Hiszpańska prasa daje za przykład działania Polski w walce z koronawirusem

442
Foto: EPA

Hiszpańska prasa daje za przykład działania polskiego rządu w walce z koronawirusem. "Mateusz Morawiecki był bardzo dalekowzroczny w przeciwieństwie do Pedro Sáncheza (premiera Hiszpanii). Przykład Polski to jest to, co rząd Hiszpanii powinien był zrobić i czego nie zrobił” - pisze hiszpański portal outono.net.

Autor artykułu podkreśla, że pierwsze środki ostrożności na lotniskach wprowadzono w Polsce 25 stycznia, choć jeszcze nie stwierdzono w Polsce żadnego przypadku koronawirusa. Zestawia to z postępowaniem władz Hiszpanii, które poważne działania podjęły dopiero 25 dni po pierwszym zgonie. „Wtedy było już 1231 zakażonych i 30 zgonów” – podkreśla autor artykułu.

Chwali też przyjęcie w Polsce ustawy specjalnej regulującej profilaktykę i zwalczanie koronawirusa, podczas gdy sześć tygodni po pierwszym zakażeniu Hiszpania nie tylko nie posiada podobnej regulacji, ale nawet nie ogłoszono zamiaru jej procedowania w Kongresie Deputowanych.
Hiszpański portal wylicza też wyprzedzenie Warszawy w wielu innych działaniach: Polska zakazała zgromadzeń publicznych przy 18 zakażonych, rząd socjalistyczny zezwolił na duże demonstracje feministyczne w kilku hiszpańskich miastach 8 marca przy 674 zakażonych i 17 zgonach; Polska zamknęła szkoły mając 25 zakażonych, Hiszpania nie uczyniła tego, mimo przekroczenia liczby 3 tysięcy.

Portal konkluduje, że polski rząd poważnie potraktował problem koronawirusa, gdy wciąż nie było potwierdzonego zakażenia, podczas gdy hiszpański premier unika ogłaszania stanu zagrożenia epidemiologicznego i kontynuuje improwizację przeciwko koronawirusowi. Portal podkreśla, że właściwe działanie rządu polskiego stanowi dowód na to, jak źle zachował się rząd w Madrycie.