Finałowa faza testów szczepionki na koronawirusa

337
EPA-EFE/SIPHIWE SIBEKO / POOL

W Stanach Zjednoczonych w finałową fazę wkraczają testy szczepionki na koronawirusa koncernu farmaceutycznego Moderna. Obejmą one 30 tysięcy ochotników. Jeśli testy dadzą pozytywne rezultaty to akcja szczepień może się rozpocząć na przełomie tego i przyszłego roku.

Trzecia, finałowa faza testów szczepionki na koronawirusa zostanie przeprowadzona w 89 punktach na terenie całych Stanów Zjednoczonych. 15 tysiącom ochotników zostaną wstrzyknięte dwie dawki w odstępie 28 dni, pozostałe 15 tysięcy otrzyma placebo. Osoby biorące udział w testach nie będą wiedziały czy wstrzyknięto im prawdziwą szczepionkę czy roztwór soli fizjologicznej. Naukowcy będą rejestrować skutki uboczne i analizować skuteczność specyfiku.

Współpracująca z Narodowym Instytutem Zdrowia Moderna jest jedną z kilku firm, które otrzymały wsparcie finansowe władz Stanów Zjednoczonych przy wprowadzaniu na rynek szczepionki na koronawirusa. Rząd federalny przekazał koncernowi 480 milionów dolarów na jej opracowanie, wstępne testy oraz przygotowanie potencjału produkcyjnego setek milionów dawek. Kolejne 470 milionów firma otrzymała na przeprowadzenie testów na dużą skalę. Na rok 2021 Moderna planuje produkcję od 500 milionów do miliarda dawek szczepionki rocznie.