Kolejny sukces polonijnego skrzypka

998
Rysiu Wojtach gra na skrzypcach od czwartego roku życia / Foto: ARCHIWUM RODZINY WOJTACHÓW

Rysiu Wojtach, mający zaledwie sześć i pół roku skrzypek z Englewood w stanie New Jersey, został zwycięzcą 22. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego "Grand Prize Virtuoso" 2019 w Wiedniu. Zdobył złoty medal oraz otrzymał tytuł "Wyjątkowego młodego muzyka" i został zaproszony do koncertu finałowego.

„Początkowo nie dowierzałam patrząc na informację, jaką otrzymałam e-mailem od organizatorów konkursu. Była to bardzo miła wiadomość. Wszyscy się bardzo cieszymy z sukcesu Rysia” – powiedziała „Nowemu Dziennikowi” jego mama Anna dodając, że również jej syn jest ogromnie zadowolony i szczęśliwy.

Wyniki 22. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego „Grand Prize Virtuoso” 2019 zostały oficjalnie ogłoszone 6 sierpnia, natomiast koncert laureatów odbędzie się 13 września w Gläserner Saal Musikverein, będącej siedzibą Filharmonii Wiedeńskiej.

Jest to już kolejny sukces młodego polonijnego skrzypka, który niedawno zdobył drugie miejsce i srebrny medal podczas Międzynarodowego Konkursu Muzycznego „Prima Volta” 2019 oraz wziął udział w koncercie finałowym, który odbył się 17 czerwca w Carnegie Hall. Zaprezentował wówczas utwór Antonio Vivaldiego „Violin Concerto in A Minor, Op. 3, No. 6”. Również tę kompozycję zgłosił do wiedeńskiego konkursu oraz wykona ją podczas koncertu finałowego we wrześniu.

Rysiu Wojtach zdobył pierwsze miejsce oraz otrzymał złoty medal i tytuł „Wyjątkowego młodego muzyka” w kategorii wiekowej do 8 lat wśród osób grających na skrzypcach. W sumie w konkursie wzięło udział kilkaset muzyków z ponad 60 krajów świata grających na instrumentach smyczkowych, dmuchanych, fortepianie oraz występujących w kilkuosobowych zespołach kameralnych lub jako wokaliści.

Prócz tego uczestnicy byli podzieleni na kilka grup wiekowych: „Młodzi muzycy” (do 8 lat), „Juniorzy” (od 9 do 12 lat), „Wiek średni” (od 13 do 15 lat), „Wiek zaawansowany” (od 16 do 18 lat) oraz „Seniorzy” (bez ograniczenia wiekowego). Z kolei wykonawcy muzyki kameralnej podzieleni byli na trzy kategorie wiekowe: „Grupa A” (poniżej 12 lat), „Grupa B” (od 13 do 18 lat) i „Grupa C” (powyżej 19 lat).

Pierwszym dużym sukcesem Rysia Wojtacha było zdobycie drugiego miejsca na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Prima Volta” 2019 w Stanach Zjednoczonych / Foto: ARCHIWUM RODZINY WOJTACHÓW

Od początku wakacji Rysiu Wojtach wraz z mamą przebywa w Polsce, gdzie w Ełku cały czas pobiera lekcje muzyki i rozwija swój talent.

„Obecnie przygotowuje koncert Jana Sebastiana Bacha, który będzie chciał zaprezentować podczas kolejnych konkursów w Stanach Zjednoczonych” – zdradziła pani Anna wyjaśniając że chodzi m.in. kolejną edycję Międzynarodowego Konkursu muzycznego Prima Volta, w którym w tym roku jej syn zdobył drugie miejsce.

„Przez okres wakacyjny bardzo dobrze opanował wibrację w grze na skrzypcach, co do tej pory było jego słabszą stroną” – podkreśliła mama Rysia. Swoje umiejętności i technikę chłopiec kształci pod okiem Agnieszki Fromm, znanej skrzypaczki i nauczycielki z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Ełku.

Młody polonijny skrzypek 17 listopada skończy siedem lat. Na skrzypcach zaczął grać mając cztery lata, a skrzypcami zainteresował się po obejrzeniu w telewizji koncertu znakomitego niemiecko-amerykańskiego skrzypka Davida Garretta.

Muzyka klasyczna towarzyszyła mu jednak od urodzenia, bowiem słuchał jej już jako noworodek – siedmiomiesięczny wcześniak – leżąc w szpitalnym inkubatorze.

Poza tym, że jest zdolnym muzykiem płynnie mówi w dwóch językach – polskim i angielskim – a także uwielbia matematykę oraz układane klocków Lego.

Rysiu Wojtach podczas koncertu finałowego Międzynarodowego Konkursu Muzycznego „Prima Volta” 2019 w Carnegie Hall / Foto: ARCHIWUM RODZINY WOJTACHÓW