Grecka nota dyplomatyczna z żądaniami reparacji

132
EPA-EFE/ALEXANDROS VLACHOS

Polskie Radio potwierdziło w biurze prasowym greckiej ambasady w Berlinie, że grecki rząd przekazał Ministerstwu Spraw Zagranicznych Niemiec notę dyplomatyczną dotyczącą należnych reparacji wojennych. Niemieckie media są oburzone greckimi żądaniami.

W rozmowie z Polskim Radiem rzeczniczka greckiej ambasady potwierdziła, że ambasador Grecji w Berlinie Theodoros Daskarolis przekazał w niemieckim Ministerstwie Spraw Zagranicznych stosowaną notę dyplomatyczną. Wyjaśniła, że dotyczy ona zaległych reparacji wojennych i odszkodowań od Niemiec za szkody wyrządzone Grecji podczas pierwszej oraz drugiej wojny światowej.

Jak twierdzi „Bild Zeitung”, nota jest aktualnie sprawdzana w niemieckim MSZ. Ten sam dziennik, cytując niemieckich ekspertów, nazwał greckie żądania „nieuzasadnionymi i bezczelnymi”.

Jak twierdzi „Bild Zeitung”, nota jest aktualnie sprawdzana w niemieckim MSZ. Ten sam dziennik, cytując niemieckich ekspertów, nazwał greckie żądania „nieuzasadnionymi i bezczelnymi”. Grecja domaga się od Niemiec ponad 370 miliardów euro z tytułu odszkodowań wojennych i z tytułu przymusowej pożyczki udzielonej przez Grecję w 1942 roku niemieckim władzom okupacyjnym. Niemcy odmawiają reparacji, twierdząc, że wszelkie roszczenia są nieprawne