusz Pocheć, Paweł Klassek, Dawid Czajka, Piotrek „Młody” Klassek, Ania Pasternak i Paweł Bernasiuk / Foto: JOANNA CHROSTOWSKA

SKŁAD ZESPOŁU
Istnienie Dzieci PRL-u datuje się od 2010 roku, ale jego historia sięga działalności dwóch innych rockowych grup działających w Nowym Jorku – The Dagger (2006-2010) i Paradigm (2003-2006). W obu formacjach udzielał się i swoje doświadczenie zdobywał obecny lider, wokalista i basista Dzieci PRL-u.

Po rozpadzie The Dagger Dawid Czajka wraz z Marcinem Nicponiem i Tomkiem Kasperkiem postanowił dalej działać i w ten sposób powstał zespół, który przyjął nazwę Dzieci PRL-u. Przez pierwsze lata działalności przez grupę tę – prócz wspomnianych osób – przewinęło się kilku muzyków m.in.: Przemek Koczela, Piotrek Mucek, Piotrek Zwolak, Artur Wojdanowski, Maniek i Adam Romanowski, który z zespołu odszedł w październiku 2019 roku.

Prócz Dawida Czajki, trzon grupy tworzą dwaj bracia, gitarzyści – Piotrek „Młody” Klassek i Paweł Klassek. Poza tym w ostatnich miesiącach pojawiły się w niej nowe osoby. „Obecnie na perkusji gra z nami Paweł Bernasiuk, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Świetnie się rozumiemy, i mimo że gra on w kilku zespołach, to idealnie wkomponował się w Dzieci PRL-u. W dodatku szybko opanował nasze stare utwory, a to jest najważniejsze żeby grać koncerty” – podkreśla lider zespołu.

Paweł Bernasiuk jest także perkusistą w zespole Kran, Atura i Sova, jednak każdy z nich wykonuje nieco inny rodzaj muzyki. Natomiast najnowszym nabytkiem Dzieci PRL-u jest Ania Pasternak grająca na skrzypcach, co dodaje grupie nowego brzmienia.

„Z Anią znamy się od 2015 roku, kiedy to po raz pierwszy pojawiła się w naszym studiu, ale współpracę nawiązaliśmy dopiero po świątecznej sesji nagraniowej w konsulacie. Zaprosiliśmy ją do udziału w naszym kolędowym koncercie i tak już została” – opowiada Dawid Czajka, dodając, że jest ona świetnym muzykiem zarówno od strony artystycznej jak i technicznej.

„Doskonale wie gdzie i jak powinna zagrać w danym utworze. Świetnie potrafi balansować i odnajdywać się w naszej muzyce” – podkreśla wokalista i basista Dzieci PRL-u.

W związku ze zmianami personalnymi, a przede wszystkim z pojawieniem się w zespole skrzypaczki zmianie musiało ulec brzmienie niektórych piosenek. Dlatego też obecny czas jest dla niego bardzo pracowity i twórczy.

„Wiele rzeczy musimy przearanżować i pozmieniać, przez co w naszej muzyce pojawia się dużo świeżości” – mówi Dawid Czajka.

„Wszystko idzie w dobrym kierunku. W grupie panuje świetna atmosfera i jest między nami odpowiednia chemia” – stwierdza Piotrek „Młody” Klassek. „Według mnie obecnie mamy najlepszy skład w zespole od początku jego działalności, i jestem z tego niesamowicie zadowolony” – zapewnia lider Dzieci PRL-u. Nowy perkusista i skrzypaczka to nie jedyne osoby wpływające na zmianę brzmienia tej grupy.

W nowej wersji przeboju „Cytrynka” pojawia się rapowana fraza, którą wykonuje zaprzyjaźniony z zespołem Mateusz Pocheć, pomagający również przy realizacji czwartkowych koncertów. Wszystko wskazuje na to, że w ta współpraca zacieśni się jeszcze bardziej.

„Myślę, że Mateusz na pewno pojawi się także w naszych nowych utworach, bo ta kolaboracja przy ‚Cytrynce’ została bardzo dobrze odebrana nie tylko przez nas, ale również przez publiczność” – dodaje na zakończenie Dawid Czajka.