Hakerski atak na polsko-amerykańską współpracę

425

Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, poinformował, że w ostatnich dniach Polska ponownie stała się celem ataku hakerskiego wymierzonego w polsko-amerykańską współpracę wojskową oraz spoistość NATO.

Jak powiedział rzecznik, treści godzące w polską armię i stabilność relacji sojuszniczych pojawiły się na kilku polskich stronach internetowych. Miały wydźwięk antypolski – zawierały sugestię, że wojsko amerykańskie oskarża Polaków o złe przygotowania do ćwiczeń Defender 20, a także zarzuca słabe wyszkolenie polskiej armii i wręcz jej zapaść infrastrukturalną.  Stanisław Żaryn dodał, że podobne treści zostały umieszczone również na jednym z portali angielskojęzycznych, który jest identyfikowany jako trwale zaangażowany w działania dezinformacyjne na rzecz Federacji Rosyjskiej. Rzecznik ocenił, że doszło do opublikowania treści wpisujących się w propagandę rosyjską wymierzoną w NATO. Podkreślił, że atak powielał obserwowane wcześniej metody działania. Jak wyjaśnił, chodzi o stałą taktykę podsycania animozji między członkami NATO oraz fabrykowania opinii, które mają podważać możliwości operacyjne Wojska Polskiego. Pojawił się także stały element łamania zabezpieczeń – po to, żeby umieszczać zmanipulowane treści na wiarygodnych portalach internetowych. “To wszystko sprawia, że łączymy ten ostatni atak z propagandą rosyjską” – powiedział Stanisław Żaryn. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych poinformował, że treści mające na celu ośmieszanie Wojska Polskiego, dezawuowanie Polski, a także osłabianie morale żołnierzy pojawiły się przede wszystkim na portalach regionalnych miejsc związanych z obecnością wojsk amerykańskich w naszym kraju, takich jak strona Olsztyn24.com, RadioSzczecin.pl, ePoznan.pl, strona gminy Orzysz. Dla uwiarygodnienia w artykułach pojawiały się odniesienia do polskich mediów informacyjnych oraz agencji prasowej. Teksty były promowane również w mediach społecznościowych.

Natomiast anglojęzyczny portal theduran.com zamieścił dodatkowo spreparowany wywiad z amerykańskim generałem broni Christopherem G. Cavolim. Jak pisze w komunikacie rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, tezy zawarte w rzekomym wywiadzie były wymierzone zarówno w Polskę, jak i w kraje bałtyckie. Tezy przypisane amerykańskiemu dowódcy podawały też w wątpliwość zasadność dalszej współpracy między USA a krajami bałtyckimi.