W niedzielę bawimy się po polsku w New Jersey

46. Festiwal Dziedzictwa Polskiego

382

W niedzielę, 9 czerwca, Polonia i sympatycy polskiej kultury spotkają się w Middlesex County Fairgrounds przy 655 Cranbury Rd. w East Brunswick, NJ, na dorocznym Festiwalu Dziedzictwa Polskiego.

Festiwal ten po raz trzeci drugi odbywa się w Middlesex County Fairgrounds. Wcześniej przez ponad 40 lat organizowany był w Holmdel, NJ. Bez względu na miejsce organizatorzy co roku przygotowują mnóstwo atrakcji na ten dzień, w tym muzykę na żywo, stoiska z polskim jedzeniem i pamiątkami, gry i zabawy dla dzieci, występy taneczne, wystawy oraz słynny pokaz starych i ciekawych samochodów, organizowany od kilkunastu lat przez fascynata i znawcę dobrych samochodów Krzysztofa Kołtuna. Rejestracja do pokazu samochodów zaczyna się o 9 rano, a sam pokaz o 11 rano i potrwa do 3 po południu, kiedy to zostaną ogłoszeni zwycięzcy w różnych kategoriach.

Festiwal tradycyjnie rozpocznie się mszą św. o godzinie 10 rano. Odprawi ją ks. Grzegorz Semeniuk, a oprawę muzyczną dostarczy Chór im. Jana Pawła II.

Potem, od 11:15, na dużej scenie wystąpią gwiazdy muzyki i tańca, w tym zespół WindStar, Zespół Pieśni i Tańca „Janosik” z Pensylwanii oraz popularni wykonawcy disco polo Adam Chrola i Junior. Zatańczą również uczniowie z Joseph’s Dance Studio oraz Benjamin i Bianca Blizniak, którzy zaprezentują program z tańca towarzyskiego.

O godzinie 3 po południu Isabella Szutkowski, przewodnicząca komisji stypendialnej Polish American Heritage League, wręczy stypendia tegorocznym laureatom, ufundowane przez Lubomira Zabilskiego. Co roku z tych stypendiów korzystają przedstawiciele młodego pokolenia Polonii, którzy kształcą się na amerykańskich uczelniach.

Wiele też będzie się działo poza dużą sceną. W programie przede wszystkim atrakcje dla dzieci, w tym Magic Show (11:30-12:30), Pokaz Talentów (12:30), zajęcia sportowe z Matthew Kotowskim (2-5 po południu) oraz Bouncy Rides sponsorowane przez United Poles FCU.

Festiwal Dziedzictwa Polskiego to unikatowe wydarzenie. Organizowany od lat 70. przez Polish American Heritage League, co roku przyciąga kilka tysięcy osób, w tym starszą i młodszą Polonię, czyli imigrantów z Polski oraz potomków imigrantów, którzy osiedlili się w USA lata temu. Każdy w programie znajdzie coś dla siebie. Jedni gromadzą się przy dużej scenie, na której występują zapraszani z Polski artyści lub znane grupy polonijne, inni spędzają czas z dziećmi. Wszyscy ustawiają się w kolejkach po specjały kuchni polskiej, podziwiają wystawę samochodów i motocykli, oraz zaopatrują się w książki i pamiątki związane z Polską.

“Można tutaj napawać się przede wszystkim tym, co polskie, co nas łączy, co nam dodaje energii – mówi pani Magdalena, która w tym festiwalu uczestniczy co roku od 20 lat. – To buduje naszą siłę. Te dobre relacje i kultywowanie pięknych polskich tradycji mają wpływ na amerykańską opinię o Polsce, a także o Polakach. I właśnie dlatego powinniśmy pokazać naszą siłę i dumę poprzez liczny udział w festiwalu”.

Festiwal Dziedzictwa Polskiego
Middlesex County Fairgrounds
655 Cranbury Rd.
East Brunswick, NJ
(9 zjazd z Turnpike’u)
Więcej informacji: www.polfest.com