Harriet Tubman nie pojawi się na razie na banknocie 20-dolarowym

218

Podobizna afroamerykańskiej abolicjonistki i bohaterki wojny secesyjnej Harriet Tubman nie pojawi się w przyszłym roku na banknocie o nominale 20 dolarów. Amerykański sekretarz skarbu Steven Mnuchin poinformował, że plan ogłoszony za czasów prezydentury Baracka Obamy nie zostanie zrealizowany.

W 2016 roku sekretarz skarbu Jack Lew zapowiedział, że Harriet Tubman zastąpi na dwudziestodolarówce siódmego prezydenta USA Andrew Jacksona. Nowy banknot miał zostać wprowadzony do obiegu w przyszłym roku, czyli w setną rocznicę ratyfikowania 19. poprawki do konstytucji Stanów Zjednoczonych przyznającej kobietom prawo do głosowania.

Chodziło o symboliczne podkreślenie zróżnicowania Ameryki i przełamania monopolu białych mężczyzn, których podobizny znajdują się na wszystkich amerykańskich banknotach. Posunięcie to od początku krytykował Donald Trump określając je mianem „poprawności politycznej w czystej postaci” i proponując by podobiznę Tumban umieścić na banknocie o nominale dwóch dolarów.

W środę sekretarz skarbu w jego rządzie Steven Mnuchin poinformował, że banknotu z afroamerykańską bohaterką na razie nie będzie. „Głównym kryterium, jakim się kierujemy przy przeprojektowywaniu banknotów, jest zapobieganie fałszerstwom. Nowy banknot nie pojawi się w obiegu przed rokiem 2028” – mówił Mnuchin podczas przesłuchań w Kongresie.

Urodzona jako niewolnica Harriet Tubman brała udział w misjach, które doprowadziły do uwolnienia ponad 70 niewolników. W czasie wojny secesyjnej była zwiadowczynią i szpiegiem wojsk Unii. Po jej zakończeniu walczyła o prawa kobiet.