Jest zgoda na sprzedaż F-35 dla Polski

98

Amerykański Kongres wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 32 najnowocześniejszych samolotów F-35 – poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. „To jeden z ostatnich kroków przed zawarciem kontraktu, jednak nie koniec naszej pracy. Będziemy twardo negocjować, aby osiągnąć jak najkorzystniejszą cenę” – napisał minister na twitterze.

Na transakcję wcześniej zgodził się amerykański Departament Stanu. Mariusz Błaszczak poinformował, że polski rząd chce za samoloty F-35 wynegocjować cenę porównywalną do tej, jaką zapłaciła Belgia. Belgowie za zakup 34 myśliwców F-35 zapłacili – według deklaracji ministra obrony Stevena Vandeputa – ponad 4,4 mld dolarów. Departament Stanu zgodził się na potencjalną sprzedaż 32 myśliwców F-35 Polsce za maksymalnie 6,5 mld dolarów, czyli ok. 25,6 mld złotych.

Mariusz Błaszczak podkreślił, że myśliwce wielozadaniowe F-35 są najnowocześniejszym sprzętem. „Jego wykorzystanie w siłach polskich powietrznych da nam przewagę, odstraszy też niewątpliwie ewentualnego agresora. Będziemy jednym z niewielu państw w Europie, które będą posiadały tego rodzaju samoloty. Ten samolot ma to do siebie, że on stanowi swego rodzaju platformę dowódczą, on może współgrać z F-16, które już mamy, z HIMARS-ami, czyli rakietami o zasięgu do 300 km, z systemem Patriot, a więc to jest taka cała sieć stworzona do tego, żeby zapewnić Polsce bezpieczeństwo” – wyjaśnił szef MON w rozmowie z radiową Jedynką.

W wypadku finalizacji transakcji dotyczącej myśliwców F-35 Polska miałaby otrzymać środki walki elektronicznej, dowodzenia, kontroli, łączności, komputerowe, nawigacji i identyfikacji, elementy systemu wsparcia eksploatacji ALGS i logistycznego systemu informatycznego ALIS, specjalne flary przeznaczone dla F-35, usługi z zakresu rozwoju i integracji oprogramowania, a także systemy szkoleniowe, części zamienne, wsparcie techniczne i szkoleniowe.