Faza druga odmrażania Nowego Jorku

583
Faza drugs odmrażania gospodarki, to otwarte między innymi restauracje i lokale - goście mogą być tylko w ogródkach EPA-EFE/PETER FOLEY

Znaczny spadek nowych przypadków zakażenia koronawirusem pozwolił na kolejny etap odmrażania Nowego Jorku. Od poniedziałku 22 czerwca czynne są między innymi prywatne biura, place zabaw dla najmłodszych dzieci, fryzjerzy, wypożyczalnie samochodów, sklepy i restauracje, które mogą oferować jedzenie nie tylko na wynos, ale przyjmować gości w ogródkach. 

Cały czas obowiązuje zasada dystansu społecznego – co najmniej 6 stóp odległości od innych (nie dotyczy osób, które ze sobą mieszkają) a jeśli nie można jej zachować, należy zasłonić usta i nos. Miasto Nowy Jork wkroczyło w fazę drugą odmrażania gospodarki, podczas gdy region Mid-Hudson – w fazę trzecią. “To nie oznacza końca pandemii. Cały czas walczymy z wirusem i cały czas musimy być ostrożni, choć faktycznie notujemy najmniejszą liczbę nowych zachorowań i zgonów spowodowanych chorobą, od początku epidemii w metropolii, czyli od 1 marca” – mówił w poniedziałek gubernator Andrew Cuomo. Do tej pory tylko w mieście Nowy Jork zanotowano ponad 217 tys. przypadków zakażeń.  W całych USA 2,322 mln. Uważa się też, że faktyczna liczba zakażeń jest o wiele wyższa. Zasady odmrażania Nowego Jorku są jasno wytyczone. Na przykład w sklepach, jednocześnie,  może być maksymalnie 50 proc. liczby klientów sprzed pandemii, a restauracje mogą serwować jedzenie na wynos lub w ogródkach. Burmistrz Bill de Blasio poinformował, że od poniedziałku czynnych jest w mieście ponad 4100 restauracji. Wcześniej, po spełnieniu wymogów sanitarnych, musiały uzyskać specjalne zezwolenie. W ogródku jednego z lokali, już pierwszego dnia po przerwie, sfotografowany został burmistrz z żoną. Było to przy 114 Street na  Harlemie. Bill de Blasio raczył się kurczakiem i goframi, a jego żona łososiem z sałatką, makaronem i serem. “To duży krok naprzód. Miło jest spędzać czas z ludźmi, a restauracje są częścią serca i duszy tego miasta”- stwierdził de Blasio. Wcześniej, podczas poniedziałkowej odprawy burmistrz potwierdził, że odbędzie się pokaz sztucznych ogni organizowany przez Macy’s z okazji 4 lipca, ale w nieco zmienionej formie. W każdej z 5 gmin odbędzie się seria 5-minutowych pokazów. Organizowane będą od 29 czerwca, a zakończą się wielkim finałem 4 lipca, który będzie transmitowany w telewizji. Burmistrz obiecał, że będzie też „coś specjalnego” z Empire State Building. Powiedział, że miejsca fajerwerków zostaną ogłoszone dopiero na krótko przed rozpoczęciem pokazów, by uniknąć gromadzenia się tłumów.