Kolejne poluzowanie obostrzeń w Nowym Jorku

918
EPA-EFE/Peter Foley

Jak poinformował Andrew Cuomo, prawie rok po zamknięciu, nowojorskie kina będą mogły ponownie zostać otwarte. Data, to 5 marca. Na każdej sali będzie mogło być 25 proc. liczby publiczności sprzed pandemii lub maksymalnie 50 osób. Wcześniej, bo już od wtorku, 23 lutego czynne są większe hale jak Barclays Center oraz Madison Square Garden. Możliwe będą też odwiedziny w domach opieki. 

Andrew Cuomo zapowiedział też, że centra rozrywki dla rodzin, takie jak na przykład parki trampolin mogą zostać ponownie otwarte 26 marca, a parki rozrywki na świeżym powietrzu będą mogły przyjmować klientów od 9 kwietnia. Wszędzie będzie obowiązywała ograniczona liczba miejsc. „Ogłoszenie gubernatora Cuomo, że kina mogą zostać ponownie otwarte w Nowym Jorku, w pierwszym tygodniu marca, jest kolejnym ważnym krokiem w kierunku uruchomienia branży kinowej i naszej firmy” – powiedział Adam Aron, dyrektor generalny AMC. Dodał, że 5 marca firma ponownie otworzy wszystkich 13 kin w Nowym Jorku. Widzowie będą musieli nosić maski, a w salach będzie obowiązywał dystans społeczny. Nowy Jork zgłasza średnio tygodniowo 7400 przypadków Covid-19 dziennie, co oznacza ponad 13 proc. spadek w porównaniu z pierwszą połową lutego i jest to najniższa średnia stanu od początku grudnia, zgodnie z analizą danych CNBC zebraną przez Johns Hopkins University. W całym stanie jest 300 kin, ale to właśnie w mieście Nowy Jork jest najwięcej widzów.  

Kolejne poluzowanie dotyczy możliwości odwiedzin bliskich przebywających w domach opieki. Nowe zasady zaczynają obowiązywać od 26 lutego. Departament Zdrowia zaleca gościom wykonanie szybkiego testu przed wejściem do obiektu, a DOH zapewni szybkie testy domom opieki, aby ułatwić im badanie gości na miejscu i bez żadnych kosztów. Wizyta nadal zależy od tego, czy dom opieki jest wolny od przypadków COVID-19 przez 14 dni, a placówka obecnie nie przeprowadza badań epidemiologicznych. 

“Jednym z najbardziej niszczycielskich aspektów tego wirusa jest sposób, w jaki oddziela on rodziny od ich bliskich, sprawiając, że i tak już trudna sytuacja jest jeszcze trudniejsza do zniesienia” – powiedział gubernator Cuomo. „Dzięki oddaniu nowojorczyków jesteśmy teraz w punkcie, w którym możemy zacząć rozszerzać wizyty w domach opieki zgodnie ze ścisłymi wytycznymi dotyczącymi ochrony zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców” – dodał gubernator. 

Od 26 lutego zmieniają się także obostrzenia dotyczące lokali gastronomicznych. Od tego dnia w restauracjach i barach będzie mogło przebywać nie 25 proc. liczby gości sprzed pandemii, jak to jest obecnie w mieście Nowy Jork, ale 35 proc., czyli tyle samo ile w New Jersey. W innych częściach stanu Nowy Jork ograniczenia wynoszą 50 proc. Tak samo jak w Connecticut.