Kolejna zapomoga, tym razem także dla nielegalnych imigrantów

2292
EPA-EFE/Peter Foley

Do tej pory większość Amerykanów dostała, w różnej formie, 1200 dol. zapomogi. Pieniądze zostały wypłacone w ramach uchwalonej w marcu, CARES Act, na zwalczanie skutków pandemii. Ponieważ sytuacja wielu mieszkańców USA wciąż nie jest najlepsza, a bezrobocie nadal wysokie, rząd planuje kolejne 1200 dol. 

Pieniądze miałby dostać każdy, kto ma ważny numer Social Security lub numer podatkowy. Z pomocy mogliby więc skorzystać imigranci bez ważnych dokumentów pobytowych, którzy rozliczają się z podatków. Proponowana ustawa, to Omnibus Emergency Solutions (HEROES) o wartości 3 trylionów dolarów. Pozwoliłaby na kolejną rundę płatności stymulacyjnych dla większości amerykańskich gospodarstw. W ubiegłym miesiącu została zatwierdzona przez kontrolowaną przez demokratów Izbę Niższą, teraz musi ją zatwierdzić Senat. Ustawa HEROES oferuje większą płatność stymulacyjną niż ustawa o pomocy koronawirusowej. Zgodnie z nowymi przepisami, każdy członek gospodarstwa domowego otrzyma 1200 dol., w tym dzieci. Progi dochodów pozostałyby takie same, co oznacza, że ​​samotni podatnicy zarabiający mniej niż 75 000 dol. i podatnicy pozostający w związku małżeńskim zarabiający łącznie 150 000 dol. otrzymają pełne płatności. Na przykład czteroosobowa rodzina, w której rodzice zarabiają mniej niż 150 000 dol, otrzyma 4 800 dol. Poprzednia transza pomocowa wykluczała imigrantów bez ważnych dokumentów pobytowych. Tylko imigranci z zielonymi kartami mogli otrzymywać pieniądze stymulacyjne. Nowa ustaw wymagałby jedynie, aby podatnik posiadał „numer identyfikacyjny podatnika” – czyli numer używany przez imigrantów do płacenia podatków. 

Część Amerykanów twierdzi, że konieczna jest jeszcze większa pomoc. Wśród nich senator Bernie Sanders z Vermont, który wraz z innymi demokratycznymi senatorami Kamalą Harris z Kalifornii i Edem Markeyem z Massachusetts przedstawił projekt ustawy zgodnie z którą, każdy mieszkaniec USA otrzymywałby co miesiąc 2000 dol. do czasu wygaśnięcia kryzysu związanego z koronawirusem. Według ostatnich badań przeprowadzonych przez Betterment około 54 proc. konsumentów stwierdziło, że na ich dochody negatywnie wpłynął kryzys związany z chorobą COVID-19.