Kolędowanie u św. Macieja na Ridgewood

480
Grupa Wokalna św. Macieja działa już ponad trzy lata / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Mieszkańcy Ridgewood mieli okazję wysłuchać dwóch koncertów świątecznych, które miały miejsce w kościele św. Macieja. Oba odbyły się bezpośrednio po polskich mszach św. odprawionych w dwie pierwsze niedziele nowego roku. Jeden dała działająca przy tej parafii grupa wokalno-instrumentalna, a drugi chór Hejnał z Greenpointu.

Początek stycznia to okres, w którym odbywa się wiele różnych występów świątecznych. Koncerty te zdominowane są przede wszystkim przez piękne i znane polskie kolędy oraz pastorałki. Niektórzy wykonawcy starają się także prezentować popularne piosenki mające bożonarodzeniowy charakter i klimat, a także nieco mniej znane, ale równie piękne kolędy. Tak też było podczas koncertów w kościele św. Macieja na Ridgewood. Oba występy zostały bardzo ciepło przyjęte przez publiczność i wiernych zgromadzonych w świątyni.

Instrumentaliści w Grupie Wokalnej św. Macieja są wykształconymi i doświadczonymi muzykami / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

GRUPA WOKALNA ŚW. MACIEJA
Działająca już ponad trzy lata przy kościele św. Macieja grupa wokalno-instrumentalna wystąpiła w niedzielę, 5 stycznia, dając prawie godzinny koncert. Dodatkowo zespół zaśpiewał kilka kolęd podczas polskiej mszy św., zachęcając tym samym jej uczestników do pozostania w świątyni po zakończeniu nabożeństwa i zobaczenia pełnego występu. Wśród publiczności i wiernych był m.in. bp Neil Tiedemann, proboszcz parafii św. Macieja. Każda kolęda i pastorałka została nagrodzona brawami, a do śpiewu tych najbardziej znanych włączały się także osoby licznie wypełniające kościół.

W zaprezentowanym programie artystycznym Grupy Wokalnej św. Macieja znalazły się zarówno znane i lubiane kolędy, jak również pastorałki i świąteczne piosenki. Podczas mszy św. zespół zaśpiewał m.in.: „Wśród nocnej ciszy”, „Bóg się rodzi”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Cicha noc”, a nawet piosenkę „Święty czas”, znaną z repertuaru różnych polskich wykonawców.

Takie utwory prezentowane były także podczas późniejszego koncertu i pięknie korespondowały ze znanymi kolędami i pastorałkami. Podczas trwającego prawie godzinę występu zostały zaprezentowane m.in.: „Przybieżeli do Betlejem”, „Gdy śliczna Panna”, „Pastuszkowie bracia mili”, „Kołysanka dla Jezusa”, „Kolęda płynie z wysokości”, „Pastorałka od serca do ucha”, „Mario, czy już wiesz?”, „Pierwsza gwiazda”, „Bardzo cicha noc”, „Święta Bożego Narodzenia” oraz „Życzę ci”.

Występ Grupy Wokalnej św. Macieja poprzedzony był wieloma próbami, które – jak powiedział „Nowemu Dziennikowi” ks. Dariusz Blicharz, administrator parafii św. Macieja i zarazem kierownik muzyczny zespołu wokalnego – trwały od września. Grupa ta, działająca nieco ponad trzy lata, liczy obecnie około 30 osób – solistów i muzyków. W jej skład wchodzą zarówno osoby dorosłe, jak i młodzież, a nawet dzieci.

Koncert ten nie był jedynym tegorocznym świątecznym występem Grupy Wokalnej św. Macieja, która również zaśpiewała przed i w trakcie pasterki. Z kolei 12 stycznia wystąpiła w kościele św. Jadwigi we Floral Park na Long Island, a w najbliższą niedzielę (19 stycznia) da koncert w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie.

Grupą Wokalną św. Macieja kieruje ks. Dariusz Blicharz, administrator parafii św. Macieja / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENN

CHÓR HEJNAŁ
Świąteczne występy należą także do tradycji działającego od 1988 roku na Greenpoincie chóru Hejnał, którym dyryguje Janusz Sporek. Jego występ w kościele św. Macieja na Ridgewood można było podziwiać w niedzielę, 12 stycznia. Podobnie jak w przypadku Grupy Wokalnej św. Macieja chór ten wystąpił po zakończeniu polskiej mszy św. Dał też próbkę swoich umiejętności w jej trakcie, śpiewając trzy kolędy: „Dzisiaj w Betlejem”, „Joy to the World” i „Cichą noc”. Późniejszy występ nie był długi, ale za to perfekcyjny i bardzo ciepło przyjęty przez publiczność. Chór wykonał pięć kolęd w tym dwie nieco już zapomniane.

„Moim celem zawsze było pokazywanie również mniej znanych kolęd, które uważam, że ludzie powinni poznać. Do nich należą m.in. ‚Cicha i święta noc’, którą nasz chór bardzo lubi śpiewać, a także ‚A cóż z tą Dzieciną’, która ma dwie części, bardzo spokojną i liryczną, oraz szybką i żwawą” – wyjaśnił w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” dyrygent Janusz Sporek.

Bardzo ciekawie została zaprezentowana kolęda „Przybieżeli do Betlejem”, która chórzyści zaśpiewali w formie kanonu na trzy głosy, co bardzo spodobało się publiczności, bowiem niezbyt często można usłyszeć takie opracowanie i wykonanie tej kolędy. Poza tym pojawiły się także: „Bracia patrzcie jeno” i „Nie było miejsca dla Ciebie”. Po każdej wykonanej kolędzie wykonawcy byli nagradzani brawami przez ridgewoodzką publiczność zebraną w świątyni.

Tego samego dnia – w niedzielę, 12 stycznia – chór Hejnał wystąpił również w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie. Natomiast cykl koncertów świątecznych, który należy do wieloletniej tradycji tego chóru, rozpoczął się już w Nowy Rok dwoma występami na Greenpoincie – w kościele św. Stanisława Kostki oraz kościele św.św. Cyryla i Metodego. Z kolei w niedzielę, 5 stycznia, chórzyści zaprezentowali się w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Ozone Park.

Chór Hejnał będzie można jeszcze usłyszeć w niedzielę, 2 lutego, w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, podczas dużego koncertu Okręgu VII Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce. Poza tym wtedy powinny wystąpić także: chór Jutrzenka, chór żeński im. Ignacego Jana Paderewskiego z Filadelfii oraz chór Polonia-Paderewski z New Britain. Koncert ten rozpocznie się o godz. 1 po południu. Jak zdradził Janusz Sporek, podczas tego występu, chór Hejnał, prócz tradycyjnych kolęd, zaprezentuje także dwie pastorałki jego autorstwa: „Kołysankę żywiecką” i „Kolędę rajczańską”.