Kontyngent Maspeth gotowy na Paradę Pułaskiego

593
Kontyngent z Maspeth jest pierwszą w tym roku dywizją przygotowaną do Parady Pułaskiego. Marszałkiem został Janusz Grabiński, tytuł Miss Polonii Maspeth otrzymała Claudia Pieczonka, Junior Miss Polonii Maspeth została Maya Świca. Na zdjęciu jest także Jadwiga Kopala, Wielka Marszałek Parady Pułaskiego 2020 / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Janusz Grabiński, znany biznesmen i społecznik z Maspeth, poprowadzi kontyngent tej dzielnicy podczas 83. Parady Pułaskiego. Jako Miss Polonii i Junior Miss Polonii będą mu towarzyszyły Claudia Pieczonka oraz Maya Świca.

“Niesamowitą radością, szczęściem i zaszczytem była dla mnie możliwość spędzenia czasu w tak dużym gronie młodych ludzi. Obserwując rodziców z dziećmi, młodzież, duchownych i wszystkich gości, którzy świetnie się bawili, czułam się jak w rodzinie. Jestem pewna, że z takim początkiem pełnym życzliwości, widocznym entuzjazmem i zapałem do pracy na rzecz Polonii, tegoroczna parada będzie równie piękna jak w minionych latach” – powiedziała “Nowemu Dziennikowi” po zakończeniu Balu Marszałkowskiego na Maspeth Jadwiga Kopala. Było to dla niej pierwsze wydarzenie tego typu, w którym wzięła udział w roli Wielkiej Marszałek Parady Pułaskiego 2020.

Maspeth jest pierwszym tegorocznym kontyngentem, w który ma już lokalnego marszałka oraz ukoronowaną Miss Polonii i Junior Miss Polonii. Niebawem podobne imprezy odbędą się m.in.: w Stamford, CT, w Passaic, NJ, Rockland, NY, Lakewood, NJ, oraz na nowojorskim Ridgewood.

Wielka Marszałek Parady Pułaskiego 2020 Jadwiga Kopala wraz z bp. Witoldem Mroziewskim oraz tegorocznym marszałkiem Maspeth Januszem Grabińskim oraz ubiegłoroczną i obecną Miss Polonii i Junior Miss Polonii, a także pozostałymi kandydatkami do tego tytułu / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

BAL MARSZAŁKOWSKI
Szarfowanie tegorocznego marszałka Maspeth oraz Miss i Junior Miss Polonii tej dzielnicy odbyło się w sobotę, 25 stycznia, w audytorium szkoły działającej przy parafii św. Krzyża. Uczestniczyło w nim ok. 180 osób. Rozpoczęło się od hymnów odśpiewanych przez Izabellę Świerzawską, uczennicę 9. klasy Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II na Maspeth.

Oficjalnego powitania dokonał bp Witold Mroziewski, który jako proboszcz kościoła św. Krzyża pełnił rolę gospodarza miejsca. Podziękował wszystkim za przybycie na bal i udzielił okolicznościowego błogosławieństwa. Przedstawił również gościa honorowego – Jadwigę Kopalę, Wielką Marszałek Parady Pułaskiego 2020, oraz zapewnił ją o wsparciu, na jakie może liczyć ze strony kontyngentu z Maspeth podczas październikowej biało-czerwonej manifestacji na Piątej Alei.

“Jesteśmy z panią i łączymy się jako Polacy oraz Amerykanie polskiego pochodzenia idący z nami, aby Parada Pułaskiego była świętem polskości wyjątkowo dotykającym naszych serc i umysłów” – zaznaczył bp Witold Mroziewski dodając, że wybór jej osoby na tegorocznego Wielkiego Marszałka był bardzo trafny i zacny.

Wielka Marszałek Parady Pułaskiego 2020 Jadwiga Kopala z ubiegłorocznym i obecnym marszałkiem Maspeth. Po lewej stoi Wojciech Żmujdzin, a po prawej Janusz Grabiński / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Jadwiga Kopala w swoim przemówieniu podkreśliła, że bardzo się cieszy, iż właśnie w tym roku dostąpiła tego zaszczytnego tytułu, bowiem jest on szczególny ze względu na setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II oraz ogłoszony przez polski Sejm Rok Papieski. Zaapelowała także, by nie zapominać o tym, że parada od samego początku związana jest z parafiami poprzez lokalne kontyngenty.

“W tym roku będzie pięknie jak zawsze, ale także bardziej religijnie” – zapewniła pani Jadwiga. Zaznaczyła, że od dawna otaczają ją wspaniali i życzliwi ludzie, z którymi ma okazję współpracować, ale nie myślała, że ktokolwiek zwraca uwagę na jej wieloletnią działalność.

“Wiedziałam, że mam wokół siebie kochane osoby, wiedziałam, ile pracy wkładam, ale nigdy nie wyobrażałam siebie, że inni ludzie to widzą” – stwierdziła Jadwiga Kopala dodając, że nominowanie jej na Wielkiego Marszałka było dla niej szokiem, ale jednocześnie wielkim wyróżnieniem. Po jej wystąpieniu Katarzyna Ziółkowska, prowadząca imprezę złożyła podziękowania Wojciechowi Żmujdzinowi, ubiegłorocznemu marszałkowi Maspeth oraz Miss i Junior Miss Polinii 2019 – Victorii Kuźmie oraz Ani Kurowskiej.

Następnie odbyły się wybory i pasowanie tegorocznych przywódców – marszałka i miss kontyngentu Maspeth. Po zakończeniu oficjalnej części rozpoczęła się zabawa taneczna z muzyką graną przez Smile Band. Przeprowadzono również loterię fantową oraz aukcję rękawic bokserskich z autografem Adama Kownackiego, które zlicytowano za tysiąc dolarów.

Rękawice bokserskie z autografem Adama Kownackiego za kwotę 1000 dol. wylicytowała Dorota Andraka z mężem Markiem (z prawej strony). Na zdjęciu jest także marszałek Maspeth Janusz Grabiński z żoną Marią / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

WYBORY MISS
Część balu związaną z wyborem najładniejszych dziewczyn poprowadzili młodzi konferansjerzy Julia Izak i Tomasz Draus. Oboje są absolwentami Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II. Poza tym Julia w 2018 roku reprezentowała Maspeth jako Miss Polonii tej dzielnicy.

Wybory przeprowadzono w dwóch kategoriach wiekowych do 10 lat oraz powyżej 16. roku życia. Kandydatki oceniała komisja, w której zasiadali: Sylwia Ryznar, reprezentująca PSFCU, Mieczysław Pająk, prezes Nowojorskiego Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, oraz dr Dorota Andraka, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających, pełniąca także funkcję przewodniczącej jury.

Wybory Miss Polonii prowadzili młodzi konferansjerzy – Julia Izak i Tomasz Draus / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

O tytuł Junior Miss Polonii Maspeth ubiegały się trzy kandydatki: Maya Świca (9 lat), Julia Mroczkowska (9 lat) oraz Kaya Lupińska (8 lat). Maya przepięknie wyrecytowała wiersz “Samochwała”, pokazując przy tym wielkie zdolności aktorskie. Dwie pozostałe dziewczynki zaśpiewały znane piosenki; Julia wykonała “Płynie Wisła, płynie”, a Kaya “Czerwone jabłuszko”. Wszystkie małe kandydatki swoimi występami oraz prezencją ujęły nie tylko publiczność, ale również jurorów.

Nieco inaczej wyglądała sprawa mianowania tegorocznej Miss Polonii Maspeth. Jako że do konkursu o ten tytuł zgłosiła się tylko jedna kandydatka, to otrzymała go poprzez nominację, ale mimo tego 19-letnia Claudia Pieczonka zaprezentowała się przed publicznością oraz jury. Tytuł Junior Miss Polonii przypadł Mayi Świcy. Szarfy obu tegorocznym Miss Polonii wręczył bp Witold Mroziewski, a korony przekazały im ubiegłoroczne odpowiedniczki – Victoria Kuźma oraz Ania Kurowska.

Kandydatki do konkursu o tytuł Junior Miss Polonii Maspeth 2020. Od lewej: Maya Świca, Julia Mroczkowska i Kaya Lupińska. Z lewej: młodzi konferansjerzy Julia Izak i Tomasz Draus / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

“Jestem bardzo szczęśliwa, że otrzymałam ten tytuł. Będę chciała dać dobry przykład dla młodzieży i pokazać jej, w jaki sposób należy się angażować w naszej szkolnej i parafialnej wspólnocie” – powiedziała “Nowemu Dziennikowi” Claudia Pieczonka. Jest ona absolwentką Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II na Maspeth oraz studentką drugiego roku pielęgniarstwa na Adelphi University. Poza tym uwielbia muzykę i grę w siatkówkę oraz lubi pomagać innym.

Radości również nie kryła Maya Świca.

“Jestem bardzo dumna, że zostałam Junior Miss Polonii, tym bardziej że się nie spodziewałam, że wygram ten konkurs” – powiedziała piękną polszczyzną dziewięcioletnia Maya, która obecnie uczęszcza do trzeciej klasy, bardzo lubi czytać, malować oraz tańczyć.

Koronę Miss Polonii Maspeth Claudii Pieczonce założyła jej ubiegłoroczna poprzedniczka Victoria Kuźma / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

SZARFOWANIE MARSZAŁKA MASPETH
Tytuł marszałka Maspeth 2020 otrzymał znany polonijny biznesmen Januszowi Grabiński, który również aktywnie działa w Radzie Parafialnej kościoła św. Krzyża. Do Stanów Zjednoczonych przyjechał jako uchodźca polityczny w 1990 roku, a od 25 lat mieszka na Maspeth, gdzie przeniósł się z rodziną ze względu na polską szkołę, do której chciał posłać swoich synów.

“Nie znaliśmy wtedy środowiska, nie wiedzieliśmy, jakich ludzi tu spotkamy. Z upływem czasu coraz bardziej utwierdzaliśmy się w przekonaniu, że nasza decyzja była słuszna. Poznaliśmy tu bardzo dużo dobrych, życzliwych i uczynnych ludzi. To dzięki ich postawie chcieliśmy aktywnie uczestniczyć w życiu parafii św. Krzyża, jak i społeczności Maspeth, i myślę, że to nam się udaje” – mówił podczas swojego wystąpienia Janusz Grabiński. Zachęcił wszystkich do udziału w tegorocznej paradzie.

Marszałek Maspeth Janusz Grabiński wraz z rodziną: żoną Marią, synami – Kacprem (z lewej) i Bartoszem oraz synową Patrycją / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

“Jestem przekonany, że 4 października wspólnie będziemy reprezentować Maspeth. Maszerując Piątą Aleją pokażemy przywiązanie do polskości, polskiej tradycji i ojczystego języka” – podkreślał nowo wybrany marszałek, któremu podczas balu towarzyszyła żona Maria, synowie Bartosz i  Kacper oraz synowa Patrycja. Szarfę marszałkowską założyła mu Jadwiga Kopala, a pomagał jej ubiegłoroczny marszałek Maspeth Wojciech Żmujdzin.

“Nominacja na marszałka jest dla mnie ogromnym zaszczytem i wyróżnieniem. Będę się starał, żeby kontyngent Maspeth był podczas 83. Parady Pułaskiego widoczną, głośną i liczną grupą” – zapewnił w rozmowie z “Nowym Dziennikiem” Janusz Grabiński. Tegoroczny marszałek Maspeth jest współwłaścicielem firmy budowlanej Jepol Construction oraz hurtowni materiałów budowlanych Maurice Building Supplies.

Marszałek Maspeth oraz Miss Polonii i Junior Miss Polonii 2020 wraz z organizatorami balu / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK