Jarosław Kaczyński zaprezentował jedynki do wyborów parlamentarnych

117
Jarosław Kaczyński prezentuje jedynki PiS

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaprezentował nazwiska 41 liderów list wyborczych Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy. W Krakowie liderem listy będzie Małgorzata Wassermann, premier Mateusz Morawiecki otrzymał" jedynkę" w Katowicach, a Jarosław Kaczyński - w Warszawie.

Jak podkreślił prezes PiS, 25 osób, które otrzymały jedynki, nie było na tych miejscach w poprzednich wyborach. “Zmiana jest więc daleko idąca, nie ma co ukrywać, że w pewnej mierze związana z wynikami wyborów europejskich, ale także związana z tym, że w ośmiu okręgach mamy kandydatów młodych zarówno metrykalnie, jak i w sensie trwania kariery politycznej” – powiedział Jarosław Kaczyński.

Jak zaznaczył prezes PiS, ci kandydaci najlepiej reprezentują Prawo i Sprawiedliwość. “Mamy i zmianę i kontynuację, mamy jedynki które w naszym głębokim przekonaniu będą mogły w sposób właściwy wykonywać swoje zadania, którym jest szczególne zaangażowanie jeżeli chodzi o wybory” – podkreślił polityk. 

Wałbrzyską listę otworzy minister członek Rady Ministrów Michał Dworczyk, w Toruniu z “jedynką” wystartuje szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. W Chełmie pierwszą pozycję na liście zajmie minister – szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński będzie liderem w Łodzi. Minister zdrowia Łukasz Szumowski wystartuje z “jedynki” w Płocku, a szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski – w Radomiu.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski dostał pierwsze miejsce na liście PiS w Siedlcach, w okręgu Warszawa II – szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński otworzy listę w Krośnie, minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski – w Białymstoku, a w Gliwicach – minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

W Kielcach z pierwszej pozycji wystartuje minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, w Poznaniu – minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zajmie pierwsze miejsce na szczecińskiej liście.
Wybory do parlamentu odbędą się jesienią. Prezydent musi zarządzić ich termin do 14 sierpnia. Może wybrać jedną z niedziel między 12 października a 12 listopada.