Kongres Młodzieży Polonijnej online

101
KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ

Wiele tegorocznych wydarzeń, które odbywały się w poprzednich latach w tradycyjnej formule spotkań bezpośrednich, w tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, odbędzie się w internecie. Nie inaczej jest z Kongresem Młodzieży Polonijnej, który już wkrótce będzie można śledzić poprzez aplikację Zoom. Warto skorzystać z tego bezpłatnego zaproszenia i uczestnictwa w spotkaniu z młodymi Polonusami z całego świata, i to bez wychodzenia z domu.

„Tegoroczny Kongres Młodzieży Polonijnej rozpocznie cykl wirtualnych spotkań, podczas których młodzi będą mogli poznać siebie nawzajem, pogłębić relacje i chrześcijańską formację” – powiedział biskup Wiesław Lechowicz w zaproszeniu na III Kongres Młodzieży Polonijnej. Zaplanowane na 1 sierpnia spotkanie będzie miało formę wirtualną. Hasło spotkania to „Powołani do świętości”. W programie przewidziana jest integracja, wspólna modlitwa i dzielenie się przemyśleniami. W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą urodzin papieża Jana Pawła II uczestnicy wysłuchają konferencji biskupa Lechowicza „Powołanie do świętości w nauczaniu papieża Franciszka i w życiu św. Jana Pawła II”.
Sierpniowy kongres będzie początkiem cyklu spotkań „Kongres Młodzieży Polonijnej – Spotkanie LIVE”, który jest stałą formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych z całego świata. Głównym organizatorem spotkania jest delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, biskup Wiesław Lechowicz, zaś współorganizatorami młodzieżowa Grupa Orły z Niemiec. Zgłoszenia udziału w Kongresie Młodzieży Polonijnej można przesyłać do 29 lipca za pomocą specjalnego formularza, który można znaleźć na stronach organizatorów. Po wysłaniu zgłoszenia każdy z uczestników otrzyma link, umożliwiający mu udział w spotkaniu za pośrednictwem platformy Zoom.
O szczegółach Kongresu opowiedzieli “Nowemu Dziennikowi” ksiądz biskup Wiesław Lechowicz, ksiądz dr Andrzej Lubowicki, asystent generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, oraz Agnieszka Wojnarowicz z Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA, a także z Biura Kongresu Młodzieży Polonijnej.

“Kongres Młodzieży Polonijnej miał się odbyć w dniach od 1 do 9 sierpnia w Krakowie, ale ze względu na pandemię jesteśmy zmuszeni zmienić formułę tego wydarzenia – powiedział nam duchowy opiekun Polonii biskup Lechowicz. – ‚KMP online’ to projekt, który zakłada serię spotkań w przestrzeni wirtualnej. Pierwsze spotkanie odbędzie się 1 sierpnia o godz. 15:00 czasu polskiego. Godzina rozpoczęcia jest taka, aby była dogodna między innymi dla młodych z kontynentu amerykańskiego. Do udziału w tym spotkaniu zapraszamy młodzież polonijną z całego świata, bez żadnych ograniczeń wiekowych czy terytorialnych. Mogą w tych spotkaniach uczestniczyć oczywiście i ci, którzy nie brali dotąd udziału w Kongresach Młodzieży Polonijnej. Celem tych spotkań będzie, najogólniej mówiąc, formacja ewangelizacyjna i patriotyczna, połączona z warsztatami ukierunkowanymi na konkretne umiejętności, przydatne zwłaszcza w działaniach o charakterze ewangelizacyjnym w środowiskach polonijnych. Zależy nam bardzo także na integracji młodzieży polonijnej z różnych części świata”. Biskup Lechowicz wyraża nadzieję, że program „KMP online” stanie się „dobrą formą przygotowania do Kongresu, który, daj Boże, dojdzie do skutku w przyszłym roku”. Duchowny wyjaśnia, że każde ze spotkań będzie miało własny program odpowiadający treści. „Spotkanie w dniu 1 sierpnia będzie przebiegać pod hasłem ‚Powołani do świętości’. To nawiązanie do tematyki przewodniej Kongresu Młodzieży Polonijnej, który miał się odbyć w Krakowie. Podczas spotkania online jako pierwszy wygłoszę przemówienie, które stanie się punktem wyjścia do dyskusji i wymiany doświadczeń. Oprawą muzyczną i modlitewną zajmie się grupa młodzieżowa Orły z Niemiec. W przygotowanie każdego spotkania z tego cyklu zostanie włączona polonijna grupa młodzieżowa z innego kraju. Mamy nadzieję, że i z USA pojawią się chętni do współpracy. Zapraszamy serdecznie. Podczas kongresowego spotkania będzie też czas na modlitwę oraz na sugestie ze strony młodych dotyczące formy i treści naszych wirtualnych spotkań. Zależy nam bardzo, by nasi młodzi przyjaciele mieli jak największy udział w organizowaniu tego projektu” – podkreśla nasz rozmówca i dodaje, że w trakcie inauguracyjnego spotkania przewidziana jest również praca w mniejszych grupach.
Z kolei szczegóły techniczne kongresu wyjaśnia ksiądz dr Andrzej Lubowicki. „Każdy będzie mógł się wypowiedzieć i zadać pytanie przez czat. W miarę możliwości, w zależności od tematu i liczby pytań, moderator konferencji będzie zapraszał i zachęcał uczestników do zabrania głosu. Ponieważ spotkanie będzie przebiegać w formie wideokonferencji, uczestnicy będą widziani i słyszani przez innych – tłumaczy ks. Lubowicki. – Każdy, kto ma współczesny sprzęt z dostępem do internetu, będzie mógł się połączyć. Konferencja odbędzie się na Zoomie. Potrzebny jest zatem komputer z kamerą lub smartfon z zainstalowaną aplikacją Zoom. Każdy uczestnik otrzyma link i hasło, aby mógł się zalogować do kongresu. Z tego powodu ważna jest wcześniejsza rejestracja chętnych. Nad prawidłowym przebiegiem spotkania z punktu widzenia technicznego będzie czuwał informatyk” – uspokaja ks. Lubowicki.
Spotkanie online 1 sierpnia będzie pierwsze, ale nie ostatnie – zapowiada Agnieszka Wojnarowicz, przedstawicielka Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA oraz Biura Kongresu Młodzieży Polonijnej. “Spotkania będą kontynuowane. Od września będą prowadzone warsztaty online dla młodzieży w dwóch zakresach dziennikarstwa – ich celem jest rozwinięcie umiejętności jak najlepszego używania mediów społecznościowych, a także w zakresie ‚ambasadora kultury polskiej’ – warsztaty mające na celu rozwijanie kreatywności młodzieży – wyjaśnia Agnieszka Wojnarowicz i zachęca do uczestniczenia w kongresie. – Nabór chętnych już trwa i zgłoszenia prosimy przesyłać za pomocą formularza w terminie do 29 lipca br. Po wysłaniu zgłoszenia uczestnicy otrzymają link, który poprzez aplikację Zoom umożliwi udział w spotkaniu”.