Jesteśmy razem, jesteśmy silni

Polonijny Dzień Dwujęzyczności 2020

221

Widzieliście tego mema z gniazdem os i podpisem: "Gdyby 2020 rok był piniatą"...? Trudno się nie zgodzić. Jeśli nie każdego dnia, to od czasu do czasu chyba wszystkich nas w tym roku nachodzi refleksja, że to może być prawda. Na szczęście na szklankę do połowy, a nawet w większości pustą, zawsze można patrzeć inaczej – jako do połowy pełną lub gotową na smakowitą dolewkę. Niech VI Polonijny Dzień Dwujęzyczności stanie się tą smakowitą, poprawiającą humory i codzienność dolewką!

Święto jak co roku będziemy obchodzić w trzeci weekend października, czyli w tym roku w dniach 17-18 października. Będzie inaczej, ale niestety, wszystko w tym roku jest inaczej i nie mamy na to wpływu.
Szczęśliwcami są uczniowie, którzy wznowili po wakacjach naukę w polskich szkołach w normalnym trybie. Wiele placówek, podobnie jak szkół publicznych w miejscach naszego zamieszkania, zwłaszcza w USA, zdecydowało się na kontynuację edukacji zdalnej, do tego musimy stosować się do wytycznych władz odnośnie spotkań w większym gronie osób. Nie ma więc mowy o ogólnoszkolnych eventach, o festiwalach, przedstawieniach i pokazach, które do tej pory były znakiem rozpoznawczym PDD.

Gdyby nas poproszono, byśmy w kilku słowach opisali ten rok, większość powiedziałaby zapewne: zmiany, wyzwania, niepewność. A jednak… czy nie macie poczucia, że łączy nas dziś jeszcze więcej? Przede wszystkim łączy nas to, że się nie poddajemy. Radzimy sobie na ile tylko pozwalają nam warunki, siły i technologia. Jako społeczności aktywnie poszukujemy strategii, by zachowana została ciągłość polskiej szkoły, edukacji i polskich tradycji w domu i poza nim.

Polonijni uczniowie spotykają się w klasach online, by rozmawiać i uczyć się po polsku. Polonijni nauczyciele poświęcają swoim uczniom i polskiej szkole jeszcze więcej czasu niż normalnie. Przygotowują i prowadzą lekcje, a nadto intensywnie się szkolą, nauczanie na odległość to dla wielu nowość, a pragną stanąć na wysokości zadania najlepiej jak się da.
Łączy więc nas poczucie wyjątkowości sytuacji, ale i dodatkowego nakładu pracy, jaką gotowi jesteśmy podjąć, by nie osłabły więzi naszej wspólnoty. Nie ma wątpliwości, żyjemy w czasach wyjątkowej historii, ale my też tę historię tworzymy i robimy tu kawał naprawdę wspaniałej roboty. Jesteśmy częścią niezwykłej opowieści, która będzie inspirować pokolenia przed nami. A że przy okazji wszyscy nabywamy nowych umiejętności, które tylko usprawnią nam naukę i pracę? Dodatkowy punkt dla nas!

Polonijny Dzień Dwujęzyczności od pierwszej edycji stawiał sobie za cel propagowanie dwujęzyczności, dzielenie się dobrymi pomysłami, jak ją osiągać, a także szukanie dróg, którymi cenne informacje mogą docierać do społeczności polonijnych na całym świecie. Pandemia nic tu nie zmieniła, cele pozostają te same, a my po prostu przenosimy obchody VI PDD online i tak samo mocno na nie zapraszamy.

Jesteśmy dwujęzyczni – podwójnie fantastyczni. Damy radę! Maseczka na twarzy wcale przecież nie przeszkadza, by wspólnie zaśpiewać czy porozmawiać o tym, dlaczego pierogi stały się polskim daniem eksportowym numer jeden i czy można się nimi kiedykolwiek przejeść? Albo podzielić się opowieściami o historii polskich przodków, o wrażeniach z ostatnich odwiedzin u Smoka Wawelskiego czy o przeczytanej ostatnio polskiej książce.

Szkoły i instytucje jak co roku zapraszamy do wykorzystania pięknej grafiki eventowej niezastąpionego Andrija Fila, który jest z Polską Szkołą NJ od początku istnienia PDD, czyli 2014 roku!  Powieśmy plakaty w naszych klasach “online”, wstawmy je na portale i w media społecznościowe. Niech nas połączą, niech piękny, symboliczny kogutek zdobi w tym dniu nasze domy i biurka w każdym zakątku świata, podkreślając naszą determinację przetrwania w każdych okolicznościach.

Plakaty PDD 2020 oraz nowe materiały edukacyjne jak zawsze zamieściliśmy na stronach www.polishbilinguayday.com. Do skarbnicy pomysłów z poprzednich lat dołączyliśmy quizy, ciekawostki i konkursy, do których można zasiąść w grupie, ale i pojedynczo, i korzystać nie tylko “od święta”, a przez cały rok. Jednocześnie zapraszamy wszystkich naszych przyjaciół i współpracowników do dzielenia się z nami zdjęciami, relacjami z obchodów i każdą nową inicjatywą.

My ze swojej strony dzielimy się z Wami jeszcze jedną dobrą nowiną. Portal www.DobraSzkołaNowyJork.comfunkcjonujacy na początku jako www.DobraPolskaSzkoła.com, obchodzi w tym roku dziesięciolecie swego istnienia. Strona działa w ramach DSNY Foundation. Nie myśleliśmy, że przyjdzie nam świętować ten piękny jubileusz w tak trudnych czasach. Tym bardziej doceniamy przyjaźń, życzliwość i zaangażowanie polonijnych społeczności w nasze projekty i pomysły; od początku mogliśmy liczyć na Waszą nieocenioną pomoc i współpracę. Przede wszystkim jednak jesteśmy wdzięczni za zaufanie, jakim nas obdarzacie. Niech nikt nie wątpi: przed nami jeszcze wiele wspaniałych, twórczych lat. Jesteśmy z wami. Jesteśmy razem. W nadchodzące święto Polonijnego Dnia Dwujęzyczności i każdego dnia.