Joe Biden: jestem zszokowany bezsensowną zbrodnią w Highland Park, nie zrezygnuję z walki z epidemią przemocy

132
epa10032320 US President Joe Biden deliver remarks on the Supreme Court decision on Dobbs v Jackson Women's Health Organization to overturn Roe V. Wade in the Cross Hall of the White House in Washington, DC, USA, 24 June 2022. The Supreme Court announced on 24 June it will overturn the legalization of abortion in the Roe v. Wade case of 1973. EPA/Oliver Contreras / POOL Dostawca: PAP/EPA.

Prezydent USA Joe Biden powiedział w poniedziałek, że jest zszokowany z powodu masakry podczas parady z okazji Dnia Niepodległości w Highland Park pod Chicago. Zapowiedział, że nie zrezygnuje z walki z “epidemią przemocy związanej z bronią palną”.

“(Pierwsza dama) Jill i ja jesteśmy zszokowani bezsensowną przemocą z użyciem broni palnej, która ponownie przyniosła cierpienie amerykańskiej społeczności w ten Dzień Niepodległości” – napisał prezydent w oświadczeniu. Dodał, że jest w kontakcie z władzami Highland Park oraz gubernatorem stanu Illinois i zaoferował im “pełne wsparcie rządu federalnego” w ściganiu sprawcy.

“Niedawno podpisałem pierwszą znaczącą reformę dotyczącą broni palnej od prawie 30 lat, która zawiera działania, które uratują ludziom życie. Ale jest znacznie więcej pracy do wykonania i nie poddam się w walce z epidemią przemocy związanej z bronią palną” – oświadczył Biden.

Prezydent skomentował w ten sposób poniedziałkową masakrę w Highland Park na przedmieściach Chicago, gdzie nieznany sprawca otworzył ogień do uczestników corocznej parady z okazji Dnia Niepodległości. Jak wynika z ostatnich informacji, mężczyzna zabił sześć osób i ranił 31, używając “karabinu o dużej mocy”. Sprawca, określany jako wątle zbudowany 18-20-letni biały mężczyzna, wciąż jest poszukiwany przez policję.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ ap/