Inauguracja jubileuszowego roku polskiej szkoły w Jersey City

155
Delegacja uczniów i nauczycieli z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jersey City zawsze we wrześniu składa kwiaty przed pomnikiem Katyń 1940 znajdującym się na Exchange Place / Foto: JOANNA LEWICKA

Okolicznościową mszą świętą oraz uroczystym złożeniem kwiatów pod pomnikiem Katyń 1940 w Jersey City rozpoczął się jubileuszowy rok szkolny w tamtejszej Polskiej Szkole Dokształcającej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Placówka świętuje stulecie swojego istnienia.

Powstała zaledwie trzy lata po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Mimo wielu trudności oraz przeciwności losu nieprzerwanie działa od 1921 roku i pielęgnuje polską mowę i pismo, a także przekazuje patriotyzm oraz uczy szacunku do narodowej kultury, tradycji i wiary.

Polska Szkoła Dokształcająca im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jersey City przykłada bardzo dużo uwagi do tego by kolejne pokolenia dzieci, które każdego roku opuszczają jej mury nie wstydziły się swojego pochodzenia i z dumą mówiły, że są Polakami.

W tym roku ta placówka oświatowa kończy sto lat. Jubileuszowy rok szkolny został zainaugurowany w sobotę, 18 września, a uroczystość związana z wyjątkową rocznicą zaplanowana jest na 14 listopada.

“Musimy przebaczyć, ale nie wolno nam zapomnieć” – to hasło, które zawsze towarzyszy szkolnym uroczystościom odbywającym się przed pomnikiem Katyń 1940 / Foto: JOANNA LEWICKA

HOŁD, KWIATY I MODLITWA
Rozpoczęcie roku szkolnego w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego poprzedziła wizyta delegacji jej uczniów przy pomniku Katyń 1940. Dzieci wraz z dyrektorką Bogusławą Huang – w imieniu całej szkolnej społeczności – oddały hołd i uczciły pamięć ofiar tragicznego września 1939 roku.

“17 września jest to data, która winna być w pamięci każdego ucznia i utrwalić się na zawsze – podkreśla dyrektorka szkoły. – To historyczna rana zdradziecko nożem w plecy naszej ojczyźnie zadana” – dodaje Bogusława Huang. Od chwili gdy w 1991 roku na Exchange Place w Jersey City stanął monument upamiętniający prawie 22 tys. polskich żołnierzy i obywateli zamordowanych wiosną 1940 roku przez Sowietów, uczniowie polonijnej szkoły każdego września składają przed nim kwiaty i zapalają znicze.

W ten sposób oddają hołd i cześć ich pamięci, a także uświadamiają sobie jak wielką ofiarę złożyli ich przodkowie by Polska była wolnym i niepodległym krajem. Od początku tych uroczystości towarzyszy im hasło: “Musimy przebaczyć, ale nie wolno nam zapomnieć”.

Dzięki takim żywym lekcjom historii wychowankowie Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego pamiętają o: bohaterach września 1939 roku, oficerach i polskich obywatelach zamordowanych w Katyniu oraz innych sowieckich miejscach kaźni, osobach zamęczonych w latach 1939-45 w obozach zagłady, żołnierzach wyklętych, a także o ofiarach katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem i ataku terrorystycznego na World Trade Center z 11 września 2001 roku.

“Daliśmy im godne i trwale miejsce zarówno w naszej pamięci, jak i w historii, w szkole, i w naszych działaniach. Dla nich pamięć i chwała” – podkreśla pani Bogusława. Dyrektorka Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z całą jej społecznością w 2018 roku bardzo aktywnie walczyła o pozostawienie pomnika Katyń 1940 na Exchange Place. Wszyscy działali na zasadzie wolontariatu, a teraz chętnie go odwiedzają przy każdej nadarzającej się okazji.

Po złożeniu kwiatów przed pomnikiem uczniowie polonijnej szkoły wraz z nauczycielami i dyrekcją udali się do kościoła św. Antoniego z Padwy w Jersey City, gdzie została odprawiona okolicznościowa msza św. Celebrował ją ks. kanonik Józef Urban. Nabożeństwo poświęcone było nie tylko rozpoczynającym się zajęciom szkolnym i jubileuszowi, ale także stanowiło dziękczynienie za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W tej specjalnej mszy św. uczestniczyli zarówno nauczyciele i uczniowie, jak również ich rodzice. W najbliższą sobotę, 25 września, w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczną się już regularne lekcje, które – w związku z koronawirusem – będą się odbywały w salach parafialnych kościoła św. Antoniego z Padwy, a nie jak to było przed pojawieniem się pandemii, w szkole publicznej  PS 11.

Mszę św. inaugurującą nowy rok szkolny odprawił ks. kanonik Józef Urban, proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy / Foto: JOANNA LEWICKA

JUBILEUSZ SZKOŁY
Uroczystości związane ze stuleciem Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego zaplanowane są na niedzielę, 14 listopada. Niestety ze względu na ciągle panującego koronawirusa ich przebieg będzie mocno ograniczony.

“Z uwagi na obostrzenia pandemiczne organizujemy dziękczynną mszę św., która zostanie odprawiona w kościele św. Antoniego. W związku z tym nie przewidujemy bankietu, ale na pewno w dolnej sali kościoła św. Antoniego z Padwy będzie zorganizowany poczęstunek, podczas którego każdy będzie mógł skosztować kawałek urodzinowego tortu” – wyjaśnia Bogusława Huang, która z tą placówką związana jest od 35 lat, a od 1998 roku pełni funkcję dyrektora. Dodatkowo dla upamiętnienia tego wyjątkowego jubileuszu zostanie także wydana księga pamiątkowa.

“Każdy opublikowany w niej wpis przyczyni się do kontynuacji działalności naszej placówki edukacyjnej i będzie tworzył historię dla następnych pokoleń” – podkreśla pan Bogusława. Żeby zamieścić gratulacje, życzenia i podziękowania w księdze pamiątkowej, należy do 30 września skontaktować się z dyrektorką szkoły. Można to zrobić drogą elektroniczną za pomocą adresu: [email protected] lub

Odprawiona w kościele św. Antoniego z Padwy msza św. poświęcona była nie tylko rozpoczynającym się zajęciom szkolnym i jubileuszowi, ale także stanowiła dziękczynienie za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego / Foto: AGNIESZKA SYDOR