Joe Biden podpisał kilkanaście rozporządzeń

664
EPA-EFE/Doug Mills / POOL

Stany Zjednoczone ponowienie przystąpiły do porozumienia klimatycznego z Paryża. To jedna z pierwszych decyzji nowego prezydenta USA Joe Bidena. W pierwszym dniu urzędowania Biden podpisał kilkanaście rozporządzeń dotyczących polityki wewnętrznej i zagranicznej.  

Kilka godzin po zaprzysiężeniu Joe Biden zasiadł przy biurku w Gabinecie Owalnym Białego Domu, gdzie czekało na niego 17 rozporządzeń. Pierwsze dotyczyło wprowadzenia obowiązku utrzymywania dystansu społecznego i noszenia maseczek w obiektach federalnych. Prezydent USA powołał też podlegającego mu bezpośrednio koordynatora do spraw walki z pandemią koronawirusa. Joe Biden anulował też decyzję Donalda Trumpa o wycofaniu USA ze Światowej Organizacji Zdrowia, przywrócił ochronę przed dyskryminacją w miejscu pracy ze względu na orientację seksualną, przedłużył moratorium wstrzymujące spłatę pożyczek studenckich oraz zakaz zajmowania nieruchomości osób, które nie spłacają federalnych kredytów hipotecznych z powodu pandemii. 

W kwestii imigracji Biden zwiększył ochronę przed deportacją dzieci nielegalnych imigrantów oraz anulował rozporządzenia przyjazdów do USA osób z niektórych, głownie muzułmańskich krajów.  Szereg podpisanych rozporządzeń dotyczy walki z globalnym ociepleniem. Poza ponownym przystąpieniem do paryskiego porozumienia klimatycznego, Joe Biden przywrócił wyższe normy ochrony środowiska dla producentów samochodów i zawiesił zgodę na budowę rurociągu Keystone XL z Kanady a także cofnął część pozwoleń na wydobycie ropy i gazu w strefach ochrony środowiska na Alasce.