J. Biden coraz bliżej nominacji

260
EPA/CJ GUNTHER Dostawca: PAP/EPA.

Joe Biden coraz bliżej nominacji Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich. Były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych wygrał prawybory w kolejnych czterech stanach i powiększył przewagę nad Berniem Sandersem. Senator z Vermont nie ma już praktycznie szans na odrobienie strat.

Określane mianem mini super-wtorku prawybory odbyły się w sześciu stanach. Joe Biden wygrał w czterech: Idaho, Missisipi, Missouri i Michigan, który to stan jest szczególnie ważny dla demokratów. W Północnej Dakocie zwycięstwo odniósł Bernie Sanders, a w stanie Waszyngton, gdzie trwa liczenie głosów, obaj uzyskali zbliżony wynik. Dzięki kolejnym czterem zwycięstwom Joe Biden ma już ponad 800 delegatów na konwencję podczas gdy Bernie Sanders o ponad 150 mniej, co w praktyce zamyka mu drogę do nominacji. Podczas wystąpienia w Filadelfii były wiceprezydent starał się zasypać podziały, jakie wśród Demokratów wywołały prawybory. „Chcą podziękować Berniemu Sandersowi i jego zwolennikom za pasję i niewyczerpaną energię. Łączy nas wspólny cel i razem pokonamy Donalda Trumpa” – mówił Joe Biden.

Jeszcze kilka tygodni temu przewidywano porażkę Joe Bidena w walce o nominację. Wszystko zmieniło się po jego zdecydowanym zwycięstwie w Karolinie Południowej. Od tego czasu Joe Biden jest na fali i wygrywa kolejne prawybory. Przed Bernim Sandersem stoi teraz wybór – kontynuować walkę ze świadomością, że ma niewielkie szanse, albo wycofać się z prawyborów już teraz, dając partii więcej czasu na zjednoczenie.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.