Godne upamiętnienie stulecia “Cudu nad Wisłą”

Konsulat ugościł dumnych laureatów

563
Pamiątkowa fotografia laureatów, osób wyróżnionych, jurorów i organizatorów konkursu / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Ponad 60 osób wzięło udział w konkursie plastycznym upamiętniającym 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Nagrodzone i wyróżnione prace charakteryzowały się nie tylko wysokim poziomem artystycznym, ale także różnorodnością wykorzystanej techniki i pomysłowością ich autorów.

Uroczyste rozwiązanie konkursu “Drogi do Niepodległej – w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej” połączone z wręczeniem nagród odbyło się 12 stycznia i miało miejsce w siedzibie Konsulatu Generalnego RP na Manhattanie. Jego organizatorem był Instytut Józefa Piłsudskiego, a partnerem wspierającym Centrala Polskich Szkół Dokształcających. Patronat honorowy sprawował konsul generalny Adrian Kubicki. Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy na temat historii Polski, ale również motywowanie dzieci i młodzieży do rozwijania pasji artystycznych i zainteresowań historycznych. Był on zorganizowany z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej, która miała miejsce w dniach 12-25 sierpnia 1920 roku na ziemiach polskich.

Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwsza przeznaczona była dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat, a druga dla młodzieży w wieku od 13 do 18 lat. W sumie wzięło w nim udział 61 osób z Nowego Jorku, Long Island i New Jersey. Jury w składzie: Agnieszka Wilczyńska, Jurek Świątkowski i Janusz Skowron, który pełnił funkcję przewodniczącego wyłoniła zwycięzców oraz dodatkowo wyróżniła kilka prac.

Prace laureatów z grupy starszej (13-18 lat) / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

UROCZYSTE PRZEMOWY
W uroczystości związanej z rozwiązaniem konkursu plastycznego wzięli udział jego laureaci oraz osoby wyróżnione wraz ze swoimi rodzicami. Byli również przedstawiciele  Instytutu Józefa Piłsudskiego, Centrali Polskich Szkół Dokształcających, a także Konsulatu Generalno RP w Nowym Jorku. W sumie pojawiło się około 30 osób, które musiały dostosować się do wymogów związanych z obostrzeniami pandemicznymi. Zanim nagrody trafiły do laureatów konkursu wygłoszonych zostało kilka przemówień podsumowujących to artystyczne wydarzenie.

Jako pierwszy głos zabrał konsul generalny Arian Kubicki pełniący rolę gospodarza uroczystości, która nota bene była pierwszym publicznym polonijnym wydarzeniem odbywającym się w Konsulacie Generalnym w tym roku. Podczas swojego przemówienia szef polskiej placówki dyplomatycznej w Nowym Jorku wyraził radość, że spotkanie – choć w ograniczonym gronie – jest zwiastunem powrotu do normalności.

“Bardzo się cieszę, że to ma miejsce przy okazji tak pięknego wydarzenia jakim jest dzisiejsza możliwość uhonorowana wspaniałych młodych artystów” – zaznaczył Adrian Kubicki. Dodał, że niezależnie od tego kim w przyszłości zostaną uczestnicy konkursu, to na pewno pozostaną wielkimi patriotami, dla których Polska zawsze będzie blisko serca.

Konsul generalny Adrian Kubicki wyraził radość, że spotkanie – choć w ograniczonym gronie – jest zwiastunem powrotu do normalności / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Konsul generalny wyraził również podziękowania dla Instytutu Józefa Piłsudskiego za zorganizowanie konkursu dotyczącego bardzo ważnego wydarzenia jakim była Bitwa Warszawska. Zwrócił również uwagę na jej znaczenie zarówno dla Polski, Europy jak i świata. Podkreślił, że w przypominaniu wydarzeń związanych z “Cudem nad Wisłą” – jak często określana jest ta bitwa – zawarte jest sedno polskości.

“Być Polakiem to znaczy przynależeć do wspaniałego narodu o bardzo bogatej historii i kulturze, piękniej w każdym swoim wymiarze” – wyjaśnił przedstawiciel polskich władz. Adrian Kubicki dodał też, że również oznacza to przynależność do kraju, który odegrał bardzo ważną rolę w dziejach świata.

“Bycie Polakiem do duma sama w sobie” – stwierdził konsul generalny zachęcając młodzież by o tym pamiętała.

Na zakończenie swojego wystąpienia szef polskiej placówki dyplomatycznej w Nowym Jorku zwrócił uwagę na różnorodność prac konkursowych, zarówno pod względem pomysłów artystycznych jak i zastosowanych technik. “Dla mnie wszyscy zajmujecie pierwsze miejsce” – zapewnił Adrian Kubicki składając gratulacje uczestnikom konkursu oraz ich rodzicom, którym także podziękował za wsparcie jakiego im udzielili.

Prezes i dyrektor wykonawcza Instytutu Józefa Piłsudskiego dr Iwona Korga ogłasza wyniki / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Kolejnym mówcą była dr Iwona Korga, prezes i dyrektor wykonawcza Instytutu Piłsudskiego. Jako główna organizatorka konkursu podziękowała partnerom czyli Centrali Polskich Szkół Dokształcających i Konsulatowi Generalnemu, a także jurorom i wszystkim osobom zaangażowanym w jego przebieg. Przypomniała również temat przewodni konkursu, a także opowiedziała o znaczeniu Bitwy Warszawskiej.

“Była ona najważniejszym wydarzeniem wojny polsko-bolszewickiej. Polska obroniła swoją niepodległość i ochroniła Europę przed komunizmem” – opowiadała szefowa Instytutu Piłsudskiego.

“Uznana została za osiemnastą na liście przełomowych bitew w historii świata” – podkreśliła dr Iwona Korga, przypominając jednocześnie, że w archiwum instytutu, którym kieruje są tysiące dokumentów związanych z przygotowaniem bitwy, jej przebiegiem i późniejszymi konsekwencjami.

Zwróciła również uwagę, że dzięki udziałowi w konkursie jego uczestnicy zapoznali się z wieloma faktami i wiadomościami na temat Bitwy Warszawskiej, co było widać po różnorodności ich prac. Wśród przedstawianych postaci można było zobaczyć m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego i ks. Ignacego Skorupkę, a także polskie wojsko, godło, flagę, a nawet elementy zawarte w sowieckich plakatach propagandowych.

“Uczestnicy konkursu nie tylko upamiętnili zwycięstwo polskie w Bitwie Warszawskiej, ale także wiele nauczyli się o tym wydarzeniu historycznym” – stwierdziła dr. Iwona Korga.

Przewodniczący jury Janusz Skowron podkreślił, że poziom konkursu był bardzo wysoki / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Głos zabrał również Janusz Skowron, pełniący funkcję przewodniczącego jury, który w imieniu swoim oraz pozostałych członków – Agnieszki Wilczyńskiej i Jurka Świątkowskiego – złożył gratulacje i podziękowania uczestnikom konkursu. Podkreślił też, że jego poziom był bardzo wysoki.

“Do oceny otrzymaliśmy dużo przepięknych prac i nie było to łatwe, by spośród sześćdziesięciu kilku wybrać te najlepsze i najciekawsze. Mieliśmy twardy orzech do zgryzienia – zaznaczył przewodniczący jury. – Gratuluję plastycznych zdolności i owoców waszej pracy, które dzięki gościnności Konsulatu Generalnego możemy tu dziś zaprezentować na wystawie” – dodał polonijny artysta. Zachęcał także dzieci i młodzież do rozwijania swoich talentów.

“Wykorzystujcie swą młodzieńczą wyobraźnię i kreatywność. Zawsze, nawet w trudnych okresach dziejów sztuka dodaje energii, ubarwia szarą codzienność i czyni życie bardziej radosnym” – dodał na zakończenie Janusz Skowron.

Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających dr Dorota Andraka podziękowała wszystkim za pogłębiane wiedzy o Polsce i jej historii / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Podczas oficjalnej części uroczystości przemawiała również dr Dorota Andraka. Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w swoim wystąpieniu nawiązała do słów konsula generalnego Adriana Kubickiego dotyczących tego, co to znaczy być Polakiem. Wyjaśniła swoje zdanie na temat polskości.

“Postrzegam ją przez pryzmat moich uczniów, nauczycieli i rodziców” – zaznaczyła na wstępie i złożyła wszystkim  podziękowanie za pogłębiane wiedzy o Polsce i jej historii. – Za to, że chcecie wczuwać się w ambasadorów polskości należy się wam dzisiaj płynące z głębi serca słowo dziękuję” – dodała dr Dorota Andraka.

Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających złożyła również podziękowania Instytutowi Józefa Piłsudskiego za owocną i wieloletnią współpracę. Zachęciła także dzieci i młodzież do uczestnictwa we wszelkich konkurach i inicjatywach polonijnych. “Kto ma odwagę, ten zwycięża” – podkreśliła na zakończenie.

PODSUMOWANIE I OCENY
“Dumą i radością napawa fakt, że młode pokolenie Polaków żyjące i dorastające z dala od ojczyzny, z ochotą i zaangażowaniem poznaje bogatą historię Polski” – stwierdził Janusz Skowron, który nie tylko był przewodniczącym jury, ale również przygotował wystawę wszystkich prac nadesłanych na konkurs. Dzięki temu osoby biorące udział w  uroczystości finałowej, mogły po jej zakończeniu podziwiać dzieła młodych polonijnych artystów.

“Jesteśmy zachwyceni odzewem, bo ponad 60 dzieci znalazło czas i chciało poświęcić go na przygotowanie pracy na temat, który jest bardzo ważny dla polskiej historii, ale nie należy do tych najbardziej rozpoznawalnych” – podkreślił konsul generalny Adrian Kubicki.

Zwrócił też uwagę na trudność poruszanej tematyki, bowiem Bitwa Warszawska prócz wymiaru ważnego dla historii Polski, posiada również aspekt związany z jej znaczeniem dla Europy i całego świata. Nie zniechęciło to jednak dzieci i młodzieży do zmierzenia się z tym tematem. Natomiast – jak zauważył dyplomata –  rezultaty ich pracy przeszły oczekiwania wszystkich, włącznie z jurorami, zarówno ze względu tego na to co zostało przelane na papier, jak i wykorzystaną technikę oraz formę.

“W pracach tych jest wiele tematów historycznych, ale są też wątki religijne, czyli bardzo symboliczne dla wymiaru tej bitwy. Widać, że zanim dzieci przystąpiły do przygotowania tych prac musiały poświęcić dużą część swojego czasu na studiowanie historii ze swoimi nauczycielami i rodzicami. Musiały poznać co się wtedy wydarzyło i jakie było znaczenie tej bitwy” – stwierdził Adrian Kubicki. – Cel konkursu został osiągnięty i myślę, że co najmniej te 60 osób, które wykonały te prace będą od dzisiaj jeszcze lepszym ambasadorami Polski, i będą mogły opowiadać innym o znaczeniu tej bitwy i Polski dla całego świata” – podkreślił z dumą przedstawiciel polskich władz.

Prace laureatów z grupy młodszej (7-12 lat) / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Radości nie kryła również szefowa Instytutu Jóżefa Piłsudskiego.

“To był wyjątkowy konkurs ponieważ jego tematyka nie była łatwa. W nadesłanych pracach mamy przedstawioną Bitwę Warszawską, jej bohaterów, plakaty propagandowe, ale mamy też postać ks. Ignacego Skorupki – wyjaśniła dr Iwona Korga. – Wydaje mi się, że ten konkurs pokazał, że cała rodzina może się uczyć razem, że rodzice mogą przedstawić tematy dzieciom, podobnie jak i starsze rodzeństwo” – zauważyła prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego. Dodała, że na pewno najwięcej zyskali na tym najmłodsi uczestnicy konkursu, którzy bardzo licznie wzięli w nim udział.

“Wydaje mi się, że takie konkursy są ważne i potrzebne. Sztuka w trudnych czasach łączy i pozwala nam bardziej się rozwinąć” – stwierdziła nasza rozmówczyni. Zwróciła również uwagę na to, że dzięki uprzejmości Konsulatu Generalnego laureaci konkursu i jego organizatorzy mogli się fizycznie spotkać, co w ostatnich miesiącach należy do rzadkości.

“Tak więc jestem bardzo zadowolona z tej uroczystości. To spotkanie dodaje chęci do pracy i siły na każdy następny dzień. Poza tym dzięki temu pojawia się nadzieja na to, że ten rok będzie lepszy” – stwierdziła dr Iwona Korga.

Prace wyróżnione z grupy młodszej / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

***
Laureaci w grupie starszej:
• I miejsce – Victoria Ciszewska (17 lat) z Polskiej Szkoły Sobotniej działającej przy parafii św. Cyryla i Metodego na Greenpoincie, NY
• II miejsce – Karol Jabłoński (15 lat) z Polskiej Szkoły Sobotniej działającej przy parafii św. Cyryla i Metodego na Greenpoincie, NY
• III miejsce – Amelia Grygiel (13 lat) ze Szkolnego Punktu Konsultacyjnego działającego przy Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku

Wyróżnienie otrzymała Zuzanna Wichowska (17 lat) z Polskiej Szkoły Sobotniej działającej przy parafii św. Cyryla i Metodego na Greenpoincie, NY

Prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego wraz z laureatami konkursu z grupy starszej. Od lewej: dr Iwona Korga, Victoria Ciszewska (I miejsce), Karol Jabłoński (II miejsce), Amelia Grygiel (III miejsce) i Zuzanna Wichowska (wyróżnienie) / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Laureaci w grupie młodszej:
• I miejsce – Julia Jusięga (12 lat) z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Jadwigi we Floral Park, NY
• II miejsce – Adam Góra (8 lat) z Polskiej Szkoły im. św. Kazimierza Królewicza w Newark, NJ
• III miejsce – Zofia Geiger (7 lat) z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Riverhead, NY
• III miejsce (ex aequo) – Hania Obrycki (9 lat) ze Szkolnego Punktu Konsultacyjnego działającego przy Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku

Prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego i konsul generalny wraz z laureatami konkursu z grupy młodszej. Od lewej: dr Iwona Korga, Julia Jusięga, Adam Góra, Zofia Geiger, Hania Obrycki, konsul generalny Adrian Kubicki / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Wyróżnienia w grupie młodszej:
• Dominika Cywińska (10 lat) z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie, NY
• Patryk Jabłoński (12 lat) z Polskiej Szkoły Sobotniej działającej przy parafii św. Cyryla i Metodego na Greenpoincie, NY
• Nicola Ruszala (11 lat) z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie, NY
• Natalia Pindel (8 lat) z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Jadwigi Królowej na Ridgewood, NY

Prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego i konsul generalny wraz z osobami wyróżnionymi z grupy młodszej. Od lewej: dr Iwona Korga, Dominika Cywińska, Patryk Jabłoński, Nicola Ruszala i konsul generalny Adrian Kubicki / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Wszyscy laureaci jak i osoby wyróżnione otrzymali nagrody ufundowane przez Instytut Józefa Piłsudskiego i Centralę Polskich Szkół Dokształcających, a także Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku.