Kolejne stany na liście

899
EPA-EFE/PETER FOLEY

Metropolia nowojorska dodała cztery stany do listy dotyczącej obowiązkowej dwutygodniowej kwarantanny. To Minnesota, Nowy Meksyk, Ohio i Wisconsin. Dodatkowo gubernator Nowego Jorku poinformował, że podróżni łamiący prawo mogą zostać ukarani mandatem w wysokości 2 tys. dolarów. 

Obostrzenia dotyczą osób, które przyjeżdżają do metropolii z 22 stanów. A konkretnie z Alabamy, Arkansas, Arizony, Kalifornii, Florydy, Georgii, Iowa, Idaho, Kansas, Luizjany, Mississippi, Minnesota, Karoliny Północnej, Nowy Meksyk, Nevady, Ohio, Oklahoma, Karoliny Południowej, Tennessee, Teksasu, Utah oraz Wisconsin. Nowe rozporządzenie dotyczy zarówno odwiedzających, jak i mieszkańców Nowego Jorku, New Jersey oraz Connecticut, którzy wracają do domu po pobycie w jednym z wyżej wymienionych stanów. Kwarantanna ta zaczęła obowiązywać od 24 czerwca.  Początkowo na liście było 9 stanów, teraz jest 12 więcej. Od początku jej wprowadzenia władze metropolii zaznaczały, że wytyczne dla konkretnych stanów mogą się zmieniać – wszystko zależy od wskaźnika infekcji.

„Nasz sukces zależy od gotowości obywateli do przestrzegania wytycznych stanu, dystansu społecznego, noszenia masek i mycia rąk, a rosnąca liczba przypadków w całym kraju nadal budzi niepokój i może zagrażań mieszkańcom metropolii. Stąd decyzja o dodaniu kolejnych stanów na listę” – tłumaczy gubernator Andrew Cuomo. – Nikt nie chce wrócić do piekła, którego doświadczyliśmy trzy miesiące temu, więc bądźcie czujni” – zaapelował. 

Osoby podróżujące do Nowego Jorku samolotami ze stanów będących na liście muszą dostarczyć odpowiedni formularz  przed opuszczeniem portu lotniczego. Dokument jest rozdawany w samolocie. Należy go zostawić urzędnikom na lotnisku. Podróżni wpisują w nim między innymi informacje skąd przylecieli i gdzie zamierzają odbyć kwarantanne. Osoby, które nie zostawią formularza zostaną, jak informuje biuro gubernatora, automatycznie ukarane karą grzywny wynoszącą 2 tys. dolarów. Zasady kwarantanny obowiązują każdego, kto podróżuje pociągiem, autobusem, samochodem, samolotem i innymi środkami transportu. Jest dobrowolna, ale oczekuje się, że będzie przestrzegania. Kwarantanny nie muszą stosować osoby, które tylko podróżują przez New York, New Jersey czy Connecticut, i na przykład zatrzymują się na stacji benzynowej lub wyznaczonych postojach, a także osoby przyjeżdżające do metropolii w celach biznesowych.