J. Kaczyński: To nam należy zapłacić

260
EPA-EFE/Jakub Kaminski POLAND OUT
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że w związku z II wojną światową są zobowiązania finansowe wobec Polski. Prezes PiS podczas “Pikniku Patriotycznego” w Pułtusku mówił, że Polsce przypisuje się niemieckie zbrodnie, podczas gdy w rzeczywistości było zupełnie odwrotnie – nasz kraj jako pierwszy w Europie stanął do walki z agresorem. 

Jarosław Kaczyński powiedział, że Polska nie ma żadnych zobowiązań finansowych w związku z wojną z punktu widzenia prawa oraz elementarnej moralności. “To nam należy zapłacić, to nam są niektórzy na zachód od polskich granic winni dziesiątki miliardów, setki miliardów euro czy dolarów, może nawet więcej niż bilion” – dodał prezes PiS.

Do tej kwestii odniósł się także premier. Mateusz Morawiecki podczas “Pikniku Patriotycznego” mówił, że Polska musi dbać o prawdę historyczną, a jego ugrupowanie znajdzie odpowiednie formuły prawne, które odpowiedzą “na roszczenia z jakiejkolwiek strony”. “My byliśmy tutaj najbardziej mordowanymi ofiarami w czasie II wojny światowej i nigdy się nie zgodzimy na jakiekolwiek wypłaty dla kogokolwiek z tego powodu, jakiekolwiek odszkodowania” – powiedział szef rządu.

“Piknik patriotyczny” Prawa i Sprawiedliwości, w związku z trwającym weekendem majowym, miał lżejszą formułę od organizowanych dotąd konwencji regionalnych. Wystąpił m.in. zespół Bayer Full. Prawo i Sprawiedliwość zainaugurowało swoje konwencje regionalne na początku marca w Jasionce pod Rzeszowem. Wtedy też partia przedstawiła swoją Deklarację Programową na eurowybory. Wśród dwunastu punktów znalazły się “bezpieczne granice Europy”, “zabieganie o interesy polskich rolników”, czy „tej samej jakości produkty w całej Europie”. Ostatnia konwencja regionalna PiS-u odbędzie się 18 maja, czyli w ostatni weekend przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.