Greenpoint wybrał marszałka i miss na Paradę Pułaskiego

1408
Przywódcy kontyngentu z Greenpointu z tego oraz ubiegłego roku wraz z gośćmi specjalnymi. Z tyłu stoją (od lewej): Artur Dybanowski, Joseph Lentol, Bożena Konkiel, Marcin Luc, Emilia Żędzian, Claudia Nytko i Darek Barcikowski. Z przodu stoją (od lewej): Abigail i Anabelle Dybanowskie, Susanna Felkner i Monica Chibowska / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Kolejna polska dzielnica ma już swoich reprezentantów, którzy staną na czele jej kontyngentu podczas tegorocznej Parady Pułaskiego. Marszałkiem Greenpointu został Marcin Luc, biznesmen związany z nim od wielu lat. Podczas biało-czerwonej manifestacji Polonii na Piątej Alei oraz Bankietu Marszałkowskiego w hotelu Marriott Marquis na Times Square będą mu towarzyszyły aż trzy piękne dziewczyny – Miss Polonii Emilia Żędzian, Junior Miss Polonii Susanna Felkner oraz Little Miss Polonii Abigail Dybanowska.

Doroczny Bal Marszałkowski odbył się w piątek, 21 czerwca, w Princess Manor na Greenpoincie. Wzięło w nim udział około 120 osób, w dużym stopniu związanych z tą dzielnicą.

Gościem honorowym był poseł stanowy Joseph Lentol, który nie tylko mieszka i wychował się na Greenpoincie, ale także jest bardzo związany z Polonią.

Poza tym w imprezie tej uczestniczyli: Darek Barcikowski, Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2019, a także członkowie Głównego Komitetu Parady Pułaskiego – Zygmunt Bielski oraz Emilia i David Kopalowie.

Obecni byli również wcześniejsi Wielcy Marszałkowie Parady Pułaskiego z 2015 i 2017 roku – Artur Dybanowski oraz Sławomir Platta. Nie brakowało także przedstawicieli wielu polonijnych organizacji, instytucji i biznesów.

Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2019 Darek Barcikowski (z prawej) z reprezentacją Greenpointu. Obok stoi tegoroczny marszałek tej dzielnicy Marcin Luc oraz Miss Polonii 2019 Emilia Żędzian. Z przodu (od lewej) stoją: Junior Miss Polonii 2018 Monica Chibowska, Little Miss Polonii 2019 Abigail Dybanowska, Junior Miss Polonii 2019 Susanna Felkner oraz Little Miss Polonii 2014 Anabelle Dybanowska / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

BAL MARSZAŁKOWSKI
Impreza, którą tradycyjnie prowadził Ryszard Mazur, rozpoczęła się od odśpiewana hymnów narodowych, które wykonały ubiegłoroczne Miss Polonii z Greenpointu – Monica Chibowska (hymn polski) oraz Claudia Nytko (hymn amerykański). Akompaniowała im Bożena Konkiel, marszałek Greenpointu 2018.

Następnie ks. Grzegorz Markulak, wikariusz kościoła św. Stanisłwa Kostki odmówił modlitwę św. Franciszka z Asyżu, a także odśpiewał specjalne błogosławieństwo związane z posiłkami, przygotowanymi dla uczestników balu.

Głos zabrał także Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2019, który zaprosił wszystkich do licznego udziału we wszystkich wydarzeniach związanych z manifestacją polskości na Piątej Alei, która w tym roku odbędzie się 6 października.

“Jestem pierwszym, w historii tej wspaniałej parady, Wielkim Marszałkiem ze stanu Connecticut. Jest to ogromne wyróżnienie zarówno dla mnie, jak i całej Polonii w naszym stanie – podkreślał Darek Barcikowski, jednocześnie dziękując za możliwość przewodzenia temu dorocznemu wydarzeniu. – Dołożymy wszelkich starań, żeby ta parada była nie tylko historyczna, ale też wyjątkowa, aczkolwiek poprzeczka jest przez moich poprzedników podniesiona bardzo wysoko” – stwierdził Wielki Marszałek 2019.

Barcikowski złożył także gratulacje tegorocznemu marszałkowi Greenpointu oraz wszystkim dziewczynom, które jako Miss Polonii będą reprezentowały tę dzielnicę na Piątej Alei.

Marszałkowie Greenpointu z gośćmi honorowymi (od lewej): poseł stanowy Joseph Lentol, marszałek Greenpointu 2018 Bożena Konkiel, marszałek Greenpointu 2019 Marcin Luc oraz Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2019 Darek Barcikowski / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Gratulacje i życzenia przekazał im również poseł stanowy Joseph Lentol, który zaznaczył, że Polki są najpiękniejsze na świecie.

Także ubiegłoroczna marszałek Greenpointu Bożena Konkiel, dziękując wszystkim za wspólną pracę w przygotowaniach oraz udział w paradzie, złożyła gratulacje swojemu następcy oraz trzem Miss Polonii.

“Życzę wam, by był to najlepszy rok w waszym życiu. To jest niesamowity zaszczyt. Nigdy nie myślałam, że aż tak wielki, dopóki nie zostałam marszałkiem” – stwierdziła Bożena Konkiel.

Marszałek Greenpointu 2019 Marcin Luc z żoną Magdaleną oraz synami Sebastianem i Aleksandrem / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

MARCIN LUC

Tegoroczny marszałek Greenpointu od wielu lat związany jest z tą dzielnicą. Prowadzi w niej swoją firmę Greenpoint Insurance Brokerage, a wcześniej miał tam również butik Von Tease. Aktywnie działa także w Pulaski Association of Business & Professional Men. Marcin Luc o swoich związkach z Greenpointem oraz o zaszczycie, jaki go spotkał, wspominał zarówno podczas swojego przemówienia tuż po otrzymaniu szarfy marszałkowskiej, jak i podczas rozmowy z “Nowym Dziennikiem”.

Podkreślał, że jest to również wyróżnienie także dla jego rodziny, żony Magdaleny oraz dzieci – Aleksandra i Sebastiana. Gorąco dziękował wszystkim za powierzenie mu tegorocznej funkcji marszałka Greenpointu.

“Od samego przyjazdu do Stanów Zjednoczonych, czyli od 2001 roku, jest związany z tą dzielnicą. Tutaj, na Kent Avenue, dostałem swoją pierwszą pracę w firmie budowlanej, tutaj mieszkałem przez wiele lat oraz poznałem wiele osób, które dzisiaj widzę na tym balu – wspominał Marcin Luc. – Na Greenpoincie rozpocząłem także swoją profesjonalną karierę, później otworzyłem swój biznes, tak więc jestem z tą dzielnicą bardzo związany. Dlatego też pełnienie funkcji marszałka Greenpointu i prowadzenie jego kontyngentu na Paradzie Pułaskiego jest dla mnie wielkim zaszczytem i ogromną przyjemnością” – podkreślił Marcin Luc.

Miss Polonii 2019 Emilia Żędzian z rodzicami i bratem Michałem / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

EMILIA ŻĘDZIAN

Miss Polonii Greenpointu 2019 – powiedziała “Nowemu Dziennikowi”, że jest bardzo szczęśliwa i zadowolona, że może reprezentować swoją dzielnicę.

“To było marzenie mojego życia, i właśnie dzisiaj się spełniło” – stwierdziła obiecując godnie reprezentować Greenpoint na Paradzie Pułaskiego oraz zachęcać swoich rówieśników do licznego udziału w tym wydarzeniu. Prawie 19-letnia Emilia Żędzian urodziła się w Polsce, a do Stanów Zjednoczonych przybyła z rodzicami jako mała dziewczynka.

Wychowała się na Greenpoincie i jest bardzo związana ze środowiskiem polonijnym. Należała do zespołu Iskierki oraz Krakowianki i Górale. Jest parafianką kościoła św. Stanisława Kostki, gdzie przez wiele lat była także ministrantką oraz należała do dziecięcego i młodzieżowego chóru. Uczęszczała do Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej oraz Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św.św. Cyryla i Metodego na Greenpoincie, której jest absolwentką.

Jej pasją jest taniec, muzyka i podróżowanie. Marzy o zwiedzeniu całego świata. Obecnie studiuje pielęgniarstwo w CUNY York College, ponieważ chce pomagać innym ludziom, zwłaszcza tym będącym w potrzebie.

Junior Miss Polonii 2019 Susanna Felkner z rodziną. Z prawej strony stoją rodzice / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

SUSANNA FELKNER

Junior Miss Polonii z Greenpointu stwierdziła, że bardzo dobrze czuje się w tej roli. “Jestem bardzo szczęśliwa i bardzo za to dziękuję” – podkreśliła w rozmowie z “Nowym Dziennikiem”.

Susanna ma 6,5 roku i jest bardzo radosną dziewczynką. Uczy się gry na skrzypcach i fortepianie. Należy do zespołu Krakowianki i Górale, działającego przy kościele św. Stanisława Kostki, w którym także śpiewa w dziecięcym chórze.

Właśnie ukończyła pierwszą klasę w tamtejszej Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej oraz Katolickiej Akademii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie. Susanna lubi także taniec i śpiew, a jej największą pasją są konie. Marzy, by w przyszłości zostać weterynarzem.

Little Miss Polonii 2019 Abigail Dybanowska (z prawej) z rodzicami Agnieszką i Arturem oraz siostrą Anabelle, która w 2014 roku również była Little Miss Polonii z Greenpointu / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

ABIGAIL DYBANOWSKA

Little Miss Polonia – ma 3,5 roku i jest córką Agnieszki Myszki i Artura Dybanowskiego, który w 2013 roku pełnił funkcję marszałka Greenpointu, a dwa lata później Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego.

Podobnie jak jej nieco starsza koleżanka Susanna Felkner, Abigail jest dziewczynką o bardzo radosnym usposobieniu. Uwielbia muzykę i taniec, a w szczególności balet i gimnastykę. Uczy się także gry na pianinie.

Niedawno ukończyła program początkowej nauki języka francuskiego we French Institute Alliance Francaise. We wrześniu, a więc jeszcze przed tegoroczną Paradą Pułaskiego, zacznie uczęszczać do przedszkola (pre-kindergarten) w Lycee Francais de New York na Manhattanie, gdzie będzie kontynuowała naukę języka francuskiego.

Również we wrześniu rozpocznie naukę języka polskiego w przedszkolu działającym przy Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św.św. Cyryla i Metodego na Greenpoincie.

Ubiegłoroczni przywódcy greenpoinckiego kontyngentu (od lewej): Junior Miss Polonii 2018 Monica Chibowska, Miss Polonii 2018 Claudia Nytko oraz marszałek Greenpointu Bożena Konkiel / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK