Jubileuszowy medal papieski

533
Na awersie medalu znajduje się podobizna św. Jana Pawła II / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II został wybity okolicznościowy medal mający stanowić pamiątkę zarówno tego jubileuszu, jak i niezwykłego pontyfikatu polskiego papieża. Można go nabyć w dwóch wersjach – srebrnej i pozłacanej – m.in. w polskich parafiach na Brooklynie i Queensie.

Inicjatorem akcji związanej z medalem upamiętniającym Rok Papieski jest polonijny biznesmen i działacz społeczny Dariusz Knapik, właściciel firmy Victoria Consulting & Development. Przy wsparciu Pulaski Association of Business and Professional Men oraz Nowojorskiego Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II doprowadził on do sfinalizowania pomysłu, zaprojektowana oraz wybicia medalu.

“Darek Knapik włożył w tę akcję wiele wysiłku oraz własnych pieniędzy. Mało kto wie, że jest on człowiekiem o bardzo dobrym sercu, wielkim patriotą, i osobą, która wspiera każde ważne wydarzenie związane z Ojcem Świętym, oraz zawsze potrafi wymyślić coś ciekawego i pożytecznego. W dodatku nigdy nie robi tego dla pieniędzy” – stwierdził Mieczysław Pająk, prezes Nowojorskiego Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II. Dodał, że tak też jest w przypadku papieskiego medalu .

“Zaangażował się w ten projekt, mimo że ponosi w związku z tym wysokie koszty, a nic nie zarabia, ponieważ wszystkie pieniądze pochodzące z jego sprzedaży przekazuje poprzez nasze Koło Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II do centrali w Watykanie” – wyjaśnia Mieczysław Pająk.

Medal papieski został wybity w związku z 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II. Tak wygląda główna strona oprawy medalu / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Dla polonijnego biznesmena upamiętnienie tak ważnego wydarzenia, jakim są setne urodziny polskiego papieża, było rzeczą oczywistą, tym bardziej że, jak stwierdził, “takie okazje nie zdarzają się zbyt często”. W rozmowie z “Nowym Dziennikiem” podkreślił znaczenie Ojca Świętego oraz jego pontyfikatu i nauczania.

“Uważam, że św. Jan Paweł II był papieżem tego tysiąclecia. Darzę go wielkim szacunkiem za to, że dla niego najważniejszy był człowiek, i to niezależnie od koloru skóry czy nawet wyznania. Jako pierwszy papież odwiedził meczet i synagogę oraz Ścianę Płaczu. Był otwarty na każdego, a zwłaszcza na biednych i potrzebujących. Jako Polak na pewno był jednym z największych naszych patriotów. I to jest to, o czym nie możemy zapomnieć” – powiedział Dariusz Knapik.

Medale zostały wybite w wersji srebrnej i pozłacanej. Są umieszczone w pięknej oprawie zawierającej najważniejsze informacje dotyczące życia i pontyfikatu św. Jana Pawła II. Umieszczono także kilka znanych i znamiennych cytatów i wypowiedzi Ojca Świętego. Medale można nabyć – w cenie 40 dol. (pozłacany) oraz 60 dol. (srebrny) – w sekretariatach wszystkich polskich parafii na Brooklynie i Queensie oraz w sklepie Music Planet na Greenpoincie, przy 649 Manhattan Ave. (tel. 718-383-2051).

Całkowity dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na realizację statutowych celów Fundacji Jana Pawła II w Watykanie. Tak więc nabywając ten medal wspieramy m.in.:
– zachowanie i rozwój duchowego dziedzictwa św. Jana Pawła II oraz kultury chrześcijańskiej,
– pomoc edukacyjną i stypendialną dla młodzieży z krajów byłego bloku komunistycznego w Europie studiującej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie,
– dokumentację i studium pontyfikatu oraz upowszechnianie nauczania św. Jana Pawła II,
– opiekę nad pielgrzymami w Rzymie.

Na rewersie medalu znajduje się herb papieski / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

W związku z panującą pandemią koronawirusa sprzedaż medalu jest trochę utrudniona, tym bardziej że jeszcze nie została przeprowadzona akcja związana z jego reklamą.

“Chcieliśmy zrobić promocję tego medalu podczas uroczystości rocznicowych w Watykanie, które były zaplanowane na 22 kwietnia, lecz niestety zostały odwołane i nie mogliśmy w nich wziąć udziału. Mamy nadzieję, że uda się tam pojechać w przyszłym roku” – mówi Mieczysław Pająk. Dodaje, że być może – jeżeli pandemia zostanie opanowana – uda się zrobić specjalną promocję w Waszyngtonie.

“Planujemy w październiku zorganizować spotkanie z abp. Christopherem Pierre’em, nuncjuszem watykańskim na Stany Zjednoczone, oraz z innymi kardynałami. Myślę, że tam także uda nam się zrobić promocję tego medalu i rozprowadzić go wśród uczestników tej uroczystości” – wyjaśnia prezes Nowojorskiego Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, wyrażając jednocześnie nadzieję, że także Polonia chętnie będzie nabywała ten wyjątkowy medal.