Izba Reprezentantów odrzuciła wniosek o wszczęcie procedury impeachmentu

187
EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Izba Reprezentantów odrzuciła wniosek o wszczęcie procedury impeachmentu czyli usunięcia z urzędu prezydenta Donalda Trumpa. Za odrzuceniem głosowało 332 członków Izby, przeciwko było 95. Wniosek złożył Demokrata Al Green w związku z publikowanymi na Twitterze przez Trumpa wpisami, które demokraci uznali za rasistowskie.

Większość spośród 235 Demokratów zasiadających w Izbie Reprezentantów głosowała wspólnie z republikanami za odrzuceniem wniosku o impeachment. Wczoraj większość członków Izby Reprezentantów, niższej izby amerykańskiego Kongresu, potępiła w rezolucji wpisy prezydenta Donalda Trumpa, uznane przez demokratów za rasistowskie. Rezolucję poparło wszystkich 235 członków Partii Demokratycznej zasiadających w Izbie Reprezentantów, a także czworo członków Partii Republikańskiej, z której wywodzi się Donald Trump. „Zdecydowanie potępiamy rasistowskie wpisy prezydenta Donalda Trumpa, które mogą siać nienawiść oraz wzbudzać strach wśród ludzi różnych kolorów skóry mieszkających w Stanach Zjednoczonych” – napisano w tekście rezolucji.

Donald Trump napisał na Twitterze, że cztery kogresmenki pochodzenia latynoskiego i afrykańskiego, które krytykują amerykańskie władze, pochodzą z państw, których rządy są – jak to określił – katastrofalne. Dodał, że powinny tam wrócić. „Czemu nie wrócą i nie pomogą naprawić tych całkowicie zepsutych, dotkniętych przestępczą zarazą miejsc, z których pochodzą. A potem wrócą i pokażą nam, jak się to robi” – napisał prezydent. W kolejnym tweecie zasugerował, że im prędzej kongresmenki wyjadą do krajów, z których się wywodzą, tym lepiej. Prezydent nie wziął pod uwagę faktu, że tylko jedna z nich nie urodziła się w Stanach Zjednoczonych.
Donald Trump zaprzecza, by w swoich wpisach na Twitterze kierował się rasizmem czy ksenofobią. Na konferencji prasowej wyjaśniał, że- jego zdaniem- to są osoby, „które nienawidzą Stanów Zjednoczonych. „Jeśli nie jesteś szczęśliwy, jeśli cały czas narzekasz, możesz wyjechać” – mówił amerykański prezydent Donald Trump. Wyraził też przekonanie, że ten pogląd podziela wielu ludzi.