Korea Północna przeprowadziła test nowej broni

86
Foto: EPA

Pełniący obowiązki sekretarza obrony USA Patrick Shanahan potwierdził, że Korea Północna przeprowadziła test nowej broni. Zastrzegł jednak, że nie dotyczyło to „broni balistycznej” i zaznaczył, że w żaden sposób nie wpłynęło na działania militarne Stanów Zjednoczonych.

Wcześniej północnokoreańskie media informowały, że przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un nadzorował próby nowej taktycznej broni rakietowej. Jak podawano, nowa broń ma „szczególne właściwości polegające na możliwości naprowadzania oraz przenoszenia głowic balistycznych”. Broń skonstruowali inżynierowie z Akademii Sztuki Obronnej.

Korea Północna miała wznowić testy rakietowe po tym, jak druga runda rozmów na temat redukcji arsenału nuklearnego pomiędzy Kimem Dzong Unem a prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem zakończyła się fiaskiem. Do spotkania obu przywódców doszło w stolicy Wietnamu Hanoi pod koniec lutego.

Tymczasem Korea Północna nie chce, aby amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo był głównym negocjatorem w rozmowach na temat denuklearyzacji. Północnokoreańska agencja prasowa KCNA podała, że Pjongjang widzi na tym stanowisku kogoś – jak to określono – „ostrożniejszego i dojrzalszego” w komunikowaniu się. Według szefa departamentu Ameryki północnokoreańskiego MSZ Kuon Dzong Gana, zaangażowanie Mike’a Pompeo w kontynuowanie rozmów grozi ich niepowodzeniem. Na razie nie ma jednak żadnych oficjalnych informacji na temat ewentualnego wznowienia rozmów wysłanników Pjongjangu i Waszyngtonu.