Koniec korków pomiędzy Greenpointem a Maspeth

Most Kościuszki oddany do użytku!

773
Przecięcia symbolicznej wstęgi dokonał nowojorski gubernator Andrew Cuomo wraz z najważniejszymi osobami zaproszonymi na ceremonię otwarcia drugiego przęsła mostu Kościuszki / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Od czwartku, 29 sierpnia, kierowcy jadący z Queensu na Brooklyn mogą poruszać się po nowym przęśle mostu Kościuszki. Rowerzyści i piesi mogli korzystać ze specjalnego pasa już dzień wcześniej, tuż po zakończeniu ceremonii jego otwarcia. Uroczystość inauguracyjna połączona z symbolicznym przecięciem wstęgi odbyła się w środę, 28 sierpnia.

Ten dzień na pewno zapisze się złotymi zgłoskami na kartach historii Nowego Jorku, a także w jej polonijnym rozdziale. To za sprawą nowego mostu Kościuszki, którego drugą część – z ruchem z Queensu na Brooklyn – oddano do użytku. Pierwsza nitka, prowadząca w drugą stronę, została otwarta dla ruchu kołowego ponad dwa lata wcześniej (27 kwietnia 2017) i do tej pory wykorzystywana była przez kierowców jadących w obie strony.

Obecnie zmotoryzowani mają do dyspozycji dziewięć pasów, z czego pięć prowadzi na Queens (Maspeth), a cztery na Brooklyn (Greenpoint). Poza tym na północnej części mostu znajduje się także ścieżka dla rowerzystów oraz pieszych, z której rozciąga się piękny widok na Manhattan. Dodatkowo nowy most Kościuszki, który zastąpił starą konstrukcję z 1939 roku (wyburzoną 26 lipca 2017) jest obecnie najnowocześniejszym i zarazem jednym z najładniejszych w Nowym Jorku. Jest również pierwszym wybudowanym mostem od 1964 r., kiedy to do użytku oddano Verrazano-Narrows Bridge. Polonia licznie zamieszkująca Greenpoint i Maspeth – dzielnice, które most ten bezpośrednio połączył – ma również wielki powód do dumy, ponieważ udało się utrzymać pierwotną nazwę nadaną mostowi w 1939 r. przez burmistrza Fiorello La Guardię, honorującą polsko-amerykańskiego generała i bohatera Tadeusza Kościuszkę.

Budowa mostu trwała od października 2014 roku, jednak prace związane z jego planowaniem, wywłaszczeniem terenu i konsultacjami z okolicznymi mieszkańcami, a także wyborem koncepcji konstrukcyjnej sięgają 2001 roku. Całkowity koszt jego budowy wyniósł 873 mln dolarów, a zaangażowanych w realizację projektu było około 11 300 osób. 

Most Kościuszki jest jedynym w pełni podświetlonym mostem w Nowym Jorku / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

UROCZYSTE OTWARCIE MOSTU
Ceremonia inaugurująca oddanie do użytku drugiej części mostu Kościuszki odbyła się w środę, 28 sierpnia, i składała się z dwóch części. W godzinach przedpołudniowych miało miejsce oficjalne przecięcie symbolicznej wstęgi na moście, a wieczorem odbył się pokaz iluminacji zdobiącej jego nowoczesną konstrukcję.

Podczas obu wydarzeń było wiele przemów i gratulacji. Uczestniczyło w nich także bardzo dużo zaproszonych osób i gości. Gospodarzem ceremonii był gubernator nowojorski Andrew Cuomo, który także zarządza wszystkimi mostami w całym stanie. Na środową uroczystość – podobnie jak dwa lata temu – przyjechał zabytkowym packardem z 1932 r., samochodem należącym kiedyś do prezydenta Franklina Delano Roosevelta.

Wraz z nim przyjechała jego mama Matilda Cuomo, posłanka stanowa Catherine Nolan oraz poseł stanowy Joseph Lentol. Właśnie ten polityk, reprezentujący północną część Brooklynu, rozpoczął ceremonię i powitał wszystkich gości. Szczególne ciepło przedstawił Matildę Cuomo określając ją jako “pierwszą damę stanu Nowy Jork”.

Wśród ważnych gości obecni byli także m.in.: kongresmanka Carolyn Maloney, nowojorscy radni (Adrienne Adams, Robert Cornegy, Mathieu Eugene, Barry Grodenchik, Robert Holden, Peter Koo i Stephen Levin) oraz Mario Cilento, prezes New York State AFL-CIO.

Polskie władze reprezentował konsul generalny Maciej Golubiewski. Poza tym obecna była dr Iwona Korga, prezes Instytutu Piłsudskiego, oraz harcerki i harcerze, a także dzieci z zespołu folklorystycznego Krakowianki i Górale. Licznie stawili się pracownicy budujący most oraz osoby nadzorujące roboty budowlane. 

Nowojorski gubernator Andrew Cuomo (z lewej) podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w budowę mostu Kościuszki. Obok siedzą: Matilda Cuomo, posłanka stanowa Catherine Nolan oraz poseł stanowy Joseph Lentol / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

OKOLICZNOŚCIOWE PRZEMOWY
Joseph Lentol w bardzo ciepłych słowach wypowiadał się o oddawanym do użytku moście Kościuszki, a także o planowanym zagospodarowaniu przestrzeni znajdującej się pod jego konstrukcją oraz w bezpośrednim otoczeniu.

“To nie jest tylko nowy most – podkreślał poseł stanowy. – Teren pod mostem z myślą o okolicznych mieszkańcach zostanie zamieniony na otwartą przestrzeń użytkową”. Znajdą się tam parki, w tym m.in. skwer z popiersiem Tadeusza Kościuszki, obiekty sportowo-rekreacyjne i koncertowe oraz miejsca do realizacji różnych programów dla dzieci i młodzieży. 

Z kolei posłanka stanowa Catherine Nolan na początku swojego przemówienia przeprosiła wszystkich, że nie potrafi poprawnie wypowiedzieć nazwy “Kosciuszko Bridge”, mimo że przez parę dni wiele osób starało się ją tego nauczyć.

“Wczoraj próbowaliśmy jeszcze raz i w końcu mój dobry kolega Joe Lentol powiedział ‘Catherine, używaj tylko słowa ‘bridge'” – wyjaśniała posłanka stanowa, wzbudzając tym samym salwę śmiechu wśród zebranych. Podkreśliła jednak znaczenie jego patrona zarówno dla Amerykanów, jak i Polonii.

“Ten most został nazwany w ten sposób przez burmistrza Fiorello La Guardię, by wesprzeć Polaków w walce o wolność podczas II wojny światowej” – zaznaczyła Catherine Nolan.

Nowojorski gubernator Andrew Cuomo z polskimi harcerkami i harcerzami uczestniczącymi w uroczystości otwarcia mostu / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Najdłuższe i najbardziej emocjonalne przemówienie wygłosił gubernator Andrew Cuomo.

“Most ten nosi nazwę generała Kościuszki, wielkiego polsko-amerykańskiego bohatera i rewolucjonisty, który także przypomina nam, że wszyscy kiedyś skądś tutaj przyjechaliśmy, oraz że wszyscy razem pracowaliśmy na to, jak nasz kraj dzisiaj wygląda” – stwierdził Cuomo. Nowojorski gubernator zachęcał także wszystkich Amerykanów i imigrantów do wspólnej pracy, by dzięki temu stan, którym zarządza, był jeszcze piękniejszy. Zaznaczył, że most Kościuszki, łączący dwie sąsiednie dzielnice, ma dla niego szczególne znaczenie.

“Jestem dzieckiem z mieszanego małżeństwa. Mój ojciec pochodzi z Queensu, a mama z Brooklynu. Dlatego spędziłem wiele godzin jeżdżąc tam i z powrotem przez ten most” – wyjaśnił. Dodał, że z kolei jego ojciec, dojeżdżając z domu do pracy na Brooklynie, starał się go omijać, ponieważ stanowił on tzw. legendarne wąskie gardło ,powodujące powstawanie potężnych korków.

“A to dlatego, że został zbudowany 80 lat temu i został zaprojektowany na 10 tys. samochodów, a teraz jeździ nim 200 tys. pojazdów dziennie” – poinformował gubernator. Andrew Cuomo chwalił także zalety nowego mostu, mówiąc m.in., że “nowy most Kościuszki zredukuje uciążliwe korki o 65 procent”. Mówił również o funduszach, jakie władze stanowe przeznaczą na powstanie przestrzeni parkowo-użytkowej wokół mostu.

“Wygląda na to, że marzenia Josepha Lentola się spełnią. Stan przeznaczył na realizację tych planów 7 mln dolarów” – zdradził Andrew Cuomo, otrzymując po tych słowach gromkie brawa.

W uroczystości otwarcia mostu Kościuszki uczestniczyło wiele osób, w tym także pracownicy biorący udział w jego budowie / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

“Ten most jest przykładem tego, co mogą wspólnie zrobić władze i społeczeństwo, jeżeli razem koncentrują się na pozytywnych sprawach i wkładają w nie dobrą energię i optymizm – podkreślił gubernator. – Nowy Jork nie jest wynikiem ewolucji, nie został stworzony przez Boga, został wybudowany przez kobiety i mężczyzn, którzy wierzyli w siebie” – mówił Cuomo dodając, że “Nowy Jork jest stanem, w którym pewność siebie spotyka się z kompetencją, gdzie odwaga spotyka się z umiejętnością. Dlatego Nowy Jork jest stanem umysłu, i to dzisiaj symbolizuje ten most” – stwierdził gubernator nawiązując tym samym do słynnej piosenki Billy’ego Joela “New York State of Mind”.

Na zakończenie przemówienia Andrew Cuomo wymienił także wiele innych poważnych inwestycji z ostatnich lat, m.in. przebudowę portu lotniczego La Guardia, rozbudowę JFK oraz LIRR. Zapewnił, że w Nowy Jork w dalszym ciągu będzie się rozwijał. Po jego przemówieniu nastąpiło przecięcie wstęgi, którego dokonali wszyscy najważniejsi goście włącznie z nowojorskim gubernatorem.

Również podczas wieczornej uroczystości, która odbyła się pod mostem od strony Maspeth, Andrew Cuomo podczas swojej przemowy opowiadał o znaczeniu mostu, jego patrona Tadeusza Kościuszki oraz współpracy wszystkich imigrantów w budowaniu potęgi Nowego Jorku i Ameryki.

Dzieci z zespołu folklorystycznego Krakowianki i Górale z nowojorskim gubernatorem Andrew Cuomo / Foto: AGATA LANDA

Głos zabrał również poseł stanowy Joseph Lentol oraz prezydent Queensu Melinda Katz.

“Otwarcie drugiego przęsła nowego mostu Kościuszki to bardzo ważny kamień milowy, który poprawi bezpieczeństwo i przyniesie korzyści mieszkańcom Queensu poprzez znaczną poprawę przepływu ruchu na Brooklyn-Queens Expressway – podkreślała Melinda Katz. – Mieszkańcy Queensu są podekscytowani tym, że projekt obejmuje również budowę nowego parku w naszej dzielnicy oraz ulepszeń na okolicznych ulicach, które poprawią nam jakość życia” – dodała prezydent Queensu. 

Podczas wieczornej ceremonii wyemitowano przemówienie jednego z największych nowojorskich artystów Billy’ego Joela. Było ono odtwarzane na telebimie, ponieważ w tym czasie miał on koncert w Madison Square Garden. Piosenkarz, który przyjaźni się z Andrew Cuomo, przeprosił wszystkich, że nie mógł osobiście uczestniczyć w uroczystości. Wyraził jednak swoją radość z powodu otwarcia mostu Kościuszki, którego nazwę idealnie wymówił, tak jakby był Polakiem. Podkreślił, że jest dumnym nowojorczykiem i cieszy się z powodu otwarcia tak pięknego obiektu. Złożył także gratulacje gubernatorowi oraz mieszkańcom Brooklynu i Queensu. Następnie poprzez satelitę, z Madison Square Garden, odbyła się bezpośrednia transmisja jednego z jego największych przebojów “New York State of Mind”, w rytm którego została zaprezentowana kolorowa iluminacja mostu Kościuszki.

W uroczystości uczestniczył konsul generalny Maciej Golubiewski oraz dzieci z zespołu folklorystycznego Krakowianki i Górale / Foto: AGATA LANDA

OPINIE
“Cieszę się bardzo, że wszyscy, którzy byli odpowiedzialni za zbudowanie nowej wersji tego mostu, pamiętali o jego patronie, o Tadeuszu Kościuszce, a także o tym, kim on był, dlaczego był ważny, dlaczego burmistrz La Guardia zgodził się na to, żeby podczas II wojny światowej uhonorować go nazwiskiem bojownika o wolność Stanów Zjednoczonych i Polski. Podkreślała to zarówno posłanka stanowa Catherine Nolan, jak i gubernator Andrew Cuomo” – stwierdził konsul generalny Maciej Golubiewski dodając, że przy okazji uroczystość otwarcia drugiej części mostu była dla Amerykanów lekcją historii.

“Cieszę się, że miasto Nowy Jork pamięta o polskich imigrantach i naszych wspólnych polsko-amerykańskich bohaterach” – zaznaczył polski konsul. 

Zadowolony był także Craig Ruyle, regionalny dyrektor biura stanowego Departamentu Transportu w Albany.

“To bardzo wielki dzień dla miasta. W końcu most jest otwarty i mieszkańcy będą mogli z niego korzystać – podkreślił przedstawiciel nadzoru budowlanego. – Cieszę się, że nazwa mostu pozostała bez zmian. Ona należy do mieszkańców tej okolicy i jest ważna dla wszystkich, ponieważ Kościuszko był wielkim bohaterem amerykańskiej rewolucji i generałem, który wspierał George’a Waszyngtona” – stwierdził Craig Ruyle.

Przedstawiciele biura stanowego Departamentu Transportu w Albany dr inż. Tadeusz Alberski (z lewej), koordynator budowy mostu Kościuszki oraz dyrektor regionalny Craig Ruyle / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Satysfakcję z powodu zachowania starej nazwy mostu wyrażał także dr inż. Tadeusz Alberski, koordynator budowy mostu Kościuszki ze strony biura stanowego Departamentu Transportu w Albany, który osobiście bardzo zaangażował się w walkę o jej utrzymanie.

“Najważniejsze jest to, że udało nam się zatrzymać nazwę ‘Kosciuszko Bridge’, ponieważ z reguły każdy nowy most ma nadawaną nową nazwę. Kulminacyjną sprawą było to, że udało mi się przekonać decydentów, aby zdjąć ze starego mostu tablice, zrobić ich kopie i powiesić je na obydwu mostach, na pierwszej nitce odnowione oryginały, a na drugiej ich kopie” – podkreślił Alberski.

Renowację starych tablic zrobiła firma Dariusza Knapika – Victoria Consulting & Development, dzięki której także nowe kopie zostały wykonane w Polsce przez przemyską odlewnię Kawmet Marka Kawińskiego.

Wśród osób uczestniczących w uroczystości otwarcia mostu uczestniczyli także pracownicy i osoby nadzorujące realizację projektu. Na pierwszym planie dr inż. Tadeusz Alberski, koordynator budowy mostu Kościuszki ze strony biura stanowego Departamentu Transportu w Albany / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Dla wielu pracowników i osób nadzorujących budowę mostu oddanie go do użytku było w pewnym stopniu zakończeniem zmartwień i stresu związanego z prowadzonymi robotami. Jednak nie oznacza to, że wszyscy całkowicie kończą przy nim pracę.

“Dzisiaj mamy relaks, ale już jutro zamieni się on w nowy stres związany z wykończeniem terenu wokół mostu oraz zamienianiem obecnego bałaganu na ładne i ciekawe parki” – wyjaśnia Tadeusz Alberski dodając, że mimo iż na moście będzie już regularny ruch, to pod i wokół niego nadal będą trwały roboty porządkowe. Najważniejsze jednak, jego zdaniem, jest to, że okoliczni mieszkańcy w końcu zaczną odczuwać ulgę w codziennym życiu.

“Myślę, że most ten rozładuje korki, zwłaszcza od strony Queensu, ale również wspomoże kierowców jadących z Brooklynu. W sumie rozwiąże problem tzw. węzła gordyjskiego, jakim był stary most Kościuszki” – wyjaśnia koordynator jego budowy. Dodaje jednak, że należy pamiętać o tym, że poza mostem kierowcy nadal mają do dyspozycji tylko trzy pasy ruchu.

“Mam nadzieję, że niebawem uda się coś zrobić z dojazdami i ze zjazdami z mostu, żeby jego przepustowość była w pełni wykorzystana” – powiedział Alberski. 

Radość z ukończenia projektu podkreśla poseł stanowy Joseph Lentol, który także zwraca uwagę na wiele innych zalet.

“Po pierwsze myślę, że ludzie powinni być bardzo szczęśliwi z powodu nowego mostu. Wiem, że okoliczni mieszkańcy już się cieszą z powodu nowego parku oraz przestrzeni, którą udostępnimy pod mostem oraz wokół niego. Będzie tam można realizować różne projekty i programy oraz wystawy. Będzie też polski akcent w postaci skweru dedykowanego pamięci Tadeusza Kościuszki” – podkreślił polityk z Greenpointu.

Widok ze ścieżki dla pieszych na moście Kościuszki / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK