Klub Pułaskiego wspiera Polaków poszkodowanych w wypadku busa

416
Towarzystwo im. Kazimierza Pułaskiego, znane także jako Klub Pułaskiego, jest jedną z ostatnich polonijnych organizacji w stanie Rhode Island posiadającą własną siedzibę / Foto: JACEK DOROTA

Polonia z Rhode Island aktywnie włączyła się w pomoc Polakom poszkodowanym w wypadku drogowym, do którego doszło 8 czerwca na drodze nr 95 w południowym Massachusetts. Wśród organizacji wspierających naszych rodaków, którzy ucierpieli w tym tragicznym zdarzeniu, jest Towarzystwo im. Kazimierza Pułaskiego z Central Falls, RI. Tym samym organizacja ta kontynuuje założenia statutowe, jakie przyświecały jej podczas powstawania na początku XX wieku.

Działające w Central Falls, w stanie Rhode Island, Towarzystwo im. Kazimierza Pułaskiego po raz kolejny organizuje akcję związaną ze wsparciem finansowym osób poszkodowanych w tragicznym wypadku polskiego busa, do którego doszło 8 czerwca na drodze numer 95 w okolicach Attleboro w stanie Massachusetts. W jego wyniku nie żyją trzy osoby, osiem zostało rannych, a stan niektórych ciągle określany jest jako bardzo ciężki, i nadal przebywają w szpitalu w Providence, RI.

AKCJA POMOCY
Impreza charytatywna odbędzie się w sobotę, 20 lipca, i będzie miała miejsce w siedzibie Towarzystwa im. Kazimierza Pułaskiego przy 518 Roosevelt Avenue w Central Falls, RI. Początek przewidziany jest na godz. 8 wieczorem, a koniec około 1 po północy.

Impreza będzie mała taneczny charakter. Poza tym organizatorzy zapewniają, że na uczestników będzie czekało pyszne grillowane jedzenie, a także będą mogli wziąć udział w loterii fantowej z atrakcyjnymi nagrodami. To wszystko po to, by pozyskać jak najwięcej pieniędzy, które w całości będą przekazane na pomoc poszkodowanym w wypadku. Do tańca będzie grał DJ Michał (DJ Mishka).

Bilety, których koszt wynosi tylko 20 dolarów, będą dostępne przed wejściem na imprezę, można je także nabyć w sklepie Polonia Market w Pawtucket, RI, oraz u członków Towarzystwa im. Kazimierza Pułaskiego.

Sobotnia akcja charytatywna nie jest jedyną tego typu pomocą zorganizowaną z myślą o rodakach poszkodowanych w wypadku. Wcześniej została przeprowadzona zbiórka pieniędzy wśród członków organizacji. Akcję przeprowadzono również w polskiej parafii znajdującej się w Central Falls.

Wnętrze Klubu Pułaskiego / Foto: JACEK DOROTA

KLUB JEDNOCZĄCY POLONIĘ
Towarzystwo im. Kazimierza Pułaskiego z Central Falls znane jest także jako Klub Pułaskiego oraz Pulaski Mutual Aid Society. Jest to jedna z najprężniej działających i jedna z ostatnich polonijnych organizacji w stanie Rhode Island, która posiada własną siedzibę.

Towarzystwo im. Kazimierza Pułaskiego zostało powołane do życia, by skupić rozdrobnione siły miejscowej Polonii w Central Falls i Pawtucket, a przez to wzmocnić możliwość niesienia pomocy osobom znajdującym się w potrzebie oraz zaktywizować działania związane ze sławieniem dobrego imienia Polski oraz współpracę pomiędzy Polonią i środowiskiem amerykańskim. W związku z tym 15 marca 1925 roku doszło do połączenia działającego od 11 listopada 1900 roku Towarzystwa Bratniej Pomocy im. św. Józefa z liczącym wówczas 16 lat Towarzystwem Sokół Polski. W szeregi tego stowarzyszenia włączono także m.in. Oddział Związku Młodzieży Polskiej (po 10 latach jego istnienia) oraz działające od 4 lipca 1904 roku Towarzystwo Rycerzy Polskich Grupa 677.

Organizacja, która w ten sposób połączyła wszystkie siły polonijne, przybrała nazwę Towarzystwo im. Kazimierza Pułaskiego. Jego celem było krzewienie oświaty i pielęgnowanie mowy polskiej oraz angielskiej, niesienie pomocy członkom będącym w potrzebie, a także urządzanie odczytów i obchodów narodowych, a przez to wzbogacanie i pielęgnowanie kultury oraz dobrego imienia Polski w Stanach Zjednoczonych.

„Początkowo, tuż po założeniu, nasza organizacja służyła głównie pomocą dla Polonii. Wspierano finansowo ludzi przebywających w szpitalach, a nawet istniał fundusz pośmiertny, z którego pomagano rodzinie zmarłych osób, itp.” – wspomina w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” Tomasz Brojek, jeden z wieloletnich członków Towarzystwa im. Kazimierza Pułaskiego. Dodał on, że w upływem czasu nieco zmieniały się priorytety w działalności tej organizacji, co było wynikiem nowych realiów życia, a także wiązało się z funduszami.

Klub Pułaskiego scala Polonię w Central Falls) / Foto: JACEK DOROTA

Brak dopływu młodych członków, a zwłaszcza emigrantów z Polski spowodował, że – podobnie jak w innych rejonach – działalność Towarzystwa im. Kazimierza Pułaskiego przechodziła różne kryzysy. Organizacja ta przeżyła nawet pożar swojej siedziby. Na szczęście udało się jej pokonać przeciwności losu i ciągle działa oraz skupia wokół siebie istniejącą Polonię.

„Kiedyś w naszej okolicy istniało kilka różnych polonijnych organizacji i tzw. Domów Polskich, ale większość z nich została już rozwiązana lub sprzedana – mówi Brojek. – Teraz w środowisku polonijnym wszystko się kurczy, ponieważ młodzi ludzie już nie przyjeżdżają z Polski, a urodzeni tutaj nie interesują się ani nie chcą się angażować w polonijną działalność” – wyjaśnia pan Tomasz. Dodaje, że obecnie w organizacji jest tylko nieco ponad 30 stałych członków, którzy opłacają składki i aktywnie działają.

„Utrzymujemy się z imprez i pieniędzy pozyskanych z wynajmu naszej sali” – podkreśla Brojek dodając, że dzięki temu organizacja ta przetrwała do dziś mimo coraz mniejszej Polonii zamieszkującej Central Falls.

„Kiedyś było to praktycznie w całości polskie miasto, a zwłaszcza High Street – wspomina Jacek Dorota, kolejny członek Towarzystwa im. Kazimierza Pułaskiego, pełniący w nim funkcję informatyka. – Ulica ta na początku XX wieku określana była jako ‚Mała Polska’. To tam mieściły się polskie sklepy, polska apteka i oczywiście mieszkały rodziny mające polskie korzenie. Jednak dzisiaj realia są zupełnie inne. Ciekawostką jest fakt, że obecnie Klub Pułaskiego jest jedynym polskim klubem w stanie Rhode Island, mimo że w przeszłości istniało ich znacznie więcej” – dodaje pan Jacek, zachęcając przy okazji mieszkańców Central Falls i okolicy do wstępowania w jego szeregi oraz wspierania działalności.

Mimo różnych trudności Towarzystwo im. Kazimierza Pułaskiego organizuje wiele patriotycznych uroczystości, m.in. związanych z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz Świętem Odzyskania Niepodległości Polski, przypadającym 11 listopada. Wówczas – od wielu lat – dzięki przychylności lokalnych władz na ratuszu miejskim w Central Falls wywieszana jest biało-czerwona flaga. Do niedawna również Towarzystwo im. Kazimierza Pułaskiego organizowało turnieje piłkarskie, które jednak w związku z brakiem młodych piłkarzy zostały wstrzymane.

Każdego roku, w grudniu, wybierany jest nowy zarząd organizacji, który jest zaprzysiężany podczas styczniowej imprezy instalacyjnej. Każdy prezes może piastować tę funkcję maksymalnie przez trzy lata (kadencje). Obecnie na czele Towarzystwa im. Kazimierza Pułaskiego stoi Jacek Kozłowski, a jego zastępcą jest Wiesław Grela.

*****

Kontakt z organizacją:
Towarzystwo im. Kazimierza Pułaskiego (Pulaski Mutual Aid Society)
518 Roosevelt Avenue
Central Falls, RI 02863
tel. (401) 726-9483

Instalacja nowego prezesa Towarzystwa im. Kazimierza Pułaskiego. Od lewej: Brian Curt (rewizor), Wiesław Grela (wiceprezes), Józef Król (sekretarz finansowy), Maria Rivera (szefowa Rady Miasta Central Falls), Jacek Kozłowski (obecny prezes) oraz Wojciech Wróblewski (administrator) / Foto: JACEK DOROTA