Konsulat Generalny RP pracuje bez zmian

574
Konsulat Generalny RP znajduje się przy 233 Madison Ave na Manhattanie / Foto: WIKIPEDIA

Pomimo trwającego od kilku dni stanu wyjątkowego w Nowym Jorku oraz ogłoszonego w piątek, 13 marca, przez prezydenta Donalda Trumpa stanu wyjątkowego na terenie całych Stanów Zjednoczonych Konsulat Generalny RP nadal działa i przyjmuje petentów. Jednak w związku z panującą epidemią koronawirusa oraz myślą o bezpieczeństwie wszystkich osób zaleca się ograniczenie wizyt w tej placówce do koniecznego minimum.

“Konsulat jest otwarty i przyjmuje interesantów mających umówione wizyty poprzez portal e-konsulat. Jesteśmy także do dyspozycji osób mających do załatwienia sprawy niecierpiące zwłoki. Jednak wszelkie inne sprawy, które nie wymagają osobistego wstawiennictwa będziemy załatwiać w sposób korespondencyjny” – powiedział w rozmowie z “Nowym Dziennikiem” konsul generalny Adrian Kubicki.

Zwrócił się również z prośbą do wszystkich osób mających umówioną wizytę żeby rozważyły czy jest on konieczna w tej chwili.

“Jeśli nie jest bardzo pilna to zachęcam żeby w porozumieniu z pracownikami konsulatu spróbować przełożyć ją na inny termin, tak by zastosować się do ogólnych zaleceń i ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych. Robimy to da bezpieczeństwa naszych interesantów” – podkreślił kierownik placówki w Nowym Jorku.

Godziny urzędowania Konsulatu Generalnego RP na razie pozostają bez zmian, ale w związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją dotyczącą coraz bardziej rozwijającej się epidemii wirusa SARS-CoV-2, mogą się zmienić.

“Zachęcam bardzo do śledzenia naszej strony internetowej (www.gov.pl/web/usa) oraz mediów społecznościowych jak Facebook (Consulate General of Poland in New York ) i Twitter (twitter.com/PLinNewYork) ponieważ tam będą publikowane bieżące informacje, tym bardziej, że w każdej chwili sytuacja może się zmienić i w każdym momencie zasady działania konsulatu mogą ulec zmianie” – podkreślił konsul generalny Adrian Kubicki.

Konsul generalny Adrian Kubicki apeluje do Polonii o ograniczenie wizyt w konsulacie do spraw pilnych i niecierpiących zwłoki / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK