Jeszcze w sierpniu otwarcie muzeów

202
EPA-EFE/Peter Foley

Jak poinformował gubernator Nowego Jorku, Andrew Cuomo, za nieco ponad tydzień ponownie otwarte będą mogły być muzea, ale także inne centra kulturalne, akwaria i kręgielnie. W poniedziałek opublikowane zostaną też wytyczne dotyczące działalności klubów fitness i siłowni.

Data, kiedy muzea i inne miejsca kulturalne mogą ponownie zostać otwarte to 24 sierpnia. Zgodnie z wytycznymi w środku, w jednym czasie będzie się mogło znajdować maksymalnie 25 proc. ogólnej liczby odwiedzających sprzed pandemii. Przez cały czas będzie trzeba mieć zasłonięte usta i nos, a bilety powinny być sprzedawane na konkretną godzinę, tak by przed wejściem nie tworzyły się kolejki. Jeśli chodzi o kręgielnie, to w jednym czasie będzie mogło przebywać w środku 50 proc. liczby gości sprzed pandemii. Będą też konkretne wytyczne dotyczące czyszczenia miejsc i dezynfekcji, szczególnie tych przedmiotów, które są używane przez wiele osób. Decyzja o ponownym otwarciu tych miejsc jest związana z malejącą w metropolii, liczbą nowych przypadków koronawirusa. Nowy Jork walczy z pandemią od początku marca, wtedy zdiagnozowano pierwszy przypadek zakażenia. Przez wiele tygodni metropolia uważana była za epicentrum pandemii w USA. Od kilku tygodni już tak nie jest. Do tej pory w stanie Nowy Jork potwierdzono ponad 454 tys. pozytywnych przypadków zakażenia. Ponad 350 tys. osób uznano za zdrowie, ponad 32 tys. zmarło.

Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku już 15 lipca ogłosiło, że zamierza ponownie otworzyć swoje podwoje 29 sierpnia, jeszcze zanim Andrew Cuomo poinformował o planach otwarcia instytucji kulturalnych. Z kolei Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej ogłosiło 31 lipca, że jeśli warunki na to zezwolą, odwiedzający będą mogli zwiedzać placówkę na początku września.