Instytut Zdrowia Psychicznego Unitas – kompleksowa opieka zdrowotna

481
Instytut Zdrowia Psychicznego Unitas mieści się przy 57 Saint Mark's Place na Manhattanie, w miejscu, w którym kiedyś działał słynny Club 57 / Foto: ARCHIWUM DR. ROMANA PABISA

Od 37 lat nasi rodacy mogą tam znaleźć pomoc związaną z przezwyciężaniem różnych problemów dotyczących zaburzeń emocjonalno-psychicznych, a także uzależnienia od alkoholu i narkotyków. Instytut Zdrowia Psychicznego Unitas - bo o nim mowa - od wielu lat cieszy się również renomą wśród Amerykanów i imigrantów z całego świata. Wymowny jest adres, pod którym znajduje się jego siedziba - 57 Saint Mark's Place na Manhattanie. Właśnie tam kiedyś działał owiany legendą Club 57, w którym swoje kariery rozpoczynało wielu światowych artystów, ale również było to miejsce gdzie alkohol i narkotyki zrujnowały życie wielu ludziom.

Saint Mark’s Place Institute for Mental Health, znany również jako Instytut Zdrowia Psychicznego Unitas, to polska klinika założona w 1983 r. przez dr. Romana Pabisa. Obecnie, prócz pomocy psychologicznej i przeciwdziałającej różnym uzależnieniom oferuje również podstawową opiekę zdrowotną, a jej podwoje są dostępne dla każdego mieszkańca Nowego Jorku. Misją tej placówki jest zapewnienie najlepszej i kompleksowej opieki zdrowotnej wszystkim pacjentom. Unitas charakteryzuje się również zintegrowanym podejściem do problemów zdrowotnych.

W klinice tej wyspecjalizowani lekarze osobno oceniają stan zdrowia psychicznego i fizycznego pacjentów, i na tej podstawie opracowują połączony plan leczenia. Każda osoba badana jest przez psychoterapeutę, lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i psychiatrę. Specjaliści pracujący w Unitasie uważają, że umysł i ciało powinny być traktowane jako jedno, stąd też wzięło się ich holistyczne podejście do medycyny.

Klinika Unitas działa na zasadzie prywatnej organizacji non-profit i posiada swoją Radę Dyrektorów. Jest prowadzona przez zorganizowaną i wyszkoloną grupę ludzi, ale nie jest finansowana z pieniędzy rządowych. Placówka sama zarabia na swoje utrzymanie, sporadycznie korzysta również z różnych prywatnych dotacji. Bywało i tak, że dzięki temu czasem świadczyła niektóre usługi za darmo. Jedną z jej głównych zalet – na które zwracają uwagę pacjenci – jest to, że akceptuje wszystkie ubezpieczenia medyczne włącznie z Medicate i Medicare.

Dr Roman Pabis dzięki swojej klinice uratował wielu naszych rodaków uzależnionych od alkoholu i narkotyków (zdjęcie z 2007 r.) / Foto: ARCHIWUM DR. ROMANA PABISA

NA POMOC RODAKOM
Na początku lat 80. ubiegłego wieku, czyli w czasie stanu wojennego w Polsce, do Ameryki przyjeżdżało bardzo dużo naszych rodaków, którzy musieli emigrować z kraju w związku ze swoją podziemną działalnością lub poglądami politycznymi.

„Wśród nich było wielu wykształconych ludzi, którzy wcześniej zajmowali wysokie stanowiska w Polsce, a tutaj w USA spadli na najniższy szczebel społeczny. Bez języka, bez zawodu i opieki społecznej przeżywali zespół stresu pourazowego (Post Traumatic Stress Disorder [PTSD]). Niektórzy musieli uciekać z kraju, a inni dostali bilet w jedną stronę. Wyrzucono także wielu ludzi umysłowo chorych, którzy za staraniem Unitasu otrzymali renty inwalidzkie na bazie chronicznych chorób psychicznych, zwanych SSI lub SSD. Paru, po tylu latach, jeszcze do dzisiaj korzysta z naszej kliniki” – wspomina dr Roman Pabis. W tym czasie pracował on na oddziale psychiatrycznym Coney Island Hospital na Brooklynie.

„Było tam dużo rosyjskich pacjentów, ale wtedy zaczęło się również pojawiać coraz więcej Polaków, którzy napotykali na ogromną barierę językową. A język jest podstawą psychoterapii. Klinika szpitalna nastawiona była głównie na poważne choroby psychiczne jak np. schizofrenia, chroniczne depresje, czy bipolar. Polacy mieli głównie depresję i PTSD, lub byli uzależnieni od alkoholu i narkotyków” – opowiada dr Pabis.

Właśnie wówczas zrodził się u niego pomysł by założyć polską placówkę medyczną nastawioną na problemy, z którymi borykali się nasi rodacy mieszkający w Nowym Jorku.

„Zamieściłem ogłoszenie w prasie, że poszukujemy na Manhattanie lokalu. Po tym anonsie zgłosił się do nas proboszcz Polskiego Kościoła Narodowego mieszczącego się przy 57 Saint Mark’s Place, który powiedział, że parafia chce wynająć swój budynek, ale w przyszłości zamierzają go sprzedać ponieważ jest bardzo zniszczony. Dzięki mojemu znajomemu ze studiów, którym był dr James Curley, firma Summers Corporation notowana na Wall Street przekazała nam fundusze z programu „Tax Shelters” – podkreśla założyciel i prezes Unitasu. Dzięki tym funduszom, oraz zaciągniętym pożyczkom, udało się wyremontować budynek i dostosować do nowojorskich przepisów stanowych dotyczących klinik.

„Później złożyłem podanie do odpowiedniej instytucji stanowej (New York State Office of Mental Health – [NYS OMH]), która stwierdziła, że istnieje potrzeba stworzenia takiej kliniki przeznaczonej dla Polaków, i po upływie kilku miesięcy przyznała nam licencję” – opowiada dr Roman Pabis. Do tej pory Unitas jest jedyną tego typu polską kliniką w Stanach Zjednoczonych z misją dla polskich imigrantów.

St. Mark’s Place Institute for Mental Health od razu zaczął prowadzić kilka wyspecjalizowanych oddziałów związanych z problemami psychiatrycznymi, psychologicznymi i uzależnieniami.

„Od samego początku nasi pacjenci mogli korzystać nie tylko z psychoterapii i poradnictwa antyalkoholowego, ale również otrzymywali odpowiednie lekarstwa. Takich osób bardzo szybko nam przybywało, tak że po pół roku działalności mieliśmy już ok. 500 pacjentów korzystających z naszych terapii” – opowiada założyciel Unitasu dodając, że wówczas w większości byli to Polacy.

Dr Roman Pabis również osobiście zachęcał do korzystania z kliniki i pomagał naszym rodakom uzależnionym od alkoholu oraz różnych używek, którzy przebywali wówczas w pobliskim Tompkins Square Park, cieszącym się wtedy niechlubną sławą. Jak podkreślił, byli tam również polscy artyści, którzy ostatecznie wyszli z nałogu i dalej tworzą. Obecnie z usług Unitasu korzystają również Amerykanie i imigranci z różnych innych krajów.

ŚWIADCZONE USŁUGI
Instytut Zdrowia Psychicznego Unitas cały czas realizuje założone na początku działalności cele, a nawet rozszerzył zakres leczenia.

„Osiem lat temu NYS OMH zatwierdził zintegrowaną licencję, dzięki której prócz psychiatrii i leczenia alkoholizmu oraz narkomanii do usług włączyliśmy medycynę ogólną. W ramach tej podstawowej opieki zdrowotnej klinika leczy wiele powszechnych schorzeń, m.in.: cukrzycę, nadciśnienie, HIV przed i po ekspozycji, wirusowe zapalenie wątroby typu C, itd.” – mówi dr. Roman Pabis. Dodaje, że Unitas od wielu lat jest nagradzany kontraktami federalnymi, w odnawianej co trzy lata licytacji na usługi.

Także instytucje stanowe i miejskie często kierują do tej placówki klientów mówiących słowiańskimi językami. Z kolei New York State Department of Motor Vehicles (NYS DMV) zatwierdził prowadzony przez klinikę Unitas program przeznaczony dla osób, które zostały zatrzymane podczas jazdy po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających. Każda osoba złapana przez policję, i prowadząca pojazd w stanie nietrzeźwym, musi przejść kurację składającą się z 17 spotkań z terapeutą. Po zakończeniu tej terapii pracownik Unitasu wysyła specjalny raport do Department of Motor Vehicles. Przedstawia w nim fakty i opinie dla DMV dotyczące tego, czy taka osoba jest już odpowiedzialna i może prowadzić samochód. Okazuje się, że nawet kierowcy, którzy są po raz pierwszy zatrzymani za jazdę w stanie nietrzeźwym muszą przejść to podstawowe leczenie.

„Dlatego ostro przestrzegamy wszystkich by po spożyciu alkoholu nie siadali za kierownicą, tym bardziej, że prócz tego są wysokie kary pieniężne, a recydywistom grozi więzienie. W dodatku pijany kierowca może spowodować poważne obrażenia fizyczne albo śmierć niewinnych osób” – podkreśla dr Roman Pabis.

Dr Roman Pabis prowadzi Instytut Zdrowia Psychicznego Unitas od 1983 r. / Foto: ARCHIWUM DR. ROMANA PABISA

SPECJALIŚCI UNITAS
Pracownicy – lekarze, psycholodzy i terapeuci – zatrudnieni w klinice Unitas mówią w wielu językach m.in.: po angielsku, hiszpańsku, rosyjsku, ukraińsku, białorusku, gruzińsku, słowacku, no i oczywiście po polsku. Dzięki temu pacjenci z różnych krajów mogą podczas terapii rozmawiać w swoim ojczystym języku. Obecnie jest tam zatrudnionych ok. 80 osób. W ostatnich miesiącach w wyniku panującej pandemii wzrosła ilość pacjentów mających zaburzenia związane z paranoją i depresją, co jest odzwierciedleniem obaw związanych ze stresem, niepewną przyszłością, oraz brakiem pracy i dalszych perspektyw.

***
W związku z dużym zapotrzebowaniem na leczenie i terapie w języku polskim, klinika Unitas zatrudni wyspecjalizowanych psychologów i pracowników socjalnych mówiących po polsku. Wymagane są jednak specjalne nowojorskie licencje. Jak zapewnia dr Roman Pabis, klinika może pomóc w ich zdobyciu osobom mającym wykształcenie z Polski i rozpoczęty proces nostryfikacji polskich dyplomów.

„Oferujemy bezpłatne szkolenie, po ukończeniu którego wysyłamy zaświadczenie do instytucji stanowej, która po zdaniu egzaminu przez kandydata wystawia potrzebną licencję” – podkreśla założyciel i prezes Unitasu.

Kontakt:
UNITAS – Saint Mark’s Place Institute for Health
57 Saint Mark’s Place
Nowy Jork, NY 10003

tel.: (212) 982 3470
email: [email protected]
www.unitas-nyc.org