Jak głosować będąc w USA

1935
EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ
Jak informują przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polacy przebywający na terenie USA mogą wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wcześniej jednak muszą spełnić kilka warunków. Głosowanie odbędzie się w sobotę, 25 maja. 

Podstawą wzięcia udziału w wyborach, w przypadku Polaków przebywających na terenie USA jest ważny paszport. Następnie należy zarejestrować się w spisie wyborców, poprzez stronę internetową ewybory.msz.gov.pl. Za pośrednictwem strony określa się w której komisji planuje się oddać głos. W metropolii nowojorskiej można to zrobić w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie (numer komisji 134). Do wtorku, 7 maja zarejestrowało się tu ponad 100 osób. Kolejnym miejscem jest Centrum Polsko – Słowiańskiego na Greenpoincie (numer komisji 135). Tam chęć wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyraziło, do 7 maja, ponad 80 osób. Polonia mieszkająca w New Jersey może zagłosować w Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Passaic, a w Connecticut – w New Britan, w Haller Post. Przy rejestracji trzeba znać swój numer pesel.

Jeśli chodzi o dodatkowe komisje obwodowe, aby mogły powstać, wystarczy by na terenie danego obwodu przebywało co najmniej 15 wyborców obywateli polskich. Wniosek o utworzenie komisji należy zgłosić do konsulatu. 

Czynne prawo do głosowania w wyborach do Europarlamentu 2019 ma każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania ukończył 18. rok życia. W Polsce głosowanie odbędzie się 26 maja. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się co pięć lat, a więc ostatnie miały miejsce w 2014 roku. W Parlamencie Europejskim w kadencji 2014-2019 zasiada 751 europosłów. Państwa członkowskie uzgodniły, że w najbliższych wyborach, które odbędą się w maju, po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE, wybranych zostanie 705 europosłów. Mimo że liczba posłów w PE zmniejszy się, to Polska otrzyma jeden dodatkowy mandat i tym samym w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 wybierzemy 52 europosłów.