Jest raport, kontrolowanej przez demokratów, komisji Izby Reprezentantów

396
EPA-EFE/SAMUEL CORUM

Prezydent USA Donald Trump nadużył urzędu dla swej korzyści, zabiegając o zagraniczną pomoc w wyborach prezydenckich w 2020 roku – głosi opublikowany we wtorek, 3 grudnia, raport komisji wywiadu, kontrolowanej przez demokratów, Izby Reprezentantów.

Raport komisji obszernie informuje o wnioskach ze śledztwa w sprawie ewentualnego impeachmentu prezydenta. W oświadczeniu szefowie trzech komisji, które prowadziły dochodzenie w tej sprawie napisali, że „dowody jasno wskazują, iż prezydent Trump wykorzystał swój urząd, by wywierać presję na Ukrainę w sprawie ogłoszenia śledztwa dotyczącego jego politycznego rywala”. W 300-stronicowym raporcie stwierdzono m.in., że Trump „postawił swoje osobiste i polityczne interesy nad narodowymi interesami Stanów Zjednoczonych”, co prowadziło do podważenia amerykańskiej demokracji i zagrożenia bezpieczeństwa narodowego. Jego autorzy zarzucają też prezydentowi „bezprecedensową kampanię utrudniającą śledztwo w sprawie impeachmentu”. Chodzi m.in. o instruowanie potencjalnych świadków, aby nie współpracowali z komisją.

Raport opiera się na zeznaniach, jakie od dwóch miesięcy składali dyplomaci i inni urzędnicy amerykańskiej administracji. Duża część zawartych w nim informacji nie jest nowa, ale zostały one zebrane w celu wykazania, że Trump swoim postępowaniem miał dopuścić się przestępstwa. Opracowane zarzuty muszą zostać przyjęte przez komisję sprawiedliwości zwykłą większością głosów. Wtedy trafią pod głosowanie całej Izby Reprezentantów. Spekuluje się, że może do niego dojść jeszcze przed Bożym Narodzeniem.