Konferencja o wolności religijnej

84
EPA-EFE/MATT CAMPBELL

Wolność religijna jest podstawowym prawem człowieka i każdy powinien mieć prawo do swobodnego wyznawania swojej wiary. Takie jest przesłanie ministerialnej konferencji, która rozpoczęła się w amerykańskim Departamencie Stanu w Waszyngtonie. Polskę na spotkaniu reprezentuje minister Michał Woś.

Otwierając konferencję amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo powiedział, że zapewnienie swobody wyznawania i praktykowania religii jest moralnym obowiązkiem każdego kraju. „Wszyscy ludzie, w każdym zakątku kuli ziemskiej, muszą mieć prawo do praktykowania swojej wiary otwarcie – w domach, w świątyniach i przestrzeni publicznej i wierzyć w cokolwiek pragną” – podkreślił Mike Pompeo zapewniając, że Stany Zjednoczone zawsze i wszędzie będą wspierać wolność religijną. 

Pełnomocnik amerykańskiego rządu do spraw wolności religijnej ambasador Samuel Brownback podkreślił, że rządy poszczególnych krajów mają obowiązek stworzenia przestrzeni dla swobodnego wyznawania i praktykowania religii. „Jednak sytuacja jest bardzo zła. Mimo że większość ludzi jest wierząca, 80 proc. światowej populacji żyje w miejscach z ograniczoną wolnością religijną” – podkreślił Brownback.

Reprezentujący Polskę Michał Woś wystąpi podczas sesji plenarnej „Wolność religii a współpraca rozwojowa i pomoc humanitarna”. Minister będzie mówił między innymi o pomocy Polski dla mniejszości na terytorium północnego Iraku.