Easter Egg Roll w Białym Domu

82
FOTO: EPA

Biały Dom zamienił się dziś w wielki plac zabaw. Kilkadziesiąt tysięcy dzieci i ich rodziców bierze udział w dorocznym festynie wielkanocnym „Easter Egg Roll”, który odbywa się w rezydencji amerykańskiej pary prezydenckiej.

Wielkanocny festyn otworzył osobiście prezydent Donald Trump w towarzystwie pierwszej damy Stanow Zjednoczonych i osoby w przebraniu wielkanocnego zająca. „Organizujemy ten festiwal już po raz 141. Nie pamiętam pierwszego, ale przez ostatnie trzy lata mamy świetną zabawę” – żartował amerykański przywódca, dziękując swojej małżonce za organizację imprezy.

Po krótkim przemówieniu oraz złożeniu wielkanocnych życzeń, prezydent zszedł z tarasu Białego Domu do uczestników festynu i gwizdkiem dał sygnał do startu pierwszego wyścigu. W ten sposób rozpoczęła się całodzienna zabawa, podczas której kilkuletnie dzieci dużymi łyżkami toczą po trawniku na wyścigi kolorowe jajka. Inne szukają słodyczy poukrywanych w ogrodzie Białego Domu albo malują pisanki.

Tradycja „Easter Egg Roll” sięga połowy XIX wieku. Początkowo impreza odbywała się na Kapitolu, ale w 1878 została przeniesiona do Białego Domu. W tym roku wśród chętnych do udziału w festynie rozlosowano 30 tysięcy bezpłatnych biletów.