Kolejne polsko-amerykańskie umowy offsetowe podpisane

152
MON

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oświadczył, że amerykański system rakietowy Patriot zapewni Polsce bezpieczeństwo. Szef MON w Wojskowych Zakładach Elektronicznych w podwarszawskiej Zielonce wziął udział w uroczystości podpisania kolejnych umów offsetowych do pierwszej fazy programu WISŁA, czyli zakupu wyrzutni Patriot. 

„W efekcie tej umowy wojsko polskie zostanie wyposażone w system Patriot, w nowoczesną broń, która zapewni bezpieczeństwo Polsce i Polakom” – powiedział Mariusz Błaszczak. Minister zaznaczył, że to niezwykle istotne, że polski przemysł zbrojeniowy, a w szczególności Polska Grupa Zbrojeniowa, jest beneficjentem offsetu związanego z produkcją systemu Patriot.

Stronami podpisanych dziś umów są spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej i koncern Lockheed Martin. Umowy obejmują piętnaście zobowiązań offsetowych. Dotyczą przede wszystkim pozyskania zdolności do produkcji wybranych elementów pocisków PAC-3 MSE, produkcji i serwisowania elementów ich wyrzutni oraz podniesienia poziomu obsługi floty powietrznej sił zbrojnych. Polska Grupa Zbrojeniowa utworzy również laboratorium do badań symulacyjnych pocisków rakietowych. Zobowiązania offsetowe zadeklarowane przez amerykańską firmę będą realizowane z udziałem pięciu firm wchodzących w skład tak zwanego Konsorcjum WISŁA, wyodrębnionego ze spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Amerykańskie technologie z Lockheed Martina trafią między innymi do Wojskowych Zakładów Elektronicznych i Wojskowych Zakładów Uzbrojenia oraz do Wojskowych Zakładów Lotniczych w Łodzi i Bydgoszczy.

W ramach podpisanego rok temu programu WISŁA, Polska pozyska zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe średniego zasięgu wraz z sieciocentrycznym systemem dowodzenia. W pierwszej fazie programu polskie wojsko otrzyma dwie baterie – w każdej po 16 wyrzutni – z pociskami PAC-3 MSE. Pierwsze umowy offsetowe w ramach programu Wisła Polska podpisała pod koniec marca 2018 roku.