Jan Lisiecki ponownie zagra w Carnegie Hall

245
www.janlisiecki.com

Jan Lisiecki, 24-letni geniusz fortepianu, wystąpi 26 września w nowojorskim Carnegie Hall. Towarzyszyć mu będzie Orpheus Chamber Orchestra.

Lisiecki to Kanadyjczyk polskiego pochodzenia. Urodził się w Albercie w polskiej rodzinie. Gry na fortepianie zaczął się uczyć, gdy miał 5 lat. Jako 9-latek zadebiutował na scenie z orkiestrą. W wieku 18 lat Lisiecki – jako najmłodszy muzyk w historii – otrzymał Gramophone’s Young Artist Award oraz Nagrodę im. Leonarda Bernsteina podczas Festiwalu Muzycznego Schleswig-Holstein. W 2012 r. został nominowany ambasadorem UNICEF-u w Kanadzie.

“Financial Times” kilka lat temu napisał, że “to nazwisko należy zapamiętać”, a “Gramophone Magazine” stwierdził, że Lisiecki ma “rzadki dar, którego nie można zmarnować”. Teraz Lisiecki gra ponad 100 koncertów rocznie, głównie w prestiżowych salach koncertowych. Współpracuje z największymi orkiestrami na świecie oraz takimi dyrygentami, jak sir Antonio Pappano, Yannick Nézet-Séguin, Daniel Harding czy Claudio Abbado. Wystąpił już z Nowojorską Filharmonią, San Francisco Symphony, London Symphony Orchestra, Montreal Symphony Orchestra, a w grudniu grać będzie z Chicago Symphony Orchestra.

Grał dla królowej Elżbiety II oraz 100-tysięcznej publiczności na Parliament Hill w Ottawie, z okazji obchodów Dnia Kanady w 2011 r.
W wieku 16 lat podpisał kontrakt z Deutsche Grammophon, liczącą się wytwórnią muzyczną, i do tej pory wydał już sześć albumów. We wrześniu br. wychodzi jego najnowszy album z muzyką nagraną na żywo w Konzerthaus Berlin. Będzie to pierwsza płyta Deutsche Grammophon z okazji roku Beethovena obchodzonego w 2020 r. W styczniu 2010 r. Lisiecki wziął udział w koncercie w Żelazowej Woli, otwierającym obchody 200. rocznicy urodzin Chopina.

W czwartek, 26 września, Jan Lisiecki wystąpi z Orpheus Chamber Orchestra w Stern Auditorium/Perelman Stage w Carnegie Hall. W programie znajdują się m.in. Koncert fortepianowy nr 2 d-moll, op. 40 oraz Symfonia nr 4, op. 90 A-Dur Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego.
Koncertem tym Orpheus Chamber Orchestra rozpoczyna sezon 2019-2020. Zaprezentuje też premierowe wykonanie utworu współpracującej z nią kompozytorki Jessie Montgomery “Shift, Change, Turn, and Vibrations”. “To utwór, który wzbogaca muzyczny pejzaż Mendelssohna, wykorzystując rytmy współczesnego życia” – czytamy w informacji prasowej.

Montgomery, która jest zarówno kompozytorką, jak i skrzypaczką, bierze udział w inicjatywach edukacyjnych orkiestry. W 2016 r. napisała utwór “Records for a Vanishing City” dla Orpheusa, który zabrzmiał na światowych scenach. “Kunszt muzyczny Orpheusa oraz troska, z jaką nadał temu utworowi życie, dokonały zwrotu w moim rozumieniu komponowania dla orkiestry. Z radością zaczynam kolejny rok muzyczny z Orpheusem” – powiedziała Jessie Montgomery.

Po koncercie w Carnegie Hall Lisiecki wraz z Orpheus Chamber Orchestra wyrusza w tournee po Kanadzie, Austrii i Niemczech.
Orpheus Chamber Orchestra powstała w 1972 r. To grupa młodych muzyków, która zasłynęła z koncertów bez dyrygenta. Demokratycznie wybierają muzyków spośród swojej grupy, którzy dyrygują oraz prowadzą próby i koncerty. Orkiestra ma na swoim koncie ponad 70 płyt, nagrody Grammy oraz wiele innych. Koncertowała w 46 krajach na czterech kontynentach oraz współpracowała z setkami światowej sławy solistów. Co roku orkiestra występuje w nowojorskim Carnegie Hall i w salach 92Y oraz w innych największych krajowych i międzynarodowych salach koncertowych. “Orpheus rozpowszechnia swój model współpracy poprzez edukację oraz inicjatywy angażujące lokalną społeczność i promujące dostęp do sztuki dla słuchaczy w każdym wieku” – czytamy w informacji prasowej.

Więcej o Orpheusie: www.OrpheusNYC.org.
Więcej o Janie Lisieckim: www.janlisiecki.com

Koncert odbędzie się w czwartek, 26 września, godz. 8 wiecz.

Carnegie Hall-Stern Auditorium
881 7th Ave, New York, NY 10019
Bilety (od 25 dol.) na stronach: www.orpheusnyc.orgoraz www.carnegiehall.org. lub pod nr. tel.: (212) 896-1704 i (212) 247-7800